برخی از سازها مانند تار و سه تار بدون مضراب و توسط انگشتان قابل اجرا و نواختن هستند (برای آشنایی بیشتر به مقاله مضراب تار و انواع آن مراجعه کنید)، اما اجرای سنتور بدون مضراب غیر ممکن است.

ما در اینجا یه چند نکته در مورد مضراب سنتور می‌پردازیم.

جنس مضراب و رنگ آن

برای ساخت مضراب سنتور معمولا از چوب‌های درختان گردو، عناب، شمشاد، نارنج، ازگیل، گلابی و … استفاده می‌شود.

رنگ مضراب باید در تمام طول آن یکسان و تکرنگ باشد. اگر ساقه و سر مضراب هر کدام دارای رنگ جداگانه‌ای باشند باعث خستگی چشم نوازنده خواهد شد.

مضراب سنتور باید چه حالتی داشته باشد؟

۱_ انحنای مناسب داشته باشد

۲_ وقتی به مضراب نگاه می‌کنید نباید کج به نظر برسد

۳_خیلی سبک و یا خیلی سنگین نباشد

۴_ اندازه‌ی دم مضراب مناسب باشد و بیش از حد کوتاه یا بلند نباشد

۵_ حلقه‌ی مضراب به گونه‌ای باشد که انگشت اشاره در آن آزادانه حرکت کند

بخش‌های مختلف مضراب

۱_ حلقه‌ی مضراب: محل گرفتن مضراب

۲_ ساق مضراب: قسمتی از مضراب که حلقه و سر مضراب را به یکدیگر متصل می‌کند

۳_ سر مضراب: قسمتی از مضراب که روی سیم‌های ساز فرود می‌آید

صحیح گرفتن مضراب

برای اینکه بتوان صحیح‌تر مضراب را بگیریم و همچنین این کار برای هنرجویان مبتدی راحت‌تر و قابل درک باشد می‌توان مضراب‌ها را روی یک یک سطح صاف قرار داده و با انگشت اشاره و شست آنرا برداشت به طوریکه انگشت اشاره در حلقه‌ی مضراب و کاملا چسبیده به آن و انگشت شست روی دم مضراب و نزدیک به حلقه به طوری که مضراب را کاملا ثابت نگه دارد.

سه انگشت کوچک، انگشتری و وسط نیز چسبیده به هم و زیر دم مضراب قرار می‌گیرند. به طوریکه  دم مضراب به این سه انگشت تکیه داده و ثابت بماند.

مضراب را حتما باید با مچ دست حرکت دهید نه از طریق آرنج و انگشتان.

توجه به اینکه مضراب باید در بند اول انگشت قرار بگیرد بسیار حائز اهمیت است زیرا اگر از بند اول انگشت دور شود مجبور می‌شوید به جای مچ از انگشتان برای حرکت مضراب استفاده کنید که در اجرای قطعاتی با تمپوی بالا با مشکل مواجه خواهید شد و کنترل مضراب دشوار خواهد بود و ممکن است از دست رها شود.

نکته: فاصله‌ی ۴ سانتی متری خرک‌ها بهترین مکان برای فرود آمدن مضراب است و فاصله‌ی تقریبی فرود آمدن از بالا حدود ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر می‌باشد.

نحوه‌ی نگهداری از مضراب سنتور

بهتر است مضراب را در جعبه‌ی مخصوص خود نگهداری کنید و توجه داشته باشید که ساق مضراب بسیار باریک است و برای جلوگیری از تاب برداشتن آن بهتر است یک عدد رطوبت‌گیر در داخل جعبه قرار دهید. همچنین هیچ چیزی حتی یک برگه کاغذ هم روی مضراب نگذراید.

بهتر است مضراب را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید و هنگام جابه جایی سنتور مضراب در دستانتان نباشد.

استفاده از اسفنج به جای نمد

ممکن است شما در هنگام نواختن یا تمرین در ساعاتی از شبانه روز باشید که اطرافیان شما در حال استراحت و خواب باشند یا اینکه در یک مکان عمومی مانند خوابگاه باشید. بهتر است در این شرایط برای پایین آوردن صدای حاصله از نواختن سنتور از اسفنج به جای نمد استفاده شود به خاطر اینکه صدایی که از مضراب اسفنج دار تولید می‌شود بسیار آرام‌تر و ملایم‌تر است.

توجه داشته باشید که از اسفنج فشرده و نرم استفاده کنید و با مضراب اسفنج‌دار هیچ وقت خیلی قوی اجرا نکنید زیرا خیلی زود از بین می‌رود.

مضراب سخت و بدون نمد

مضراب سخت به مضرابی گفته می‌شود که سر آن (قسمتی که با سیم‌ها تماس می یابد) هیچ گونه پوششی نداشته باشد. (عموما در قسمت سر سنتور از پارچه‌ی نمد استفاده می‌شود)

استفاده از این نوع مضراب در زمان های قدیم باب بوده و نواختن با این نوع مضراب نیازمند تبحر و دقت و هوش بالایی است ؛ زیرا کوچک‌ترین حرکت مضراب روی سیم‌ها در صدایی که ایجاد می‌شود موثر است.

برای نواختن با این نوع مضراب باید جنس مضراب بسیار نرم باشد یا به اصطلاح حالت ارتجاعی داشته باشد و اینکه هر چهار رشته سیم ساز دقیقا کوک یکسانی داشته باشند در غیر این صورت صدای تک سیم‌هایی که از کوک خارج شده‌اند به گوش می‌رسد.