مقالات

چگونه درام دیجیتال V-drum را نصب کنیم؟

چگونه درام دیجیتال V-drum را نصب کنیم؟

اولین قدم در نصب و راه اندازی درام دیجیتال، مونتاژ پایه نگهدارنده است که تمامی اجزاء بر روی آن قرار می گیرد. پس از مونتاژ آن، گام های بعدی از جمله نصب پدها، سنج، و ماژول انجام می شود.

درام دیجیتال V-drum

سرهم کردن بدنه

نصب این بدنه در نگاه اول بسیار دشوار بنظر می آید، اما اینطور نیست. مدل های مختلف این ساز، بدنه با ساختار متفاوتی دارند اما اصول و مبنای نصب آن ها مشابه یکدیگر است. برای کسب اطلاعات دقیق تر می توانید به دفترچه راهنمای موجود در بسته بندی ساز مراجعه کنید.

نکات مهم در نصب

 • از محکم کردن بیش از حد پیچ ها خود داری کنید، در غیر اینصورت هرز خواهد شد.
 • قطعات یدکی را در جایی مطمئن نگهداری کنید و آن ها را دور نریزید.
 • بهتر است از یک قالیچه مخصوص درام در زیر ساز استفاده کنید تا از لرزش و تکان خوردن آن جلوگیری گردد.

پایه وی درام دیجیتال

سوار کردن پد ها

پس از نصب بدنه، نوبت به اتصال پدها، سنج، و ماژول بر اساس گیره و بازوهای آن می رسد. این فرآیند ساده ایی است، مراحل زیر را دنبال کنید تا اجزاء بصورت مناسب در مکان خود قرار داده شود.

پدهای درام

 1. گیره مربوطه را بر روی پایه قرار داده و آن را مجکم کنید.
 2. پد درام را بر روی بازوی بدنه قرار داده و در جای خود محکم کنید.
 3. پس از نصب تمامی اجزاء، ارتفاع آن ها را بر اساس راحتی کار خود با ساز تنظیم کنید.

پدهای سنج

 1. گیره مخصوص را بر روی پایه قرار داده و محکم کنید.
 2. بازوی سنج را بر روی بدنه قرار داده و آن را محکم کنید.
 3. پد سنج را بر روی بازوی آن قرار داده و مهره خروسکی را در جای خود محکم ببندید.
 • اگر سنج تماما از جنس لاستیک است، دقت کنید که لوگو به سمت شما قرار گرفته باشد.

ماژول

 1. در صورتی که صفحه نگه دارنده بر روی آن بصورت پیش فرض نصب نشده است، آن را در مکان خود ببندید.
 2. مشابه با اجزای قبلی، در حفره مشخص شده بر روی بدنه آن را قرار داده و محکم کنید.

مشاهده محصولات مشابه: درام آکوستیک

نکته: همواره سعی کنید از چوب درام لاستیکی برای طبل های بیس استفاده کنید. استفاده از چوب های نمدی ممکن است باعث پاره شدن آن ها شود.

ماژول درام

اتصال پدها به ماژول

بسیاری از ماژول ها اتصالات متعددی برای کابل TRS دارند، اما برخی نیازمند کابل breakout می باشند. این نوع اتصال در قسمت پشتی و یا زیر ماژول تعبیه شده است. اکثر این کابل ها دارای لیبل هستند، اما دقت کنید هر کابل در محل صحیح خود برای سنج یا درام قرار گیرد. مراحل زیر را برای حصول اطمینان از نصب صحیح کابل ها دنبال کنید.

 1. یک سمت کابل را ابتدا در ماژول قرار دهید. اگر ماژول شما از کابل breakout پشتیبانی می کند، آن را به درستی در مکان خود محکم کنید.
 2. سمت دیگر کابل را به پد مخصوص خود متصل کنید.
 • اکثر ماژول های درام ورودی مخصوص برای یک tom یا سنج اضافه دارند، در نتیجه اگر در آینده قصد افزایش اجزاء ساز را دارید، یک کابل TRS سایز ۱/۴ اینچ به یکی از این سوکت ها متصل کنید.
 • اجزای پایه کوتاه دارای دو کابل هستند، یکی برای پد و دیگری برای پدال پا. اکثر این کابل ها با عبارت HHC یا Hi-hat control مشخص شده اند.

اتصالات را مرتب نگه دارید

سعی کنید از گیره های پلاستیکی برای مرتب قرار دادن سیم ها در مکان خود استفاده کنید. این امر باعث دور نگه داشتن کابل ها از مسیر رفت و آمد و مرتب شدن ساز خواهد شد.

اتصالات وی درام

پیشنهاد مطالعه: بهترین برند پیانو دیجیتال در ایران

نصب ماژول

ماژول درام، واحد کنترل کننده تمامی اجزاء؛ و به عبارتی “مغز” ساز است. صدا را تولید کرده و امکان تغییر تنظیمات پد و کیت، ولوم صدای هدفون و پد ها را فراهم می سازد. همچنین شما را قادر می سازد که دستگاه را به کامپیوتر و یا کنترل کننده MIDI متصل کنید.

تغییر تنظیمات پد درام

پس از نصب و راه اندازی سنج و پدهای درام، آخرین قدم تغییر تنظیمات آن ها است. بر خلاف درام های آکوستیک، درام های دیجیتال به تنظیمات بیشتری نیاز دارند. همواره تنظیمات کارخانه صدای خوبی را برای شروع ایجاد می کند، اما با تمرین کردن حالت های مختلف می توانید به بهترین توازن بین قابلیت نواختن و راحتی آن دست پیدا کنید. مراحل زیر را برای تنظیم مناسب آن دنبال کنید.

 1. هرکدام از پد ها را به صدا در آورده تا از ایجاد صدای مناسب اطمینان حاصل کنید.
 2. شروع به نواختن کنید و سطح صدای پدها، هدفون، و خروجی های اصلی را برای دستیابی به حالت دلخواه تغییر دهید.
 3. تنظمیات زیر را به منظور متناسب کردن صدای ساز با سبک نواختن خود تغییر دهید. برای آموزش نحوه تغییر آن ها به دفترچه راهنمای ساز خود مراجعه کنید.

حساسیت: با افزایش حساسیت، پد صدای بلندتری را با ضربه کمتر و با کاهش آن، صدای کمتر با ضربه محکم ایحاد می کند.

آستانه صدا: با افزایش این مقادیر، پد صدایی را تولید نخواهد کرد، مگر اینکه به اندازه کافی بر روی آن نیرو اعمال گردد. همچنین اگر مقداز آن را خیلی کاهش دهید، ممکن است پد خود به خود صدا تولید کند که نت های روح معروف می باشد.

منحنی سرعت: این ویژگی، پاسخ کلی پد را تغییر می دهد. تنظیمات مختلف، حجم نمونه را به روش های مختلفی بر اساس میزان ضربه وارده کنترل می کند.

تولید صدای Hi-hat: با افزایش مقادیر این ویژگی، ضربه و برداشتن پا از روی پدال hi-hat صداهای مربوطه را راحت تر ایحاد می کند.

ویژگی Crosstalk یا x-talk: تغییر این مقادیر میزان واکنش هر پد نسبت به لرزش پدهای نزدیک به آن را تحت تاثیر قرار می دهد.

خیلی دشوار نیست!

اگر قصد دارید صدای بلندتری بشنوید، نیازی به وارد کردن ضربه محکم تر نیست، تنها کافیست صدای آن پد را بلند کنید. مشابه با هر ساز MIDI دیگری، درام الکترونیکی سرعتی در بازه ۰ تا ۱۲۷ را دربرمی گیرند، بنابراین حتی اگر به پد ها را با چوب بیسبال ضربه بزنید، حداکثر صدایی با سرعت ۱۲۷ را تولید خواهد کرد.

در ادامه، یک نمونه از مراحل نصب درام دیجیتال را ملاحظه می کنید.

آلیک موزیک

ویدیو آموزش نصب درام دیجیتال

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *