مطالب آموزشی در مورد ساز ها, مقالات

آموزش تعویض سیم گیتار الکتریک

آموزش نحوه تعویض سیم های گیتار الکتریک

تعویض سیم گیتار یکی از بخش‌ های جدا نشدنی از کار افرادی است که چه به صورت مبتدی و چه حرفه‌ ای مشغول به فعالیت در زمینه نوازندگی و آموزش های گیتار هستند. یکی از سری گیتارهای معروف و پرطرفدار، نوع الکتریکی آن است که اتفاقا باید تعویض سیم آن را نسبت به بقیه مدل ‌های گیتار زود به زود انجام دهید. بنابراین اگر این ساز را به صورت حرفه ایی می نوازید، نیاز به تعویض زود به زود سیم ها خواهید داشت و حتی برخی نوازندگان حرفه ایی این کار را بصورت هفتگی انجام می دهند. اگر قصد اجرای طولانی مدت دارید، بهتر است صبح قبل از آن روز سیم ها را تعویض کرده تا از پاره شدن ناگهانی آن ها جلوگیری شود.

چه زمان باید سیم های گیتار الکتریک را تعویض کرد؟

اکثر نوازنده ‌های حرفه ‌ای سیم گیتار خود را هر ماه (و گاهی هر هفته) تعویض می ‌کنند. هرچند اگر به شکل حرفه ‌ای از گیتار استفاده نمی ‌کنید، می توانید سیم‌ها را هر ۳ یا ۴ ماه یکبار تعویض کنید. چند نشانه‌ ای که نیاز است تا سیم های گیتار را تعویض کنید عبارتند از: قدیمی‌ بودن سیم‌های گیتار، از بین رفتن روکش، زنگ‌ زدگی یا از کوک خارج شدن مداوم آن‌ها است.

اگر سیم‌ها به نظر چسبنده می ‌رسند یا مدام از کوک خارج می‌ شوند زمان آن فرا رسیده که آن‌ ها را عوض کنید. همینطور اگر بیشتر از ۴ ماه از عمر سیم ‌های فعلی شما می ‌گذرد بهتر است آن‌ ها را تعویض کنید.

تعویض سیم های گیتار کار دشواری بنظر نمی آید، هر چند که به تمرین نیاز دارید ولی با مطالعه ی آموزش ها و مراحلی که در زیر قرار است برای شما بازگو کنیم می توانید به آسانی اینکار را انجام دهید. با ما همراه باشد.

فیلم آموزش عوض کردن سیم گیتار الکتریک

آموزش تعویض کردن و رگلاژ سیم های گیتار الکتریک:

آموزش عوض کردن سیم های گیتار الکتریکمرحله ی اول:

آمادگی برای تعویض سیم های گیتار:

حتما این را به یاد داشته باشید که به مسیر سیم ها قبل از جداسازی دقت کنید. اگر مبتدی هستید، بهتر از قبل از این کار از اجزای گیتار خود عکس بگیرید. برخی گیتارها دارای حفره های مخصوص برای پیچیدن سیم هستند. بدون بررسی اولیه همه چیز، اقدام به باز کردن سیم ها نکنید.

بعد از آن سعی کنید با قرار دادن گیتار الکتریک خود در یک جای مناسب از پایدار بودن آن مطمئن شوید. برای این کار می ‌توان از وسیله های مخصوص استفاده کرد یا می ‌توان به راحتی هنگام شل کردن سیم آن را بر روی بدنتان قرار دهید.

مرحله ی دوم:

جداسازی سیم های قدیمی:

سیم های قبلی را با چرخاندن گوشی ها از جای خود آزاد کنید. اگرچه می توانید به یک باره سیم را نیز پاره کنید، اما درآوردن سیم ها با روش توصیه شده باعث کاهش تدریجی کشش شده که از ایجاد مشکل در ساز جلوگیری می کند.

(اگر برای نخستین بار سیم گیتار خود را تعویض می‌کنید، بهتر است سیم اول را تعویض کنید و سپس به سراغ سیم دوم بروید.

از این راه می‌ توانید در صورت سردرگم شدن، نحوه‌ ی پیچیده ‌شدن سیم‌ های دیگر را ببینید.

سیم ها را از خرک بیرون بکشید. برای خرک های عادی، مانند Fender و بسیاری موارد دیگر، تنها لازم است سیم را از پشت گیتار بیرون آورید. هیچ گاه با زور و اعمال نیروی شدید سیم ها را بیرون نکشید. اگر خرک گیتار از نوع wrap -around باشد بایستی سیم ها را از زیر آن بیرون بکشید.

پس از جدا کردن سیم‌ ها از این فرصت استفاده کنید و دسته و بدنه ‌ی گیتار خود را تمیز کنید. می توانید گیتار الکتریک را با پارچه بدون پرز تمیز کنید. از این فرصت برای پاک سازی تمامی گرد و خاک ها، دوده، و کثیفی های موجود بر روی آن استفاده کنید. این کار باعث زیباتر شدن گیتار، محافظت از سیم های جدید، و همینطور تا حدی سریع تر شدن سرعت نوازندگی با آن خواهد شد. برای نظافت بهتر، می توانید از مایع تمیز کننده فرت fret استفاده کنید.

change electric guitar stringsمرحله ی سوم:

بستن سیم های جدید:

سیم های مناسب را برای گیتار خود تهیه کنید. در ۹۵% موارد لازم است سیم “وزن عادی” یا “سبک” خریداری شود. اگر چه برخی نوازنده ها از سیم های سنگین تر استفاده می کنند، اما نمی توان به سادگی از سیم هایی استفاده کرد که برای ساز مورد نظر ساخته نشده است. سیم های سنگین تر در صورت عدم تنظیم مناسب می تواند باعث خمیدگی دسته گیتار شود. بنابراین تا حصول اطمینان از ویژگی های ساز خود همواره از سیم های معمولی استفاده کنید. در حالت عادی، سیم E بزرگ بایستی ضخامتی بین ۰٫۰۰۸ تا ۰٫۰۰۱۱ داشته باشد.

پیشنهاد مطالعه: فرق گیتار بیس با گیتار الکتریک

گیتار را بر روی سطح صاف و نرمی در ارتفاع مناسب قرار دهید. بهتر است زیر آن ملحفه یا پارچه قرار دهید تا از ایجاد خط و خش جلوگیری شود. همچنین به اندازه ‌ی کافی در اطراف گیتار فضا ایجاد کنید تا در میانه ‌ی کار سردرگم نشوید. زیرا ممکن است پروسه ‌ی تعویض سیم خسته ‌کننده باشد.

گیره های کوک را چرخانده تا حفره ها در مقابلتان قرار گیرد. در واقع لازم است زاویه آن به موازات فرت ها باشد.

سیم اول را از پشت ساز، به درون پل گیتار هدایت کنید. در حالت عادی نوازنده ها با ضخیم ترین سیم شروع می کنند که به آن سیم ۶ گفته می شود. سیم را در جهت خلاف بیرون کشیدن آن به داخل هدایت، از درون سوراخ زیرین عبور داده، و از سمت دیگر به بیرون بکشید. این حفره ها شماره گذاری نشده و لازم است به همان ترتیبی که سیم ها بیرون آورده شده، مجددا در مکان خود قرار گیرند.

سیم را مطابق با توضیحات داده شده در عکس در مکان خود قرار دهید. با دست راست سیم را به سمت پایین و با دست چپ سر سیم را در کنار سایر گوشی های کوک نگه دارید.

قسمت انتهایی سیم را دور نیمه دیگر پیچیده تا در مکان خود ثابت شود. قسمت انتهایی سیم را از زیر بخش دیگر سیم کشیده و بچرخانید. در واقع با این کار یک گره ایجاد می شود که سیم را در جای خود ثابت نگه خواهد داشت.

به آرامی سیم را محکم کرده و همزمان به سمت پایین نگه دارید. انگشت خود را بر روی سیم های ۱ و ۲ نگه داشته و گوشی کوک را به آرامی در جهت خلاف عقربه های ساعت بچرخانید و دقت کنید که سیم به درستی دور محور پیچیده شود. با استفاده از تیونر، سیم ها را تا اندازه مورد نیاز بچرخانید و بیش از حد سفت نکنید.

مراحل را برای سایر سیم ها تکرار کنید. پس از اتمام جایگذاری سیم اول، سایر سیم ها را به همین روش در محل خود قرار دهید.

انتهای اضافه سیم ها را با استفاده از سیم چین، کوتاه کنید تا از آسیب رساندن به دست یا بدن و یا بروز مشکلات دیگر در آینده جلوگیری شود.

پس از نصب سیم های جدید، لازم است مکررا گیتار خود را کوک کنید. هنگامی که سیم ها تحت کشش قرار می گیرند، اندکی تغییر طول می دهند که معمولا این اتفاق در ۲ روز اولیه پیش می آید و با کوک کردن مجدد، رفع خواهد شد.

اکنون سیم های گیتار الکتریک شما تعویض شده است و می ‌توانید از نواختن آن لذت ببرید! فراموش نکنید که حتی یک فرد مبتدی هم باید قبل از شروع آموزش های سخت گیتار تعویض سیم گیتار را یاد بگیرد.

مطالعه باعث بهتر شدن سبک زندگی کردن در جامعه میشود. همانطور که میدانید لذت مطالعه در خواندن مطلبی جذاب، مفید و قابل درک است که کمک شایانی به بازدهی مغز شما میکند. پس سعی ما تولید کنندگان محتوای متنی در وب سایتها، بازنویسی مطالب مهم و کاربردی به صورت جذاب و کاملتر است. امیدوارم مطالب گفته شده در این مطلب برای شما مفید واقع شود.

گردآوری توسط آلیک موزیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *