مقالات

برای شروع چه پیانویی بخریم؟

برای-شروع-چه-پیانویی-بخریم

همواره خرید ساز مناسب برای افراد مبتدی یکی از چالش های مهم در نظر گرفته می شود. در ابتدا لازم است تجهیزی تهیه شود که قابلیت های مناسبی برای نواختن داشته و انگیزه نوازنده را حفظ کند. همچنین نیازی به صرف هزینه اضافه برای برخی ویژگی های غیر ضروری نیاز نباشد. به صورت کلی سازهای مختلفی در دسته بندی پیانو قرار می گیرند و تعیین هدف قبل از خرید این ساز و شروع یادگیری امری حیاتی خواهد بود.

راهنمای خرید پیانو برای شروع افراد مبتدی:

پیانو از آن دسته سازهای به اصطلاح رویایی است و شاید برای خیلی از افراد نام پیانو، با گرند رویال پیانو و یا حداقل پیانوی آکوستیک دیواری عجین شده باشد. جال این سوال شاید پیش آید که آیا برای نواختن و آموزش پیانو حتما نیاز به داشتن پیانو آکوستیک است و یا با پیانو دیجیتال، کیبورد (ارگ) هم می توان آموزش پیانو را آغاز کرد؟

پیانو موسیقی ضربان قلب

برای پاسخ به این سوال می توان گفت که، مهمترین توصیه نوازندگان با سابقه به افراد تازه کار، عدم پرداخت هزینه سنگین برای خرید اولین ساز است. زیرا اگر مبتدی باشید، مشخص نیست که به نوازندگی پیانو با علاقه ادامه دهید یا خیر؟ و اگر پس از مدت کوتاهی تصمیم شما تغییر کرد، با یک ساز سنگین و گران قیمت در گوشه منزل مواجه خواهید بود! در نتیجه پیشنهاد آن ها، خرید پیانو کلاسیک دست دوم و سالم (همراه کوک بودن و عملکرد مناسب تمامی اجزای داخلی) و یا استفاده از پیانو دیجیتال با ۸۸ کلید وزن دار است.

همچنین نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشت، اشتباه برخی افراد در مقایسه و همسان در نظر گرفتن keyboard با پیانو است. این ساز مشابه با پیانو نیست، چرا که حس کاملا متفاوتی داشته و اغلب کمتر از ۸۸ کلید دارند. موسیقی پیانو بر مبنای ساز با ۸۸ کلید نوشته می شود، در نتیجه خرید keyboard کمک زیادی به یادگیری شما نخواهد کرد. نکته مهم دیگر این است که افراد تازه کار هنوز اطلاع دقیقی از سبک مورد علاقه خود ندارند.

پیشنهاد مشاهده: خرید ارگ ارزان

ممکن است همگی تمایل به اجرای موسیقی کلاسیک نداشته باشند، ممکن است برخی به صداهای پس زمینه در هنگام اجزا نیازمند باشند، و برخی ساز را با خود به مکان های مختلف ببرند. همچنین بسیاری از افراد مبتدی ترجیح می دهند صدای نواختن ساز به گوش دیگران نرسد و از هدفون استفاده می کنند و در منزل فضای زیادی برای اختصاص به ساز، در دسترس نیست.

تفاوت پیانو آکوستیک با پیانو دیجیتال و کیبورد موسیقی (ارگ) در چیست؟

برای کمک به تصمیم گیری شما و اینکه چه سازی با توجه به شرایط شما مناسب است ، چند راهنمایی را ارائه می دهیم تا بتوانید خریدی آگاهانه و رضایت بخش داشته باشید.

پیانو برای شروع افراد مبتدی

به طور کلی می توان ۳ دسته بندی برای انتخاب شما را معرفی کنیم به همراه تفاوت هایی که دارند، که به شرح زیر می باشد.

پیانو آکوستیک:

که بزرگترین و گرانترین و همچنین بهترین ساز به ویژه برای پیانیست های ماهر می باشد.

پیانو دیجیتال:

امروزه مدل های پیانو دیجیتال بسیاری وجود دارند که کوچکتر و ارزانتر هستند و انواع مرغوب آنها صدایی نزدیک به پیانوی آکوستیک تولید می کنند.

کیبورد موسیقی:

کیبورد موسیقی

در ایران به غلط با نام ارگ شناخته میشود که ارزانترین انتخاب شماست ولی به احتمال زیاد touch خوبی برای قوی کردن دستها ندارد و یا ممکن است تعداد کلیدهای (کلاویه های) آن از اندازه استاندارد کمتر باشد.

فاکتورهای مهم برای مقایسه این مدل ها عبارتند از:

صدا:

یکی از مهمترین ویژگی های هر ساز صدای تولید شده از آن است. در پیانو آکوستیک، ایجاد صدا توسط مکانیزم حرکتی صورت می پذیرد که نتیجه آن تولید صدای گرم و واقعی است. این در حالی است که در پیانو دیجیتال این فرآیند به صورت الکترونیکی انجام می شود. البته با پیشرفت تکنولوژی، امکانات الکترونیکی زیادی به این تجهیزات برای بهبود صدای خروجی اضافه شده است.

تعمیر و نگهداری:

کوک کردن پیانو آکوستیک در سال نیاز به ۱ الی ۲ بار کوک شدن دارد که معمولا بایستی توسط فرد با تجربه انجام شود و نیازمند صرف هزینه است. در مقابل پیانوهای دیجیتال نیازی به کوک ندارند.

اجزای پیانو آکوستیک از چوب ساخته شده و در صورت نگهداری در شرایط نامناسب، به آن ها آسیب وارد می شود. (شرایط بهینه برای نگهداری آن رطوبت بین ۴۵ تا ۷۰ درصد و دمای ثابت در حدود ۲۰ درجه سانتی گراد است).

عملکرد چندگانه و کاربرد:

اگر چه ممکن است به عقیده برخی، صدای پیانو دیجیتال کیفیتی برابر با پیانو کلاسیک نداشته باشد، اما ویژگی های زیر می تواند جزء برتری های اساسی آن به شمار آید:

صدای ساز های دیگر: بدین معنی که پیانو دیجیتال قابلیت تولید صدای سازهای دیگر را در خود دارد و حتی می توان ریتم و ضرب های مختلف را در آن پیاده سازی کرد.

ضبط کردن: خروجی صدا در پیانو دیجیتال به شما این امکان را می دهد تا ساز را به کامپیوتر شخصی خود متصل کنید.

بسیاری از افراد با استفاده از نرم افزار های میکس صدا می توانند از این ویژگی استفاده های مفیدی داشته باشند.

کنترل میزان صدا:

پیانو دیجیتال دارای پیچ تنظیم صدا و خروجی هدفون است که برای شما امکان نواختن ساز بدون ایجاد سروصدا در هر مکانی را فراهم می سازد.

قابلیت حمل:

پیانو دیجیتال در ابعاد و اندازه های متفاوتی تولید می شود که بر خلاف همتای آکوستیک خود، می توان آن را به راحتی با خود حمل کرد.

قیمت:

بصورت کلی پیانو آکوستیک قیمت بیشتری نسبت به دیجیتال دارد. مدل های سطح پایین تا متوسط پیانو آکوستیک در بازه قیمت ۱۰۰۰  تا ۳۰۰۰ دلار هستند، در حالی که برای پیانو دیجیتال این عدد بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ دلار خواهد بود.

پدال ها:

پیانو آکوستیک به همراه ۳ پدال soft، sostenuto، sustain ساخته می شود اما برخی پیانو های دیجیتال بدون پدال هستند و یا تنها پدال sustain را دارند و برخی به هر ۳ پدال مجهز شده است.

فاکتورهای موجود در کیبوردهای موسیقی :

کیبوردها با قیمت های خیلی پایین هم قابل خرید هستند ولی کیبورد با اندازه کلاویه غیر استاندارد اصلا توصیه نمی شود.

برای یادگیری پیانو روی کیبورد بهتر است حداقل ۶۱ کلاویه سنگین شده weighted داشته باشیم که از قابلیت حساسیت نسبت به ضربه touch response/touch sensitivity هم برخوردار باشد تا هنرجو بتواند همه تمرین ها را انجام دهد.

کیبوردها اندازه و قیمت های متفاوتی دارند. انواع گران قیمت آن به عنوان سینتی سایزر برای تولید صداهای مختلف و ریتم های گوناگون ساخته می شوند و برای هنرجویی که قصد پیانو زدن را دارد به هیچ وجه کاربردی ندارد.

پیشنهاد مطالعه: ۵ نکته مهم قبل از خرید پیانو آکوستیک و دیجیتال

در آخر میتوان گفت که اگر نمی خواهید چند میلیون برای خرید ساز بپردازید هنرجوهای مبتدی می توانند از یک کیبورد هم برای شروع استفاده کنند. گرچه ما تهیه پیانوی دیواری یا دیجیتال را در اولین فرصت توصیه میکنیم. اما به هر حال کسی که به نواختن پیانو علاقه مند است می تواند قدم های اولیه آموزش را با این ساز بردارد.

امکانات و فاکتورهای مهم برای خرید یک پیانوی دیجیتال در چیست؟

پیانو رولند

پیانوهای دیجیتال به ۲ دسته کلی تقسیم می شوند:

پیانو Console برای استفاده در منزل و پیانو Stage برای نوازنده هایی که به ساز قابل حمل نیاز دارند. تفاوت اصلی آن ها در طراحی خارجی بوده و بسیاری از تجهیزات داخلی، مشابه است. بسیاری از پیانو های دیچیتال دارای سیستم فراگیر یادگیری هستند که گزینه بسیار مناسبی برای افراد تازه کار است.

ویژگی های مختلفی برای این دسته از ساز ها وجود دارد که لازم است قبل از خرید با برخی از موارد اولیه آن آشنایی پیدا کنید.

تعداد کلید ها: در این دسته بندی، سازهایی با تعداد ۶۱ تا ۸۸ کلید را می توان یافت. پیانوهای آکوستیک همگی دارای ۸۸ کلید هستند و در هنگام انتخاب ساز، این مورد را با توجه به فضای موجود و سبک موسیقی بایستی درنظر داشت.

Action ساز: عوامل مختلفی در میزان حساسیت واکنش ساز تاثیر گذار است که از این قبیل می توان به وزن دار بودن و اکشن زخمه hammer اشاره کرد. مدل های وزنه دار و نیمه وزن دار واکنشی مشابه با پیانو های آکوستیک دارند.

Hammeraction، این واکنش را با استفاده از زخمه های مکانیکی واقعی بهبود می بخشد. اکشن تولید کننده صدای دیجیتال، بیشتر شبیه به عضوی است که هیچ مقاومتی در آن وجود نداشته و کلیدها می تواند به سرعت نواخته شود. اگر با حسی که پیانو القا می کند آشنایی داشته باشید، حتما ساز وزن دار و نیمه وزن دار را انتخاب خواهید کرد.

میزان حساسیت لمس یا سرعت: قابلیت ساز در تشخیص سرعت یا میزان نیروی وارد شده بر کلید و ایجاد صدای متناسب با آن.

Polyphony (چند آوایی): تعداد صداهای قابل تولید بصورت همزمان توسط پیانو. سازهای دارای قابلیت بالای پلی فونی و صداهای کافی، می توانند ارکسترای کاملی را به نمایش بگذارند.

قابلیت MIDI :MIDI  (ویژگی واسط دیجیتال ادوات موسیقی) یک پروتکل ارتباطی است که در دهه ۱۹۸۰ برای سازهای الکترونیک و کامپیوتر ساخته شد. پیغام های MIDI هیچ صدایی را در بر نمی گیرد، بلکه به عنوان سرنخی برای فرمان به سخت افزار یا نرم افزار برای تعیین نت و میزان سرعت آن در نواختن عمل می کند. بسیاری از پیانو های دیجیتال دارای درگاه USB یا MIDI برای برقراری ارتباط راحت تر هستند.

Sequencer: یک سخت افزار یا نرم افزار که فعالیت MIDI را ضبط کرده و با ترتیب برنامه ریزی شده توسط کاربر آن را پخش می کند. این ویژگی را به عنوان پیانو نوازنده قرن ۲۱ در نظر بگیرید.

Sampler: ابزاری که صدای دیجیتال را ضبط کرده و امکان ترکیب و پخش شدن آن در حالت های مختلف را فراهم می سازد.

اگر قصد ترکیب موسیقی خود با صداهای خارجی را دارید، مسلما به سازی با این ویژگی نیاز پیدا خواهید کرد.

Input/output: بخش ورودی و خروجی پیانو از قابلیت های قابل توجه قبل از خرید این ساز است. داشتن خروجی صدا جهت اتصال به آمپلی فایر خارجی، میکسر، و بلندگو برای اجرا زنده ضروری است.

Storage: به بسیاری از پیانو های دیجیتال می توان دستگاه ذخیره ساز خارجی متصل کرد.

مطالعه باعث بهتر شدن سبک زندگی کردن در جامعه میشود. همانطور که میدانید لذت مطالعه در خواندن مطلبی جذاب، مفید و قابل درک است که کمک شایانی به بازدهی مغز شما میکند. پس سعی ما تولید کنندگان محتوای متنی در وب سایتها، بازنویسی مطالب مهم و کاربردی به صورت جذاب و کاملتر است. امیدوارم مطالب گفته شده در این مطلب برای شما مفید واقع شود.

گردآوری شده توسط آلیک موزیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *