مطالب آموزشی در مورد ساز ها, مقالات

معرفی ساز آکاردئون Accordion

معرفی ساز آکاردئون Accordion

آکاردئون؛ از جمله سازهای مشهور است که طرفداران زیادی دارد. اگر شما علاقه مند به موسیقی هستید و فقط نام این ساز معروف شنیده اید و آشنایی با آن ندارید، ما در این مقاله قصد داریم تا درباره این ساز و تاریخچه آن اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم که مطالعه ی آن خالی از لطف نیست.

آشنایی با تاریخچه و ساختار ساز آکاردئون

آکاردئون جزو سازهای بادی شستی دار یا کلیددار است که دارای یک صفحه‌ ی متحرک است. ساختار آن بدین صورت است که از زبانه های آزاد و فلزی که در داخل ساز قرار گرفته اند و یک دم (به شکل فانوس) و دو سطح مورب و دو تسمه که در پشت آن تعبیه شده و نوازنده می تواند آنها را بروی شانه هایش انداخته و ساز را جلوی سینه و شکم خود آویزان کند و از یک کیس که کلیدهایی شبیه کلیدهای پیانو دارد، تشکیل می ‌شود.

تاریخچه آکاردئون

تاریخچه ساز آکاردئون

آکوردئون؛ طی سالها و با گذشت زمان به شکل امروزی خود درآمده است. همانطور که گفته شد، لوله های فلزی موجود در این ساز، نخست در چین باستان در سازی به نام چنگ مورد استفاده واقع میشد. بعد از آن صفحه کلیدهای آکاردئون که شبیه به کلیدهای پیانوس اختراع شد. و برخی بر این باورند که ساز اصلی و اولیه آکاردئون توسط شخصی به نام کریستین بوشمان در سال 1822 اختراع شده که در سال ۱۸۲۹ میلادی، اختراع آن توسط مردی به نام دمیان در وین به ثبت رسیده است که شباهت خیلی کمی به سازهای امروزی دارد. و جالب اینکه این ساز را در ابتدا با نام eoline می شناختند. که بعدها نام accordion جایگزین نام قبلی شد.

بالاخره در سال ۱۸۲۹ شخصی با نام «سر چارلز ویت استون» سازی با نام concertina را ارائه داد، که نوعی از آکاردئون کوچک بود و کیبورد آن با دست چپ کنترل میشد و متعاقب آن در سال ۱۸۳۱ نیز از سازی با نام flutina رونمایی کرد که کیبورد آن با دست راست کنترل میشد و در واقع باید گفت که آکاردئون موجود امروزی ترکیبی از این دو ساز است. و در اوایل قرن نوزدهم در اروپا اختراع و در موسیقی های محلی اروپا، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و روسیه از آن استفاده می شده است. همچنین سازی است آلمانی، که از نظر سادگی و لطافت صدایی به شهرت جهانی دست یافت.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای خرید کاخن

نحوه نواختن و قرارگیری آکاردئون به چه صورت است؟

در این نوع ساز جریان هوا باعث تولید صدا است. بدین صورت که زبانه ‌های فلزی تعبیه شده در آن، هنگام عبور جریان هوا شروع به ارتعاش کرده و صدا را تولید می‌ کنند. جریان هوایی که از پالت ‌ها عبور می‌ کند، توسط یک کیبورد مدیریت می ‌شوند.

نحوه گرفتن این ساز نیز بدین گونه اس که، نوازنده آنرا بین دو دست خود قرار داده که در میانهٔ آن، مجاری هوایی قرار دارند و با باز و بسته شدن این مجاری هوایی توسط نوازنده، صدا تولید می ‌شود. همچنین در یک طرف آن صفحه ‌کلید کوچکی قرار دارد که وظیفه آن، کنترل ورود هوا به مجاری است و در طرف دیگر جعبه بیس قرار دارد و آن نیز دکمه ‌های مخصوص به خود را دارد. لذا جریان هوای عبوری با توجه به نتی که در حال اجرا است و به وسیله کیبوردی که بروی آن قرار دارد، تنظیم شده و صدای دلنشینی را ایجاد مینماید.

معرفی انواع ساز آکاردئون و عملکردشان

همانطور که ذکر شد، این ساز، جزء سازهای بادی آزاد- زبانه است که سازهای ملودیکا و ساز دهنی نیز جزو این دسته ساز محسوب می شود. به همین دلیل خود ساز آکاردئون خانواده ای از سازها نظیر کنسرتینا concertina، بند نئون bandoneon، هارمونیوم harmonium و امریکن ریداُرگان American reed organ را تشکیل میدهد. علاوه بر این دارای انواع گوناگونی نظیر کروماتیک، دیاتونیک و دکمه ای و پیانویی است.

آکاردئون دیاتونیک و کروماتیک

آکاردئون دیاتونیک که دارای سه ردیف دکمه است و با استفاده از دکمه های موجود نوازنده می تواند اقدام به نواختن قطعه مربوطه کند، که هر دکمه یک نت متفاوت را می نوازد. آکاردئون کروماتیک که تقریبا شبیه به آکاردئون دیاتونیک است و تفاوت آنها در دکمه ها است بدین معنی که در آکاردئون کروماتیک بین 3 تا 5 ردیف دکمه وجود دارد و برخلاف ساز دیاتونیک، این دکمه ها می توانند روی نت معینی کوک شوند، بدون در نظر گرفتن اینکه دکمه ها فشرده یا کشیده می شوند.

آکاردئون پیانویی

این نوع ساز از شناخته شده ترین انواع آکاردئون در بین مردم است به دلیل وجود کلیدهایی که بر روی این ساز قرار دارد و شباهت زیادی آنها به کلیدهای پیانو، که نوازنده می تواند به راحتی با استفاده از آنها اقدام به نواختن و فراگیری موسیقی نماید. همچنین افرادی چون لارنس ولک و یانکوویک باعث مشهور شدن این ساز شدند.

در نهایت

با ساز آکاردئون و تاریخ پیدایش آن آشنا شدید و دانستید که این ساز در شکل ها و انواع گوناگون در بازار موجود است. گاهی دکمه دارد و گاهی با کلیدهایی مثل کلیدهای پیانو و اینکه ابزار موسیقی قابل حملی است که تولید صدا در آن توسط عبور هوا با فشار از میان لوله های فلزی تعبیه شده در آن صورت می گیرد و اجرای چندین صدا به طور همزمان با این ساز امکان پذیر است.

مطالعه باعث بهتر شدن سبک زندگی کردن در جامعه میشود. همانطور که میدانید لذت مطالعه در خواندن مطلبی جذاب، مفید و قابل درک است که کمک شایانی به بازدهی مغز شما میکند. پس سعی ما تولید کنندگان محتوای متنی در وب سایتها، بازنویسی مطالب مهم و کاربردی به صورت جذاب و کاملتر است. امیدوارم مطالب گفته شده در این مطلب برای شما مفید واقع شود.

گردآوری شده توسط: فروشگاه موسیقی آلیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *