مطالب آموزشی در مورد ساز ها, مقالات

مقایسه کامل پیانو دیجیتال با کیبورد

مقایسه کامل پیانو دیجیتال با کیبورد

کدامیک انتخاب بهتری می باشد؟ پیانو دیجیتال یا کیبورد

نوشته الیزا بروکلین

سوالی که در شروع راه یادگیری موسیقی ذهن هر هنرجویی را برای آماده شدن در کلاس های موسیقی به خود مشغول می سازد این است که چه پیانویی خوب است؟ بنابراین با کمی پرس وجو در بازار و یا شبکه های اینترنتی مخصوص ابزار و آلات موسیقی در جستجوی پیانویی می شوند که متناسب با نیازهای شان باشد.

در بازار موسیقی؛ پنج نوع پیانو وجود دارد که عبارتند از: پیانو آکوستیک ، پیانو دیجیتال ، کیبورد و سینتی سایزر ( یک ابزار موسیقی الکترونیکی ، معمولاً توسط یک کیبورد فعال می شود ، با تولید و ترکیب سیگنال های فرکانس های مختلف ، صداهای متنوعی تولید می کند) و نوع دیگری از پیانو که در واقع نوع پنجم می باشد کیبوردهای الکترونیکی می باشند.

تفاوت پیانو دیجیتال و کیبورد:

پیانوهای دیجیتال چه از لحاظ  لمس کیفیت و چه از لحاظ  صدا در هنگام نواختن ، به پیانوی آکوستیک بسیار نزدیک اند. آنها گاهی اوقات همراه با کنسولی شبیه کابینت و برخوردار از مجموعه کاملی از ۸۸ کلید عملگر مضراب سنگین ارائه می شوند. همچنین این پیانوها، سبک تر و قابل حمل تر (و ارزان تر) از پیانوهای آکوستیک هستند.

تفاوت پیانو دیجیتال با کیبورد

در طرف دیگر، کیبورد سبک؛ همانطور که ازنامش پیداست. کیبوردی “قابل حمل” ، بدون هیچ گونه کنسول کابینت مانندی و بسیار سبک است. این کیبوردها؛ تمام ۸۸ کلاویه را؛ مانند پیانو آکوستیک یا دیجیتال ندارد ، اما به اندازه کافی قابل حمل است که در صندوق عقب اتومبیل قرار می گیرد و در هر کجا که بخواهید می توانید ببرید.

اساساً، یک پیانو دیجیتال با یک کیبورد در این ویژگیها متفاوت اند: هدف، ساخت، ویژگی ها، مجموعه مهارت های لازم و هزینه.

از لحاظ هدف:

پیانوهای دیجیتالی تنها با هدف بازتولید عملکرد یک پیانوی آکوستیک در نهایت دقت ساخته می شوند. علاوه براین، با همین نگاه ، یک پیانو دیجیتال سعی در فراهم کردن همان احساس ، کیفیت صدا و قابلیت پیانوهای آکوستیک دارد. در عین حال ، آنها همچنین مملو از ویژگی های مدرنی چون؛ قابلیت حمل ، اتصال و سایر جلوه های دیجیتال هستند.

همچنین، کیبوردها برای یادگیری پیانو (مبتدی تا سطوح متوسط) ساخته شده اند که به دنبال یادگیری مهارت نواختن با کلیدها هستند. آنها برای بازتولید صدای پیانو های آکوستیک ساخته نشده اند، بلکه برای تهیه یک ابزار موسیقی بسیار سبک که می تواند صدای پیانو را نیز ایجاد کند، طراحی شده اند. از آنجا که تمرکز روی تولید واقعی ترین صدای پیانو نیست ، یک کیبورد، اغلب با صدها تن صداهای الکترونیکی ترکیبی دیگر مانند سینتی سایزر طراحی می شود.

مقایسه پیانو دیجیتال با کیبورداز لحاظ ظاهر و ابعاد:

پیانوهای دیجیتال بسیار سبک تر از پیانوهای آکوستیک واقعی اما کمی سنگین تر از کیبوردها هستند. آنها می توانند هم در یک کنسول کابینت مانند و هم بدون آن؛ مورد استفاده قرار گیرند. آنها می توانند در محدوده  ۲۵ تا ۶۰ پوند وزن داشته باشند و با کلاویه هایی به تعداد ۶۱ تا ۷۶ یا ۸۸ مجهز شوند.

کیبوردها ظاهراً بسیار قابل حمل هستند و به همین ترتیب، بسیار سبک وزن هستند. وزن آنها کمتر از ۲۰ پوند است که معمولاً به ۴۹ یا ۶۱ کلید مجهز هستند. آنها می توانند روی یک پایه ایستاده یا میز قرار گیرند و به راحتی در هر مکانی در خانه جاسازی می شوند.

ویژگی ها (حساسیت ، عملکرد و شکل تن صدای کلاویه ها):

پیانوهای دیجیتالی می توانند مجموعه ای کامل از ۸۸ کلاویه (مانند پیانوهای آکوستیک) را به خود اختصاص دهند ، که (گاهی اوقات) از لحاظ حساسیت حسی و لمسی به پیانوهای آکوستیک بسیار نزدیک هستند. پیانوهای دیجیتالی مدرن با سیستم سنگین دارای کلاویه هایی بسیارسنگینی هستند و با عملکرد یک چکش درجه بندی شده پشتیبانی میشود، درست مانند پیانوهای آکوستیک. یک ترتیبی از نت های مختلف از ۳۲ تا ۶۴ نت معمولاً در پیانوهای دیجیتال درهر قیمتی وجود دارد. آنها معمولاً پنج صدای نسبتا واقعی از سازهای ذیل را برای نواختن در اختیار نوازنده قرار می دهند: صدای پیانوی گراند، صدای هارپسیکورد (نوعی ساز کلاویه ای شبیه پیانو) ، صدای سازهای زهی، جاز و آرگان لوله. علاوه بر این ، یک کتابخانه موسیقی نیز می تواند با پیانوهای دیجیتال ساخته شود.

کیبوردهای سبک وقابل حمل فاقد همه این ویژگی ها (به جز تعداد تن) هستند. این کلیدهای کیبورد به دلیل سبک بودن بسیار مشهور هستند و جنس کلاویه ازمواد مصنوعی مانند مانند پلاستیک است. حساسیت لمسی ، کیفیت صدا و عملکرد چکشی کلیدها معمولاً در اکثر کیبوردها وجود ندارد یا در کل مفقود است. با این حال ، کیبوردها، به تولید طیف گسترده ای از صدها تن ، ریتم ، آهنگ و سایر زنگ ها و سوت ها می باشند. ازاینرو؛ از کیبورد ها می توان برای ایجاد صدای سازهای مختلف استفاده کرد، سازهایی مانند پرکاشن ها، سازهای بادی یا حتی سازهای زهی. اما باز هم ، این صداها مصنوعی و ساختگی به نظر می رسند، و از همین رو برای نوازندگان و هنرمندانی که جدی در این مقوله فعالیت می کنند؛ مناسب نیست.

از لحاظ مهارت های لازم:

پیانوهای دیجیتال با مکانیسم پیچیده تری از کیبوردها ساخته می شوند، کسانی که به عنوان پیانیست یا معلم می خواهند وارد این حرفه شوند، ترجیحا پیانوهای دیجیتال انتخاب مناسب تری می باشد. تمرین با پیانوهای دیجیتالی که کلاویه هایی کاملا سنگین دارند حسی شبیه به حس نواختن بر روی پیانوهای آکوستیک ایجاد می کند. و شما را (و مخصوصا انگشتان دستتان) را به اندازه کافی برای نواختن با پیانوی آکوستیک در آینده آماده می کند. از طرفی، پیانوهای دیجیتال برای کسانی که از قبل دانش گسترده ای از پیانو دارند یا به سمت تولید موسیقی دیجیتال تمایل دارند ایده آل هستند.

کیبوردها به دلیل برخورداری از تمامی اجزای اصلی یک پیانوی واقعی (گرچه در سطح یک پیانوی آکوستیک یا حتی پیانوهای دیجیتالی نیستند) برای مبتدیان مناسب تر است. آنها برای تمرین مهارت های اصلی نوازندگی پیانو مناسب هستند.

از لحاظ قیمت:

پیانوهای دیجیتال معمولاً قیمتی تقریباً دوبرابر کیبوردها دارند. یک پیانوی دیجیتال ساده و بدون کنسول کابینتی را می توان با حداقل قیمت ۳۰۰ دلار خریداری کرد ، اما بهترین نوع آن ها معمولاً در محدوده قیمت ۵۰۰ دلار تا ۱۵۰۰ دلار یافت می شوند.

کیبوردها بسیار ارزان قیمت ترند و شما می توانید با حداقل قیمت، یعنی ۱۰۰  دلار خریداری کنید. همچنین کیبوردهایی هم در بازار وجود دارد که بسته به اندازه کیبورد ، مارک و ویژگی های شان ، قیمتشان گرانتر میشود و به ۵۰۰ دلار هم میرسد. این واقعیت سبب می شود کیبورد ها برای کسانی که هنوز در مورد انتخاب پیانو برای در نظر گرفتن یک سرگرمی یا حرفه جدی مطمئن نیستند ، ایده آل باشد.

پیشنهاد مطالعه: بهترین برند پیانو دیجیتال در ایران

تفاوت پیانو و کیبورد

اگر می خواهید یک پیانیست حرفه ای شوید و در حال حاضر در نیمه راه مسیر خود قرار دارید ، همچنین اگر به دنبال یک ساز موسیقیایی تا حدی سبک برای نواختن و تمرین در خانه هستید ، یک پیانو دیجیتالی همان چیزی است که در جستجوی آن هستید؛ با عملکردی واقعی مطابق با یک پیانوی آکوستیک. اگر چه ممکن است نسبت به کیبوردها گران تر باشد ، اما بهترین گزینه ای است که می توانید پس از پیانوهای آکوستیک بدست آورید.

از طرفی کیبورد، برای مبتدیان و افرادی که به دنبال دستیابی به تمرینات ابتدایی با پیانو و یا به دنبال سرگرمی هستند، مناسب ترین است! چنانچه، شما قصد جابجایی این ساز را زیاد دارید؛ یا اینکه قصد دارید آن را به یک کودک هدیه دهید ، یک کیبورد سبک  نیز انتخاب خوبی برای شما است.

چرا که حمل و نقل و جابجایی آن راحت صورت میگیرد، و نیز فضای کمتری را اشغال میکند.

در پایان ، امیدواریم که این راهنمایی نسبتا جامع در مورد پیانوی دیجیتال و کیبورد ، پاسخ بسیاری از شبهات و سوالات شما را در مورد اینکه کدام پیانو بهتر است را داده باشد. و این مساله را همواره بخاطر داشته باشید؛ به دنبال بهترین ها در بازار نباشید ، به دنبال آنچه برای شما بهتر است ، باشید!

منبع :     /https://bestdigitalpiano.net/learning-to-play-the-piano/digital-piano-vs-keyboard

مطالعه باعث بهتر شدن سبک زندگی کردن در جامعه میشود. همانطور که میدانید لذت مطالعه در خواندن مطلبی جذاب، مفید و قابل درک است که کمک شایانی به بازدهی مغز شما میکند. پس سعی ما تولید کنندگان محتوای متنی در وب سایتها، بازنویسی مطالب مهم و کاربردی به صورت جذاب و کاملتر است. امیدوارم مطالب گفته شده در این مطلب برای شما مفید واقع شود.

6 دیدگاه در “مقایسه کامل پیانو دیجیتال با کیبورد

 1. ملکان رافع گفت:

  راهنمای مفیدی بود. قصد خریدن کیبورد رو داشتم ولی با مطالبی که اینجا خوندم و دونستن تفاوت‌های کیبورد و پیانو دیجیتال، فکر میکنم خرید پیانو دیجیتال بهتره. ممنون

  1. فروشگاه آلیک گفت:

   خوشحالیم که این مطلب برای شما مفید واقع شده است

 2. آرين گفت:

  من میخوام تازه شروع کنم و پیانو رو خیلى خوب یاد بگیرم و لذت ببرم ولى میخوام پیانو رو برأى بیتسازى یاد بگیرم بین کیبورد و پیانو دیجیتال کدوم رو ترجیح میدید؟! ممنون میشم جواب بدید

 3. آرين گفت:

  سلام خسته نباشید من میخوام تازه شروع کنم و پیانو رو خیلى خوب یاد بگیرم و لذت ببرم ولى میخوام پیانو رو برأى بیتسازى سبک رپ و هیپ هاپ یاد بگیرم. بین کیبورد و پیانو دیجیتال کدوم رو بهم پیشنهاد میدید؟! ممنون میشم جواب بدید. سپاس

  1. تیم نویسندگان گفت:

   با سلام و تشکر از انتخاب سایت ما
   جواب ما کاملا به نیاز نهایی و استفاده دقیق شما مربوط میشود اگر شما هدفتون ترکیب موزیک ها و بیت و پخش لایو و ترکیب لایو باشه بی تردید بهترن انتخاب شما work staion piano رولند مدل RD2000 است که بی رقیب است و به شکل شگفت انگیزی امکانات بی نظیر و قابل برنامه ریزی دارد .میتونید از داخل سایت ما و یوتیوب روش کار این محصول را مشاهده کنید که در این پاسخ نمیگنجد.

   1. آرين گفت:

    آیا این پیانویى که معرفى کردید برأى یادگیرى پیانو هم خوب هست؟؟و بدون نیاز به یه کامپیوتر کار میکنه؟و میشه هدفون هم بهش وصل کرد؟rd2000 أیا به اندازه ى پیانو دیجیتال زدن لذت بخش هست؟؟ بسیار بسیار ممنونم به خاطر سایت خیلى خوبتون و پاسخگوییتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *