مقالات

هزینه کوک کردن پیانو چقدر است

هزینه کوک کردن پیانو چقدر است

فکر میکنم بهترین کار این است که قبل از دانستن هزینه ی کوک پیانو، کمی اطلاعات در مورد واژه ی کوک پیانو در اختیار شما قرار دهیم، اینکه اصلا کوک کردن پیانو به چه معنا است؟

عواملی که باعث میشود تا پیانو به کوک کردن نیاز پیدا کند چیست؟

و… با ما همراه باشید.

کوک کردن پیانو به چه معناست؟

شاید رایج ترین کلمه ای که در مورد سرویس پیانو شنیده باشید، واژه کوک پیانو باشد، کوک پیانو در واقع فقط و فقط کشش سیمها تا فرکانس مطلوب است به گونه ای که صدای تولید شده کاملا استاندارد و شفاف باشد. تعریف ساده تر آن می شود، تنظیم پیانو برای رساندن فرکانس سیم های آن به فرکانس تعریف شده، که این کار به وسیله چرخاندن گوشی های پیانو صورت می گیرد. چرخاندن پیچ ها باعث ایجاد هماهنگی بین سیم های پیانو می شود. در نتیجه صدایی دلپذیر از پیانو خارج میشود.

برای مثال معمولا فرکانس رایج برای کوک پیانو بین ۴۳۰ تا ۴۴۰ هرتز می باشد، که منظور از این فرکانس این است که مثلا در فرکانس ۴۳۵ هرتز با هر ضربه چکش به سیمها ۴۳۵ بار در ثانیه سیم ارتعاش می یابد.

این را هم بدانید که وقتی صحبت از کوک پیانو می شود، منظور پیانو آکوستیک ( مشاهده قیمت خرید پیانو آکوستیک در فروشگاه آلیک موزیک ) است زیرا که پیانوهای دیجیتال به دلیل داشتن سیستم تولید صدای الکترونیکی و بهره نبردن از سیم و چکش و… در این بحث جایی ندارند.

بنابراین پیانوهای آکوستیک که از ارتعاش سیم برای تولید صوت استفاده می کنند مانند سایر سازهای زهی نظیر ویولون و گیتار باید برای داشتن صدای مطبوع کوک شوند. کوک کردن ساز پیانو در مقایسه با سازهای ذکر شده تفاوت های اساسی دارد. اولین تفاوت مربوط به تعداد سیم های این ساز می باشد که این تعداد در پیانو های استاندارد به بیش از ۲۳۰ سیم می رسد.

در حالی که تعداد سیم های یک ویولون به ۴ و گیتار کلاسیک حرفه ای به ۶ محدود می شود! تعداد زیاد سیم های پیانو کوک کردن آن را بسیار مشکل تر می کند ولی خوشبختانه ماندگاری کوک در این ساز بسیار طولانی تر از سازهای زهی دیگر است.

هزینه کوک کردن پیانو آکوستیک و رگلاژ کردن

قیمت هزینه کوک کردن پیانو

شاید برای این سوال جواب قطعی ای وجود نداشته باشد زیرا که هزینه کوک پیانو با در نظر گرفتن سن پیانو و همچنین آخرین تاریخ کوک شدن پیانو متغیر است. در کل کوک پیانو در انواع آن بسیار مهم است و میتوان گفت که هزینه کوک پیانو بسیار ارزان است و قیمت کوک پیانو در شهرستانها و تهران تفاوت چندانی شاید نداشته باشد و رنج قیمت نزدیک است، البته شاید در تهران کمی بالاتر باشد ولی باز هم قیمت کوک بالا نیست.

حال با توجه به مطالب گفته شده قیمت تقریبی برای کوک پیانو با توجه به طول عمر آن و میزان سلامت آن از حداقل ۲۰۰ هزار تومان تا حداکثر ۳۰۰ ، ۳۵۰ هزار تومان می تواند باشد.

کوک انواع پیانوهای آکوستیک چقدر می تواند هزینه بر باشد؟

مهمترین عامل برای کوک پیانو و هزینه ای که قرار است پرداخت کنید، میزان مشکلات موجود ساز شما و نیاز آن به رگلاژ است. که با توجه به این عامل میتوان گفت هزینه ی کوک پیانو دیواری و یا رویال از ۲۰۰ هزار تومان تا ۴۰۰ هزار تومان متغیر می باشد. که مسلما هر چه مشکلات پیانو بیشتر باشد هزینه ی آن نیز بیشتر خواهد شد.

رگلاژ کردن پیانو

هزینه ی کوک پیانو گرند هم به دلیل دردسرهای بیشتری که ممکن است داشته باشد، قاعدتا بیشتر خواهد بود، تقریبا از ۲۰۰ هزار تومان تا ۵۰۰ هزار تومان می تواند هزینه بر باشد.

پیانوهای دیجیتال طرح آکوستیک هم به دلیل دیجیتالی بودن از کوک کردن و هزینه کردن نیز بی نیاز می باشند.

عواملی که باعث از کوک خارج شدن پیانو می شوند عبارتند از:

حرکت دادن پیانو:

تکان و حرکت شدید ساز ممکن است به سیم ها و ساند بورد فشار آورده و موجب تغییر تنش روی آن ها شود و در نتیجه ساز از کوک خارج شود. بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق، تغییر مکان پیانو باید به آرامی و تا حد امکان به کمک چرخ های آن انجام شود.

پیشنهاد مطالعه: پیانو چند پدال دارد

میزان رطوبت و دمای هوا:

شاید مهمترین عامل از کوک خارج شدن پیانو، تغییرات ناگهانی دما و رطوبت محیط باشد. زیرا هرگاه رطوبت هوای محیط زیاد شود ساند بورد با جذب رطوبت، کمی منبسط شده و در نتیجه با فشار به بریج که انتهای سیم های پیانو به آن وصل است کوک سیم ها را بالا می برد. عکس این اتفاق زمانی که هوای محیط خشک است می افتد و ساند بورد جمع تر شده و با آزاد تر شدن سیم ها کوک پیانو کم می شود.

دمای هوا نیز عامل دیگریست که روی ساند بورد و سیم های پیانو تاثیر می گذارد. سرما و گرما  می توانند موجب تغییر حجم و اندازه جزیی این بخش های پیانو شوند. ولی همین تغییرات جزئی برای تغییر کوک ساز کافیست.

نو بودن ساز:

پیانوهای نو به دلیل خام و همساز نبودن بخش های تشکیل دهنده آن که عمدتاً از جنس چوب و فلز می باشد با سرعت بیشتری کوک خود را از دست می دهند. به همین دلیل برای تثبیت کوک ساز ممکن است در سال اول خریداری، بسته به مدل و کیفیت پیانو، ساز شما تا ۴ بار یا بیشتر احتیاج به کوک داشته باشد.

نکته: در کل میتوان گفت که طبق توصیه بزرگترین سازندگان پیانو از جمله Steinway & Sons ، Yamaha ، Baldwin ، Schimmel و … یک پیانو باید حداقل دو بار در سال کوک شود.

مهم نیست که پیانوی شما از چه مارکی است، چه کسی آنرا قبلآ کوک کرده است و در چه شرایط آب و هوایی ای است؟ طبیعت پیانو در این است که به تدریج از کوک خارج شود. شاید با خود بگویید خرید پیانو از یک برند دلیلی است بر اینکه ساز تا یک سال کوک خود را حفظ کند. اما بدانید که پروسه خارج شدن کوک در صورتی که تمامی نکات نگهداری آن به خوبی رعایت شود و تغییر ناگهانی به ساز اعمال نشود به صورت تدریجی اتفاق می افتد. بنابراین طبق توصیه سازندگان حداقل دو بار در سال پیانو خود را کوک کنید.

نکات مهم برای کوک پیانو که باید رعایت شود:

ایده آل ترین شرایط برای اینکه پیانو عمر طولانی داشته باشد این است که تقریبا همیشه، شدت کشش سیم ها در فرکانس ۴۴۰ تنظیم شده باشد. علاوه بر اینکه عمر ساز طولانی تر خواهد شد، خوش صدا تر نیز به گوش خواهد رسید.

نکات مهم برای کوک کردن پیانو

همچنین کوک پیانو باید حتما توسط آچار مخصوص و با رعایت اصول ایمنی و استانداردهای علمی و به دست متخصصین آن انجام شود در غیر این صورت علاوه بر امکان پارگی سیمها، خسارات جبران ناپذیری به تیونینگ پینها وارد خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه: بهترین پیانیست حال حاضر ایران و جهان

مطالعه باعث بهتر شدن سبک زندگی کردن در جامعه میشود. همانطور که میدانید لذت مطالعه در خواندن مطلبی جذاب، مفید و قابل درک است که کمک شایانی به بازدهی مغز شما میکند. پس سعی ما تولید کنندگان محتوای متنی در وب سایتها، بازنویسی مطالب مهم و کاربردی به صورت جذاب و کاملتر است. امیدوارم مطالب گفته شده در این مطلب برای شما مفید واقع شود.

منبع: آلیک موزیک

2 دیدگاه در “هزینه کوک کردن پیانو چقدر است

 1. گلپری صدرنیا گفت:

  چقدر قیمت کوک پیانو مناسبه، من همین ۶ماه پیش پیانوی دیواری پدربزرگمو بردم برا کوک ازم ۶۰۰گرفت. اینجا نوشته پیانو گرند که از همه گرونتره تا۵۰۰تومان هزینه اش.

  1. تیم نویسندگان گفت:

   با سلام
   با توجه به اینکه نرخ ها در حوزه کوک پیانو تک نرخی نبوده و بسته به مهارت استاد کار مشکلات ساز و همچنین سختی موضوع این قیمت ها قابل تغییر است و امکان افزایش یا کاهش آن بسته به عوامل یاد شده کاملا طبیعی است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *