مطالب آموزشی در مورد ساز ها, مقالات

معرفی اجزای ساز درام و بهترین درامر جهان

معرفی نام اجزا درامز آکوستیک

درامز از سری سازهای percussion “کوبه ای” است که در صده 1700 در انگلستان اختراع شد، این ساز در ابتدا شکل امروزی نبوده است بدین معنی که درامزهای اولیه از قرار دادن دو یا چند ساز کوبه ای کنار یکدیگر بوجود آمده اند که با کنار هم قرار دادن طبل ها و سنج در گروههای نظامی و موسیقی محلی از آنها استفاده می شد تا اینکه در طی سالها تغییر به صورت استاندارد امروزی در آمده است.

درام، درامز، درام کیت یا ست درام، همه و همه نام هایی هستند که به مجموعه ای از سازهای ضربی همچون طبل، سنج و … که روی پایه های مخصوص و اتصالات خاص قرار می گیرند اطلاق می شود. این مجموعه در قالب یک ساز جدا شناخته می شود و به نوازنده ی آن درامر یا درامرز گویند. ساز درام در سبک های مختلفی همچون جز، بلوز، کانتری، راک، پاپ و زیر

مجموعه های آنها استفاده ی فراوان می شود و امروزه یکی از سازهای اصلی گروه های موسیقی پاپ و پای ثابت کنسرت ها و اجراهای زنده ی آنها نیز می باشد.

مشاهده تمام محصولات ساز درامز آکوستیک: درامز آکوستیک یاماها

آشنایی با اجزای اصلی تشکیل دهنده ی ساز درام:

یک درامز متشکل از یک سری طبل و یک دست سنج است و دسته ای از پایه ها و پدال ها که آنها را با نام سخت افزار(هاردور) درامز معرفی می کنند.

در این بخش به شما عنصرهای اصلی یک ساز پنج تکه را معرفی میکنیم که اکثر مبتدی ها و در عین حال بسیاری از حرفه ای ها از آن برای فراگیری و نوازندگی استفاده میکنند. با ما همراه باشید.

طبل ها:

به اجزای پوسته ای کوبه ای در درام طبل گویند که پوست کشیده شده بر روی آنها از نوعی پلاستیک مخصوص است. مجموعه ی طبل های بکار رفته شده در درام عبارتند از:

طبل بزرگ یا بیس درام (Bass drum or Kick drum):

همانطور که از نامش پیداست بزرگترین طبل موجود در مجموعه ی درام می باشد. که دارای کوک بم می باشد و همچنین وظیفه ی اجرای ضربات قوی را برعهده دارد.

طبل کوچک یا طبل اسنر (اسنر درام) یا ساید درام (Snare drum or Side drum):

روی دو طرف آن پوسته ای از جنس پلاستیک کشیده شده است و پوسته ی زیرین دارای سیم های کشیده شده یا فنری شکل می باشد. ارتفاع آن کم است و هنگامی که با چوب درام بر آن ضربه وارد شود صدای تیز استاکاتو می دهد. وظیفه ی این طبل اجرای ضربات نیمه قوی است.

طبل تُم (Tom-Toms Drum):

سه طبل دیگر تام تام ها هستند. دو تام تامی که بر روی باس درام سوار میشوند و یک تام تام که به وسیله پایه بر روی زمین قرار میگیرد.

پیشنهاد مطالعه: تاریخچه شرکت یاماها بزرگترین شرکت تولیدکننده لوازم موسیقی

سنج ها:

این اجزا از فلزی با آلیاژ بسیار مرغوب تهیه می شوند تا خاصیت صدایی خود را در طول زمان در مقابل ضربات از دست ندهند. حال یک ست درامز در کنار طبل ها انواع گوناگونی از سنج ها را دارا میباشد که به شرح زیر است:

سنج کراش Crash cymbal و سنج راید Ride cymbal:

این دو سنج بطور معمول اندازه ای بین 46 تا 56 سانتی متر دارند و در طراحی شبیه به هم می باشند و ممکن است بصورت crash/ride و یا ride/crash باشند. بزرگترین سنج است که در همه نوع چیدمان ها ثابت است و در بسیاری از ریتم ها از آن استفاده میشود.

سنج چینی China cymbal:

گونه ای متفاوتی از سنج کراش است که برای تولید صداهای شفاف تر، روشن و شاداب تر و همچنین صداهای ویژه بکار می رود نام آن برگرفته از نوعی ساز ضربی چینی بنام گونگ می باشد.

سنج اسپلش Splash cymbal:

کوچکترین سنج موجود در درام کیت است که سنج های چینی و اسپلش اصلی ترین اجزای افکت سنج در درام را تشکیل می دهند.

جفت سنج ها Hi-hat:

شامل دو سنج هم اندازه می باشند که بصورت پشت و روی هم قرار گرفته اند که با یک پایه ی لوله ای شکل به پدال مخصوصی متصل می شود و با فشردن این پدال توسط پای درامز این دو جفت سنج به یکدیگر برخورد و تولید صدا می کنند. البته hi-hat را با ضربات چوب درام نیز می نوازند.

چوب جز، چوبک یا درام استیکس:

چوبی با طراحی خاص که نوازنده یا درامرز با فرود آوردن یا ضربه وارد کردن آنها روی طبل ها، سنج ها و سایر اجزای درام کیت، صدای مورد نیاز خود را می تواند تولید کند. این قطعه زمانی کارایی خوب و درستی دارد که برگشت پذیری مناسبی از خود نشان دهد و در آن لرزش ایجاد نشود.

جنس چوب و اندازه ی آن تاثیر مستقیمی بر این برگشت پذیری دارد. به طوری که اگر نوک این قطعه پریدگی و خوردگی داشته باشد کارایی خود را از دست می دهد و دیگر مناسب درام نوازی نیست.

پایه ها و پدال ها:

راید و کرش  بر روی پایه های سنج سوار میشوند. همچنین یک پایه مخصوص برای نگه داری از اسنر درام نیز وجود دارد.

دو تام کوچک هم معمولا بر روی نگهدارنده های تام سوار میشوند که خود آن نگه دارنده ها بر روی باس درام قرار میگیرند. باس درام هم از نظر نواختن تا حدی شبیه به های – هت است و آن را با پدال پا مینوازند. که شما میتوانید ست درام خود را تا اندازه ای که میخواهید و دوست دارید گسترش دهید. بیشتر درامرها، سنج هایی به ست خود اضافه میکنند، مثل چندین و چند کرش و همچنین تام های بزرگ تر یا کوچک تر و شاید یک باس درام دیگر.

لاگ ها و هوپ ها (خرک و قاب):

برای کوک کردن درام شما احتیاج دارید که پوست درام را توسط پیچاندن میله هایی که از وسط گاردی در اطراف درام بیرون

زده اند سفت کنید ( پیچ و لاگ):

با این کار، هوپ (قاب) به سمت داخل کشیده میشود و این فشار باعت میشود تا پوست درون هوپ درگیر شود و به سمت طبل کشیده شود.

بهترین درامر جهان را بشناسید:

John Henry Bonham

آقای جان بونام:

جان هنری بونام به انگلیسی (John Henry Bonham) تولد ۳۱ می ۱۹۴۸-مرگ ۲۵ سپتامبر ۱۹۸۰، ترانه نویس و درامر انگلیسی است که بیشتر به خاطر فعالیتش در گروه لد زپلین شناخته می شود. جان بونام یکی از مهم ترین درامرهای تاریخ موسیقی است و بارها به عنوان برترین دارمر تاریخ راک انتخاب شده است.

John Bonhamمشخصه های اصلی نوازندگی جان بونام نوازندگی بسیار قدرتمند، پای راست سریع و تسلط فیزیکی یگانه بر ساز و بنیان تهاجمی و خشن نوازندگی او بود که طبل نوازی متعارف راک با آن معرفی شد. جان بونام نوازندگی درام در سبک راک را به تمامی تعریف و تثبیت کرد. منتقدین، تاریخ نوازندگی درام را به قبل و بعد از جان بونام تقسیم کرده اند. همچنین مجلهٔ رولینگ استون rolling stone او را “بهترین درامر تمام دوران” نامیده است.

کلام آخر اینکه:

همانگونه که دربین سازهای ملودیک پیانو یک ساز کامل و به عنوان مادر تمام سازها از آن یاد می شود، بدون شک ساز درامز نیز در میان سازهای کوبه ای یک ساز کامل محسوب می شود.

مطالعه باعث بهتر شدن سبک زندگی کردن در جامعه میشود. همانطور که میدانید لذت مطالعه در خواندن مطلبی جذاب، مفید و قابل درک است که کمک شایانی به بازدهی مغز شما میکند. پس سعی ما تولید کنندگان محتوای متنی در وب سایتها، بازنویسی مطالب مهم و کاربردی به صورت جذاب و کاملتر است. امیدوارم مطالب گفته شده در این مطلب برای شما مفید واقع شود.

گردآوری شده توسط: آلیک موزیک

1 دیدگاه در “معرفی اجزای ساز درام و بهترین درامر جهان

  1. مهرداد گفت:

    خیلی هم عالی و مفید، اطلاعات خوبی داشت مطلبتون. اینم بگم جان موون هم جزو نوازنده‌های اسطوره ای درامز هستش. کارهاش دوست دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *