مطالب آموزشی در مورد ساز ها, مقالات

پیانو رویال چیست؟

پیانو رویال چیست

قوی ترین ساز خانواده کلاویه ای یا کلید دار را به نام پیانو می شناسند. همچنین آنرا مادر سازها نامیده اند چرا که هم از محدوده یا وسعت صدای بیشتری نسبت به سازهای دیگر (به غیر از ارگ) برخوردار است و هم این امکان را به نوازنده می دهد تا همزمان ده نت را اجرا کند، یعنی به تعداد تمام انگشتان دست.

کلمه پیانو کوتاه شده کلمه Piano Forte به معنی ضعیف-قوی است که در سال 1709 توسط Bartolommeo Cristofori ایتالیایی از روی ساز دیگری به نام هارپسیکورد ساخته شد. کریستوفوری با تغییر بر روی مکانیسم زخمه ای هارپسیکورد، آنرا تبدیل به سیستم کوبشی نمود. در این سیستم جدید شستی ها با مکانیسم خاصی به مضراب های چکشی ساز مربوط می شوند، به طوری که هرگاه بر روی شستی بکوبیم، چکش مضراب نیز بر روی سیم کوبیده شده و دوباره به عقب باز می گردد. که بعد ها این سیستم توسط آلمانی ها تکمیل شده و پیانو های امروزی (پیانو گرند، پیانو دیواری، پیانو کنسول و پیانو رویال) به وجود آمدند.

پیشنهاد مطالعه: بهترین برند پیانو دیجیتال در ایران

 معرفی پیانو رویال:

مشهورترین ساز صفحه کلیددار پیانو رویال می باشد. چرا که این ساز بیشترین وسعت صوتی را بین سازهای دیگر (حدود هفت اکتاو) دارد و دارای جعبه ی بسیار بزرگی است که سیم ها و چکش های متعددی در آن تعبیه شده است.

تولید صدا در این ساز بر اثر برخورد چکش ها با سیم های فلزی که در داخل جعبه چوبی تعبیه شده اند میباشد. این چکش ها بر اثر فشرده شدن کلیدها (کلاویه ها) به حرکت در می آیند. و صفحه ی صدا که نقش تقویت کننده ی صدا را دارد و سیم های پیانو به آن متصل هستند و باعث تقویت صدای پیانو میشوند. این ساز صدای با شکوه و پر طنینی دارد و بیشتر در سالن های کنسرت و ارکسترهای بزرگ استفاده می شود.

گرند پیانو چیست

مزایا استفاده از پیانوهای رویال:

از مهمترین مزیت هایی که میتوان به آنها اشاره نمود این است که اغلب پیانوهای رویال دارای محدوده دینامیکی قوی، ساختار باز بدین معنی که صدا می تواند آزادانه در جریان باشد ( کنترل و توصیف بهتری را میسر می کند)، تکرار سریع تر، عملکرد نرم تر (استفاده از نیروی جاذبه به جای فنر بازگرداننده)، پدال ملایم واقعی، صدای بهتر و نی تر(قابلیت کوک دقیق تر) و ظاهر بسیار تاثیرگذاری هستند.

از محبوب ترین مزایای دیگر پیانو رویال میتوان به استفاده ی آن از نیروی جاذبه برای برگشت چکش ها گفت، بدین معنی که در پیانوهای دیواری نیروی برگشت توسط فنرها ایجاد می شود. و نیروی جاذبه در همه کلاویه ها ثابت و یکنواخت است در صورتی که نیروی برگشت در فنرها و اصطکاک یکسان نیست و یکنواختی در کلاویه های پیانوهای دیواری کمتر احساس می شوند. و یکنواختی کلاویه ها، مهم ترین ویژگی پیانوهای باکیفیتِ رگلاژ شده نظیر پیانو رویال است.

پیشنهاد مطالعه: کلاویه چیست؟

اغلب هنرجویانی که با پیانوهای دیجیتال یا دیواری تمرین کرده اند، با دیدن ظاهر پیانوهای رویال در رسیتال ها و مسابقات، دچار هراس می شوند؛ اما اجرا با این پیانوهای رویال خیلی ساده تر از پیانوهای دیواری است.

مقایسه پیانو دیواری با پیانو گرند (رویال):

سوالی که ممکن است برای خریداران پیانو مطرح شود، اینکه کدام یک از این دو نوع ساز بهتر است و یا تفاوت عمده آنها در چیست؟

اگر تفاوت قیمت و شکل ظاهری این دو ساز را کنار بگذاریم تفاوت اصلی این دو ساز که بسیار قابل توجه است، تنها در سیستم انتقال نیروAction  از کلاویه ها به چکشها و البته سیستم های خفه کن هر سیم Damper  است. این اختلاف طبیعتآ به این دلیل است که سیم های پیانو دیواری عمودی و سیم های پیانو بزرگ (رویال) افقی هستند. نمود بارز این تفاوت، تفاوت حسی است که هنگام نوازندگی با این دو ساز آن را احساس می کنیم.

پیشنهاد مطالعه: عمر پیانو چقدر است؟

در پیانوهای بزرگ (رویال) سیم ها افقی هستند و چکشها بصورت افقی از پایین به بالا ضربه می زنند برای همین هنگام زدن ضربه به کلاویه، نیروی انتقالی به چکش در جهت خلاف جاذبه زمین است و این باعث می شود کلاویه های پیانو بزرگ (رویال) هنگام زدن ضربه سنگین تر باشد. برعکس هنگام برگشت چکش، جاذبه به برگشت آن کمک می کند و چکش سریعتر برمی گردد و لذا نوازنده می تواند با سرعت بالاتری یک کلاویه را درجا نواخته و نت هایی با تمپوی بالا روی یک کلاویه اجرا کند. به همین دلیل معمولا سرعت پاسخگویی یک کلاویه در پیانو های بزرگ (رویال) بهتر از پیانوهای دیواری است.

اما در پیانوهای دیواری سیم ها و چکشها عمودی هستند و جاذبه تقریبآ تاثیر یکسانی به چکش چه در هنگام ضربه زدن و چه در هنگام بازگشت، وارد می کند. به همین خاطر سرعت اجرا در پیانوهای عمودی عمومآ از پیانو با کیفیت مشابه افقی پایین تر است.

مطالعه باعث بهتر شدن سبک زندگی کردن در جامعه میشود. همانطور که میدانید لذت مطالعه در خواندن مطلبی جذاب، مفید و قابل درک است که کمک شایانی به بازدهی مغز شما میکند. پس سعی ما تولید کنندگان محتوای متنی در وب سایتها، بازنویسی مطالب مهم و کاربردی به صورت جذاب و کاملتر است. امیدوارم مطالب گفته شده در این مطلب برای شما مفید واقع شود.

گردآوری شده توسط: فروشگاه موسیقی آلیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *