مقالات

چگونه پیانو دیجیتال خود را تمیز کنیم؟

چگونه پیانو دیجیتال خود را تمیز کنیم؟

آیا در منزل خود پیانو دیجیتال دارید؟ این ساز به تمرین زیادی برای کسب مهارت در نوازندگی احتیاج دارد و  لازم است که مراقبت کافی از آن انجام شود تا همواره درخشان و تمیز باقی بماند. جرم گرفتن و کثیف شدن این ساز به مرور زمان امری عادی خواهد بود و به دلیل سفید بودن رنگ کلید ها، گرد و خاک و آلودگی بر روی آن بیشتر به چشم می آید.

به منظور نگه داری این ساز در شرایط مناسب لازم است به درستی کلید ها را نظافت کنید. با استفاده از مطالب اشاره شده در این پست، قادر خواهید بود همواره کلید های زیبا و درخشانی را داشته باشید.

نکته: پیشنهاد می شود برای تمیز ماندن ساز، همواره با دستان تمیز به نواختن آن بپردازید.

 

تمیز کردن کلید های عاجی

نظافت کلید های عاجی رنگ به دقت زیادی نیاز دارد تا از آسیب رسیدن به آن ها جلوگیری شود. نظافت این کلید ها با دستان تمیز قابل انجام است و غالبا به مواد شیمیایی نیازی نمی باشد.

گام اول: هیچ گاه از مواد شیمیایی یا صابونی برای تنظیف کلید های عاجی استفاده نکنید

برای نظافت کلید های پلاستیکی می توانید به راحتی از مواد شیمیایی استفاده کنید اما کلید های عاجی نیاز به مراقبت بیشتری دارند. این کلید ها مستعد جذب رطوبت و موارد شیمیایی هستند که موجب آسیب رسیدن و تغییر رنگ آن ها می شود.

گام دوم: بهتر است از دستکش نخی سفید استفاده کنید

استفاده از این نوع دستکش مانع از انتقال چربی و گرد و خاک موجود بر روی پوست به کلید ها می شود. دستکش های سفید رنگ مناسب تر هستند، چرا که ممکن است رنگ این دستکش ها بر روی کلید ها بنشیند.

گام سوم: کلید ها را تمیز یا گردگیری کنید

با استفاده از گردگیر های نرم یا مسواک نرم، گرد و خاک را تمیز کنید و حتما این کار از سمت انتهایی به جلو انجام دهید تا از باقی ماندن جرم و کثیفی جلوگیری شود.

گام چهارم: سفید کردن کلید ها

اگر قصد سفید شدن کلید ها را دارید، با استفاده از پاک کننده های vinyl سطح کلید ها را یک به یک و به آرامی بکشید و پس از اتمام تمامی تکه های پاک کن را جمع آوری کنید. گردو غبار را نیز می توانید طبق مرحله قبل از ساز پاک کنید. همچنین روش دیگری نیز وجود دارد و آن قرار دادن کلید ها در معرض نور آفتاب است، با این شرط که مانع از آسیب رسیدن به آن گردد.

 

تمیز کردن کلید های پلاستیکی

گام اول: محلول شست و شو

نصف یک کاسه را با آب داغ پر کرده و یک قطره مایع تمیز کننده ملایم صابونی به آن اضافه کنید.

گام دوم: از پارچه نخی و نرم سفید استفاده کنید

پارچه را در محلول فرو برده و آب آن را به صورت کامل بگیرید، به نحوی که تنها رطوبت بر روی آن باقی بماند. در غیر اینصورت، ممکن است آب موجود بر روی آن به پیانو آسیب وارد کند.

هیچ گاه از پارچه رنگی استفاده نکنید، چرا که ممکن است رنگ و مواد شیمیایی آن بر روی ساز یاقی مانده و با آن واکنش دهد.

گام سوم: ابتدا کلید های سفید را نظافت کنید

بهتر است نظافت را از قسمت انتهایی به جلو شروع کنید. هیچ وقت نظافت را بر روی کلید از چپ به راست و بالعکس انجام ندهید، زیرا با این کار جرم و گرد و خاک به بین کلید ها منتقل می شود. همچنین هیچ گاه در جهت جلو به عقب نیز این کار را انجام دهید، زیرا با این کار نیز جرم و کثیفی به فضای بین کلید ها و پشت آن منتقل می شود. برای نظافت کلید های سیاه رنگ از همان پارچه قبلی استفاده نکنید.

گام چهارم: از پارچه دیگری برای نظافت کلید های مشکی استفاده کنید

پارچه سفید رنگ دیگری را برداشته و مطابق با روش توضیح داده شده در مرحله قبلی، به آرامی نظافت آن ها را یک به یک انجام دهید. نظافت این کلید ها را می توانید از جلو به عقب انجام دهید اما دقت کنید که دستمال با کلید های سفید تمیز برخورد نداشته باشد. در صورت ایجاد تماس با این کلید ها، ممکن است رنگ مشکی آن به این کلید ها منتقل گردد.

گام پنجم: آلودگی ها را از کلید ها پاک کنید

با استفاده از یک پارچه نخی خشک، بایستی کلید ها را تمیز کنید تا باقی مانده مواد صابونی از آن ها برداشته شود.  در این مرحله نیز دقت کنید که این کار از عقب به جلو انجام دهید تا چیزی بین کلید ها باقی نماند.

گام ششم: اثر انگشت را از کلید ها پاک کنید

برای پاک کردن اثر انگشت از کلید ها لازم است به روش متفاوتی عمل کنید. بدین منظور، محلولی از آب و سرکه به نسبت 4 به 1 ( 1 قسمت سرکه به ازای هر 4 قسمت آب) تهیه کنید. پارچه خشک سفیدی را در آن فرو برده، تمامی آب آن را گرفته، به نحوی که تنها رطوبت محلول در آن باقی بماند. حال هر کلید را بصورت جداگانه نظافت کرده و هر کلید را پس از نظافت خشک کنید، چراکه باقی ماندن سرکه بر روی کلید ها می تواند آن را معیوب سازد. سپس پیانو را به همین شکل باقی بگذارید تا بوی سرکه بصورت کامل رفع شود.

گام هفتم: کلید ها را بپوشانید

همواره پس از اتمامک نوازندگی، کلید ها را بپوشانید تا با این کار از کثیف شدن و جرم گرفتن آن ها جلوگیری شود. اگر این کار را همواره انجام دهید، نیازی به تنظیف مکرر ساز نخواهید داشت.

نکته: همواره مدنظر داشته باشید که چربی پوست و دستان خیس مهمترین عامل کثیف شدن پیانو است. نت های پر استفاده، در معرض از بین رفتن پوشش روی خود هستند و این کار به نفوذ گرد و خاک و آلودگی به حفره های باز شده و خراب شدن آن کمک می کند. بنابراین، همواره بهتر است دستان خود را قبل از شروع نوازندگی شست و شو دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *