مقالات

کلاویه پیانو چیست؟ کلاویه های پیانو دیجیتال از چه نظر متفاوتند؟

کلاویه پیانو چیست؟ کلاویه های پیانو دیجیتال از چه نظر متفاوتند؟

به کلیدهای سیاه و سفید رنگی که نوازنده با فشردن آنها صدای نت مورد نظر را ایجاد میکند کلاویه گفته میشود. کارایی آنها به این صورت میباشد که، یکی از مهمترین و تاثیر گذارترین تکنیک مهم نوازندگی به وسیله کلیدهای پیانو صورت میگیرد. آن هم با ضربه زدن بر روی کلیدها که صداهای بلند و قوی و یا آرام را ایجاد میکنند.

برای مثال در پیانوهای آکوستیک هرچه نوازنده ضربه محکم تری بر کلاویه ها وارد کند صدای بلندتر و قویتری ایجاد میکند، در سایر سازها مانند کیبورد هم این امکان برای نوازنده ایجاد می شود که بتواند با ضربه زدن بروی کلاویه ها صدای آرام یا بلند ایجاد کند. که این سیستم اولیه را حساسیت به شدت ضربه می نامند.

کلاویه پیانوتفاوت کلاویه های پیانو دیجیتال:

قبل از اینکه تفاوت کلاویه های پیانو دیجیتال را بگوییم بهتر است کمی درباره ی تاریخچه ی انواع کلاویه های پیانو دیجیتال آگاهی پیدا کنید.

بعد از اینکه موضوع حساسیت به ضربه در کلاویه پیانو ایجاد شد، تولیدکنندگان به این فکر افتادند تا تغییراتی در کلید این ساز به وجود بیاورند تا بتوانند پیانو دیجیتالی که بیشترین شباهت را از نظر تاچ و صدا به پیانو آکوستیک دارد را شبیه سازی کنند.

بنابراین در دورانهای مختلف این تغییرات را با نام ها و قابلیت های مختلف ارائه کردند که عبارتند از:

کلیدهای ساز سنگین نشده:

عمل سنگین شدن به عملیاتی گفته میشود که وزن کلاویه پیانو را افزایش میدهند تا حرکتی آرامتر پیدا کند.

سازهایی که سنگین نشده اند، سازهای کلاسیک و کیبوردها هستند چون برای نوازندگان مبتدی طراحی شده اند. همچنین شامل اکثر سازهای الکترونیکی خانگی و ارگ های بادی که معمولا در کلیساها و محل های سخنرانی استفاده می شوند، میباشد.

وزن نیمه سنگین کلاویه پیانو:

این اکشن معمولا برای کیبورد هایی استفاده میشود که از نظر قیمت در سطح پایینی هستند و یا برای حمل آسان جهت استفاده در مکان های خاص، مورد استفاده قرار میگیرد. یک کلاویه پر حرکت و پر شده با پر کننده های سنگین، مقاومت بیشتری به ضربه های نوازنده، نسبت به کلیدهای معمولی دارد.

تفاوت اکشن کلاویه پیانو دیجیتال:

در کلاویه یک پیانو الکترونیک عملکرد ضربه و حرکت به نوعی است که در مدل آکوستیک ان هم رخ میدهد. در این مدل مقاومت در برابر حرکت، به وسیله یک چکش کوچک که توسط یک اهرم در نزدیکی کلید قرار داده شده است انجام می پذیرد.

تولید کنندگان نیز تلاش میکنند تا با شبیه سازی انواع مختلف اکشن چکشی مدلهای بالاتر را به واقعیت نزدیک کنند.

برای مثال، برخی از مدل های پیانو رولند دارای حالت بازگشت واقعی میباشند، تا احساس پیانو آکوستیک را در زمان نواختن قطعات آرام برای نوازنده ایجاد کنند.

نکته:

GH و GHE هر دو یک معنی دارند. GH و GH3 (اثر چکش درجه بندی شده ۳) هر دو از یک نوع اکشن بهره میبرند، تنها تفاوتشان در این است که GH3 دارای سگرهای تقویت شده ای میباشد که به آن امکان اجرای نت های تکراری سریع مثل تریل ها را به نوازنده میدهد، درست مثل یک ساز آکوستیک واقعی.

برای مثال میتوان اثر چکش درجه بندی شده GH، مدل پیانو یاماها را نام برد که یک اکشن مرغوب سنگین شده است و برای پیانیست های متوسط و پیشرفته بسیار مناسب میباشد. زیرا که این مکانیزم دقت بیشتری را فراهم میکند و نواختن های تکراری را سریعتر و آسانتر اجرا میکند که برای نوازندگان با تجربه بسیار مورد نیاز است.

تفاوت وزن در نت ها:

در سازهای آکوستیک، کلیدها در محدوده فرکانس پایین، نسبت به محدوده ی بالایی، مقاومت بیشتری در حین نواختن دارند.

کلیدهایی با وزن ( چکش درجه بندی شده و یا اکشن چکش پیشرفته ) لمس سنگینتر بر روی نت های پایین تر ساز و لمس سبک تر بر روی نت های بالاتر ساز را ایجاد میکند.

تفاوت کلاویه ها از نظر قیمت:

در حال حاضر تفاوت کلاویه های پیانو دیجیتال در مدل های پایین ( از نظر قیمت و امکانات ) چندان زیاد نم یباشد و همگی شان دارای GHS میباشند. هر چه بین مدل های موجود، به سمت بالاتر و مدل های گران قیمت تر حرکت کنیم، سیستم اکشن GH3 و در بالاترین مدل ها NW ( چوب واقعی ) به چشم میخورد.

همچنین برخی از تولید کنندگان در مدل های با کیفیت بالا و گران قیمت، کلاویه ها را از چوب واقعی بجای پلاستیک ارائه میدهند، آن هم برای افزایش احساس تشابه با یک پیانو آکوستیک هنگام نواختن.

کلام آخر اینکه توصیه میشود این ایده را به کار بگیرید و به فروشگاه های محلی سر بزنید و اکشن های مختلف را امتحان کنید زیرا این بهترین راه برای قضاوت درباره ی آنچه در تبلیغات و پست ها گذاشته می شود، میباشد. که آیا مطالب خوانده شده صحت دارد یا نه؟

ممکن است پس از خواندن خیلی از مقالات در مورد لمس صفحه کلید موجود بر روی یک مارک یا مدل خاص، با احساس و تجربه ای کاملا متفاوت، از آن فروشگاه بیرون بیایید.

مطالعه باعث بهتر شدن سبک زندگی کردن در جامعه میشود. همانطور که میدانید لذت مطالعه در خواندن مطلب جذاب، مفید و قابل درک است که کمک شایانی به بازدهی مغز شما میکند. سعی ما تولیدکنندگان محتوای متنی در وب سایتها، بازنویسی مطالب مهم و کاربردی به صورت جذاب و کاملتر است. امیدوارم مطالب گفته در این مطلب برای شما مفید واقع شود.

 

2 دیدگاه در “کلاویه پیانو چیست؟ کلاویه های پیانو دیجیتال از چه نظر متفاوتند؟

  1. سارا پیله ور گفت:

    سلام
    میخاستم بدونم وزن کلاویه ها یکسانه؟ یعنی منظورم اینکه از چپ به راست وزنشون تغییر میکنه؟برای فشردن کلاویه ها به نیروی یکسان نیازه؟

  2. Saeid گفت:

    واقعا ممنونم ازتون بابت یه همچین مطالبی که انتشار میدید برای کسای مثل من که مبتدی هستن و مثلا نمیدونن کلاویه پیانو دیجیتال چیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *