مطالب آموزشی در مورد ساز ها, مقالات

۵ نکته مهم قبل از خرید پیانو آکوستیک و دیجیتال

5 نکته مهم قبل خرید پیانو آکوستیک دیجیتال

پیانو یکی مشهورترین سازها و همچنین مهمترین و قوی ترین ساز خانواده کلاویه ای یا کلید دار است.  این ساز از محدوده یا وسعت صدای بیشتری نسبت به سازهای دیگر (به غیر از ارگ) برخوردار است و این امکان را به نوازنده می دهد تا همزمان ده نت را اجرا کند، یعنی به تعداد تمام انگشتان دست. از انواع پیانو میتوان به پیانو رویال و گرند، دیواری و دیجیتال اشاره نمود.

حال خیلی از اوقات افرادی هستند که از ساز معمولی خود خسته شده اند و قصد خرید ساز جدیدی را دارند. اما ممکن است با وجود وارد بودن، در خرید ساز خود دقت لازم را به جا نیاورده و همین امر باعث کندی پیشرفت یا عدم نتیجه گیری مناسب از خرید ساز شود. ما در این مقاله سعی داریم که نکات مهم و آموزنده ای را در جهت خرید پیانوی مناسب و ایده آل به شما عرضه کنیم تا با بهره گیری از این نکات تمامی جوانب برای خرید یک ساز خوب را رعایت کنید. با ما همراه باشید.

پیشنهاد مطالعه : پیانو  آکوستیک چیست

کدام مدل پیانو برای من مناسب است؟

Grand-piano-2020

پیانو آکوستیک (مکانیکی) یا دیجیتال (الکترونیکی)؟

این سوالی است که برای خیلی ‌‏ها پیدا کردن جوابش راحت نیست. اما فاکتورهای زیادی در تعیین جواب این سوال به ظاهر ساده دخیل هستند. که با تمرکز بر روی فاکتورهای مورد نظر می‎‏توانید پیانوی مناسب خود را انتخاب کنید.

قبل از خرید پیانو باید به چه نکات مهمی توجه کنیم؟

۱- کیفیت صدا و کلیدهای پیانو:

فاکتورهایی که یک نوازنده پیانو حرفه ای هنگام خرید ساز باید به آنها توجه کند کیفیت ساز و تون آن به همراه کیفیت کلیدهای پیانو می باشد. این دو عامل مهمترین تاثیر را در انتخاب آنها دارد چرا که حرفه ای ها می خواهند نوازندگی راحت و صدایی زیبا را تجربه کنند. تشخیص این دو مورد نیاز به تجربه کافی دارد و معمولاً برای افراد عادی کمی مشکل است.

کیفیت صدا پیانو آکوستیک

کیفیت صدا در پیانوهای آکوستیک:

در پیانوهای آکوستیک کیفیت صدای ساز بدین گونه است که به مرور و با نواختن آن بهتر می شود. زیرا عملکرد اکشن ساز و مواد به کار رفته در آن به تدریج و با مرور زمان بهتر شده و یا به اصطلاح ساز رگلاژ می شود. همچنین کوک بودن پیانو در کیفیت صدای آن بسیار موثر است. در پیانوهای آکوستیک کیفیت صدای گرند پیانوها نسبت به پیانوهای دیواری بالاتر است.

مهمترین علت کیفیت صدایی بالا در پیانوهای آکوستیک استانداردهای به کار رفته دقیقی است که در تولید سیم ها و ضربه ی چکش ها در آنها به کار رفته است و باعث ایجاد صدایی بسیار شفاف در نت های زیر و صدایی پر قدرت و بیس دار در نت های بم تر می شوند.

کیفیت صدا در پیانوهای دیجیتال:

اما در پیانوهای دیجیتال به دلیل استفاده از سیستم الکترونیکی به جای مکانیکی کیفیت و کوک ساز همیشه ثابت است و هیچ تغییری نمی کند ولی از نظر زیبایی و زنده بودن صدا می توان گفت که با پیشرفت تکنولوژی هم رده ی پیانوهای آکوستیک می باشند و برتری چشمگیری بر این سازها دارند. در مورد پیانوهای دیجیتال هر چه مدل ساز بالاتر باشد سیستم پخش صدا بهتر بوده و در نتیجه صدایی بهتر و نزدیک تر به پیانوهای آکوستیک را تجربه می کنید.

پیشنهاد مطالعه : تفاوت پیانو و کیبورد

نکته (درباره ی کلیدهای پیانو):

کیفیت کلیدهای پیانو یا به اصطلاح تاچ Touch آن عامل مهم دیگر در انتخاب پیانو است. مسائلی مانند روان و نرم بودن کلیدها و همچنین حساسیت کلیدها به ضربه که به کیفیت عملکرد اکشن ساز مربوط است از جمله مواردی است که هنگام خرید پیانو باید به آنها توجه داشت.

کلاویه پیانو آکوستیک

۲٫ کیفیت کلاویه های پیانو:

کلاویه ی پیانو آکوستیک:

کلاویه های پیانو های آکوستیک سنگین ترند و حس نواختن با پیانوهای آکوستیک می ‌تواند بسیار متفاوت باشد. به این معنی که برای نواختن باید اندکی با فشار بیشتر به کلاویه ‌ها ضربه بزنید تا چکش‌ ها برای ضربه ‌زدن به سیم‌ ها فعال شوند.

پیشنهاد مطالعه : کلاویه پیانو چیست؟

همچنین در پیانوهای آکوستیک کلاویه ‌ها واکنش ‌پذیرتر هستند. بدین گونه که صدا بسته به میزان فشار و حرکات انگشت می تواند متفاوت باشد. بنابراین در پیانوهای آکوستیک می ‌توان با هر کلاویه صداهای متنوع ‌تری تولید کرد.

کلاویه ی پیانو دیجیتال:

در پیانوهای دیجیتال چون خبری از سیم و چکش نیست کلاویه ‌ها نرم ‌تر می باشند. البته گاهی پیانوهای دیجیتال را هم برای اینکه به حس لمس کلاویه ‌ها در پیانوهای آکوستیک شبیه ‌تر باشند با کلاویه‌ های سنگین ‌تر می ‌سازند.

گفتیم که در پیانوهای آکوستیک میتوان با هر کلاویه صداهای متنوعی را ایجاد کرد، اما در مقابل پیانوهای دیجیتال صدای محدود تری تولید می ‌کنند. بدین معنی که نمی ‌توانید فراتر از صداهایی که برای هر کلاویه در فایل صوتی تنظیم شده‌اند صدا ایجاد کنید. حتی اگر کلاویه ‌ها را با فشار و حرکات متفاوتی بنوازید، درنهایت همان صدای از پیش تعیین ‌شده شنیده می ‌شود.

از این ‌رو دست نوازنده در اجرا و بیان موسیقی با پیانوهای دیجیتال بسته ‌تر می باشد.

۳٫ دقت کردن به وزن و ابعاد پیانو:

وزن سنگین پیانوهای آکوستیک همیشه یکی از مشکلات عمده این ساز بوده و هست تاجائیکه برای حل این مشکل خودروهای مخصوص حمل پیانو طراحی و ساخته می شود. وزن این ساز از KG ۲۰۰ در پیانوهای دیواری تا KG ۵۵۰ در کنسرت گرند ها متفاوت است. این مشکل در مورد پیانوهای گرند که از ابعاد و وزن بیشتری برخوردارند و نیز هنگامی که بخواهید ساز را به طبقات بالاتر ساختمان انتقال دهید حادتر خواهد بود. از این رو فروشندگان پیانو معمولاً هنگام فروش سرویس هایی برای حمل پیانو ارائه می کنند. از نظر اندازه و ابعاد پیانوها معمولا بسته به دیواری و یا گرند بودن نیز متفاوتند.

اما در مقابل پیانوهای دیجیتال از این قاعده مستثنی هستند. در واقع شاید این مورد برتری اصلی این سازها نسبت به پیانوهای آکوستیک باشد. اغلب پیانوهای دیجیتال به راحتی می توانند به بخش های قابل حمل تقسیم شوند. این بخش ها که هر کدام وزن کمی دارند به کمک پیچ های پنهان به هم وصل می شوند به گونه ای که پس از اتمام کار، ساز کاملاً به صورت یکپارچه به نظر می رسد.

۴٫ شکل ظاهری ساز و نگهداری از آن:

مسلماً ظاهر و زیبایی ساز نیز به همراه موارد بالا می تواند در انتخاب ساز مهم باشد. کمپانی های تولید کننده پیانو توجه ویژه ای به این بخش دارند و برای رقابت و جلب نظر مشتریان خود پیانوها را در طرح ها و رنگ های متفاوتی تولید می کنند.

در پیانوهای آکوستیک بدنه اصلی ساز که به آن کابینت می گویند از چوبهای مرغوب ساخته می شود. همچنین ساند بورد، کلیدهای پیانو و بیشتر قطعات اکشن ساز از چوب ساخته می شوند. در مورد رنگ ساز معمولا بیشتر کمپانی های تولید کننده مطرح دنیا در تولید پیانوهای گرند خود از رنگ های مشکی با پولیش های عالی استفاده می کنند.

و اما در مورد نگهداری پیانو آکوستیک باید گفت که شاید مراقبت و نگهداری از پیانو آکوستیک پر خرج باشد، و یا نیاز به شرایط خاص داشته باشید، اما با مراقبت های صحیح می توانید عمر استفاده از پیانوی خود را بالا ببرید. چرا که با نگهداری صحیح از پیانو عمر آن به ۳۰ یا ۵۰ سال خواهد رسید و در کنار این به ارزش آن نیز افزوده می شود.

در مقابل در مورد پیانوهای دیجیتال باید گفت که معمولاً کابینت و کلیدهای ساز از مواد مشابه چوب ولی مرغوب و با استحکام ساخته می شوند. و شاید ظاهری بسیار شکیل همانند پیانو آکوستیک نداشته باشند.

و در مورد نگهداری از پیانو دیجیتال باید گفت که نیازی به شرایط خاص و صرف هزینه ی اضافی ندارند. و متاسفانه یکی از نکات منفی آنها ماندگاری کم این پیانو محسوب می‌ ‏شود. چرا که پیانو دیجیتال هم مثل سایر لوازم الکترونیکی با گذر زمان از نظر کارایی افت می‌‏ کند و در مقابل شوک الکتریکی آسیب پذیر می باشند.

۵٫ امکانات و کاربردهای پیانو:

عملکرد پیانو دیجیتال آکوستیک

امکانات و عملکرد پیانو آکوستیک:

از امکانات موجود در پیانوهای آکوستیک میتوان به وجود سیم، چکش، پدال ها و … اشاره نمود. که همگی این امکانات باعث می شوند تا یک پیانوی آکوستیک بهترین عملکرد را ارائه دهد. بدین گونه که نحوه ی تولید صدا در پیانوهای آکوستیک به صورت مکانیکی است آن هم با برخورد چکش به سیم های ساز، و دارای ۲ یا ۳ پدال می باشد و همچنین دیگر عملکرد آن نحوه ی صدابرداری و ضبط می باشد که می توانید به واسطه میکروفون های مختلف این کار را انجام دهید.

پیشنهاد مطالعه : پیانو چند پدال دارد

امکانات و عملکرد پیانو دیجیتال:

میتوان گفت که شاید پیانوهای دیجیتال از امکاناتی نظیر سیم و چکش و… بهره ای نبرده اند اما در مقابل می توانند امکاناتی نظیر ضبط صدا، مترونوم، تغییر تاچ پیانو، یا تنوع صدای ساز و امکان اتصال ساز به کامپیوتر یا سیستم های حرفه ای ضبط و پخش صدا را ارائه دهند.

عملکرد آن نیز بدین گونه است که برای تولید صدای یک پیانو آکوستیک و دیگر ادوات موسیقی از الگوها استفاده می کند.

بنابراین نحوه ی تولید صدا در پیانوهای دیجیتال به صورت اتصال الکتریکی و ارسال کدهای دیجیتال می باشد. و نحوه صدابرداری و ضبط آن نیز از طریق کامپیوتر و به واسطه ی USB به شکل MIDI می باشد.

پیشنهاد مطالعه : پیانو  دیجیتال چیست

نتیجه گیری:

در حقیقت، هنگام انتخاب پیانو باید تمام نکاتی که میتواند به شما کند را مد نظر قرار دهید. امکاناتی نظیر صدا، عملکرد پیانو، شکل ظاهری آن و … همچنین توصیه ی دیگر ما به شما این است تا نکات دیگری را که به شرایط خودتان بستگی دارد را نیز در نظر بگیرید از جمله اینکه:

 • آیا محدودیت مالی ندارید؟ یا اینکه بودجه ی محدودی در اختیار دارید؟
 • صدای واقعی پیانو برایتان در اولویت است؟
 • به نواختن قطعات کلاسیک علاقه ‌مندید؟
 • فضای کافی در اختیار دارید؛ یا محدودیت فضا دارید!
 • از بابت اذیت ‌نشدن همسایه ‌ها به ‌خاطر سرو صدای پیانو مطمئن ‌اید؛ یا به تمرین بدون سر و صدا نیاز دارید.

بنابراین با توجه به مطالب گفته شده ی بالا می توانید هم به خرید پیانوی آکوستیک فکر کنید و هم به خرید پیانو دیجیتال. پس با چشم و گوش باز به انتخاب پیانو بپردازید و پیانویی را پیدا کنید که همان صدایی که می خواهید را برایتان تولید کند و فرمتی داشته باشد که مناسب نحوه نواختن و زندگی شما باشد.

پیشنهاد مطالعه : بهترین برند پیانو دیجیتال در ایران

مطالعه باعث بهتر شدن سبک زندگی کردن در جامعه میشود. همانطور که میدانید لذت مطالعه در خواندن مطلبی جذاب، مفید و قابل درک است که کمک شایانی به بازدهی مغز شما میکند. پس سعی ما تولید کنندگان محتوای متنی در وب سایتها، بازنویسی مطالب مهم و کاربردی به صورت جذاب و کاملتر است. امیدوارم مطالب گفته شده در این مطلب برای شما مفید واقع شود.

گردآوری توسط آلیک موزیک

 

4 دیدگاه در “۵ نکته مهم قبل از خرید پیانو آکوستیک و دیجیتال

 1. barana bakhoda گفت:

  کسانی که در آپارتمان زندگی میکنند پیانو دیجیتال بهتره واقعا

 2. گلناز ابابکری گفت:

  پیانو آکوستیک خیلی عالی و دوست داشتنیه، البته برای کسایی که هزینه اش بتونن بپردازن، حالا اگرم پیانو آکوستیک نشد، پیانو طرح آکوستیکم میتونه جایگزین مناسبی باشه. من خودم پیانو یاماها طرح آکوستیک خریداری کردم خیلی هم ازش راضیم.

 3. زیست کنکور گفت:

  سلام.وبسایت جامعی دارید.خیلی زحمت
  میکشید بابتش و ازین بابت کمال تشکر رو دارم

 4. سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث
  ایجاد انگیزه براتون بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *