مطالب آموزشی در مورد ساز ها, مقالات

نحوه تعویض سیم های گیتار کلاسیک

نحوه تعویض سیم های گیتار کلاسیک

غالبا تعویض سیم های گیتار در زمان پاره شدن آن انجام می شود. اما، علائم دیگری نیز برای این کار وجود دارد که عبارتند از:

شنیدن صدای وزوز در هنگام نواختن

نامطلوب بودن صدای تولید شده

حفظ نشدن کوک ساز و برهم خوردن آن به سادگی

به منظور تعویض تار های ساز لازم است مطابق با مراحل زیر عمل کنید:

  1. جداسازی سیم های قدیمی

 

با استفاده از انگشت یا ابزار کوک کردن گیتار کلاسیک و یا قیچی (با رعایت احتیاط)، گره سیم 6 (سیم bass) را باز کرده و یکی یکی سیم ها را از مکان خود خارج کنید.

همین روند را برای سر دسته و گوشی های کوک تکرار کنید و تمامی سیم ها را خارج نمایید.

یک بسته جدید از سیم های نایلونی تهیه کنید. هیچ گاه بر روی گیتار کلاسیک از سیم فلزی استفاده نکنید، چرا که این کار باعث اعمال فشار زیاد بر دسته و در نهایت منجر به ترک خوردن و یا شکست آن می شود.

  1. بستن سیم های جدید به Bridge (خرک)

سیم شماره 6 جدید را در مکان خود قرار داده، به نحوی که حدود 10-13 سانتی متر از آن بیرون آمده باشد. اطمینان حاصل کنید که ضخیم ترین سیم موجود در بسته را در این سوراخ خرک قرار می دهید. در صورتی که انتهای سیم در یک سمت صیقلی تر از طرف دیگر باشد، از قسمت صیقلی برای بستن سیم به خرک استفاده کنید

مطابق با شکل نشان داده شده، یک بار سیم را گره زده، به نحوی که سر سیم در زیر بقیه آن قرار بگیرد. به منظور تسهیل در انجام این کار، با کمک انگشت شست و سبابه می توان آن را ثابت نگه داشته تا مرحله بعدی نیز راحت تر انجام شود.

 

مطابق با تصویر فوق، سیم گیتار را در زیر حلقه قرار داده و آن را بکشید تا سفت شود. در حین انجام، سیم را با فشار به سمت پایین نگه دارید. انجام این کار اهمیت زیادی دارد چرا که در صورت عدم رعایت این مورد، سیم تغییر شکل داده و دچار انحنا می شود که نتیجه آن سست و شل شدن گره خواهد بود. قبل از محکم کردن گره مطمئن شوید که ادامه سیم حتما بر روی لبه سفید خرک قرار دارد. با این کار از باقی ماندن گره در جای خود مطمئن خواهیم شد.

 

گره را با کشیدن سیم از هر دو طرف محکم کنید. بهتر است تا جایی که امکان دارد سیم ها را تحت کشش قرار دهید. قبل از سفت کردن، مجددا از قرار گرفتن سیم بر روی لبه سفید خرک اطمینان حاصل کنید. در مراحل بعدی هنگام اتصال سیم به سر دسته نیز می توانید آن را چک کنید تا درصورت نیاز دوباره گره زده شود.

همین روند را با سیم های 5 و 4 نیز تکرار کنید. روش بستن سیم های 6، 5، و 4 مشابه است اما برای 3 سیم آخر روش کار اندکی تفاوت دارد.

 

سیم شماره 3 را نیز با همین روش به خرک گیتار متصل کنید اما لازم است بجای 1 نوبت،  3 مرتبه آن را از زیر حلقه رد کنید. دلیل انجام این کار نازک بودن سیم های 3، 2، و 1 و امکان خارج شدن آن ها از گره است. به منظور جلوگیری از لغزش آن ها، لازم است هر سیم از زیر حلقه خود 2 تا 3 بار رد شود. سیم ها را مطابق با 3 سیم قبلی درون خرک قرار دهید. به منظور محافظت بیشتر، برخی افراد ترجیح می دهند سیم شماره 1 (نازک ترین) را قبل از گره زدن، 2 بار از درون سوراخ مربوطه عبور دهند.

 

پس از متصل نمودن 3 سیم آخر و رعایت احتیاط بخصوص برای سیم شماره 1، تمامی سیم ها را مجددا چک کنید که بصورت مناسب در جای خود ثابت شده و گره ایی باز نشده باشد.

  1. اتصال سیم ها به دسته

 

گوشی کوک سیم 6 را چرخانده تا سوراخ موجود به سمت بالا قرار گیرد. جایگذاری سیم در مکان خود در این حالت راحت تر است. سیم جدید بایستی در حالتی باشد که بصورت عمودی از درون حفره عبور کند.

 

سیم شماره 6 جدید را یک بار در مکان خود قرار دهید. انتهای سیم را فشار داده تا از درون سوراخ مربوطه عبور کند. به منظور راحت تر شدن بستن گره، چند سانتی متر از سیم را عبور دهید. همچنین روش دیگری نیز وجود دارد که سیم را 2 بار از درون حفره عبور می دهند؛ این  فرآیند سخت تر است و با همین روش نیز، کار به خوبی انجام خواهد شد.

 

سیم را از درون فضای خالی موجود به بالا برگردانید.

 

سیم شماره 6 را محکم بکشید تا اینکه حدود 10 سانتی متر از آن بیرون باشد. باقی گذاشتن مقداری از سیم برای کوک کردن گیتار در آینده بدون نگرانی از پاره شدن آن امری ضروری است. همچنین این مرحله فرصت خوبی برای بررسی مجدد گره های قبلی در خرک می باشد.

 

سیم را از درون گره ایجاد شده در بالای محور پلاستیکی سفید به پایین هدایت کنید. این کار را می توانید 1 یا 2 بار انجام دهید که نتیجه آن محکم نگه داشتن سیم در جای خود برای کوک کردن ساز خواهد بود.

 

گوشی های کوک را چرخانده تا سیم در جای خود محکم شود. این کار را تا زمان کوک شدن سیم ادامه دهید. سپس مقدار سیم اضافه را با سیم چین قطع نمایید. باقی ماندن سیم بلند ممکن است باعث آسیب رساندن به بدن شود.

 

همین مراحل را برای سایر سیم ها تکرار کنید. قرار دادن سیم ها در مکان خود به ترتیب نشان داده شده باعث ساده تر شدن این کار خواهد شد. مراقب باشید سیم ها را بیش از حد محکم نکنید تا باعث پارگی آن نگردد. پس از اتمام با استفاده از تیونر، ساز خود را کوک و تنظیم کنید. همچنین می توانید قبل از جدا کردن سیم 5 (A)، سیم 6 (E) را تعویض کرده و با نواختن فرت شماره 5 برای سیم 6، صدای آن را با سیم شماره 5 که هنوز در جای خود قرار دارد تطبیق دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *