دنیای موسیقی, مقالات

محبوب ترین سبک موسیقی در ایران و جهان

محبوب ترین سبک موسیقی جهان

در کل دنیا از موسیقی به عنوان هنر و فرهنگ هر کشوری یاد میشود که موسیقی هر کشوری از سبک خاص خود پیروی میکند. سبک ها با یکدیگر به دلیل دوره زمانی، منطقه جغرافیایی و نوع سازها و نحوه اجرای قطعات متفاوت است به همین دلیل تعداد سبک های موسیقی در سراسر دنیا بسیار زیاد  است و انتخاب سبک موسیقی از بین این همه سبک شاید کار دشواری باشد و در عصر حاضر از موسیقی اصیل ایرانی و سنتی گرفته تا سبک کلاسیک و پاپ و سبک های تلفیقی مدرن تر، هر یک مخاطبین خاص خود را دارند.

حال بحث مورد نظر ما در این مطلب درباره ی سبک هایی است که بیشترین طرفدار را بین ایرانیان و مردم دیگر در سراسر جهان به خود اختصاص داده اند که قبل از این بحث بهتر است کمی درباره ی سبک و انواع آن اطلاعات کسب کنیم و بعد بپردازیم به محبوب ترین سبک های موسیقی در ایران و جهان، پس با ما همراه باشید…

آشنایی با محبوب ترین سبک های موسیقی

سبک موسیقی یا ژانر موسیقی؛ نامی است قراردادی که برای توصیف صفات قطعه هایی از آهنگ‌ ها که عناصر مشترکی با هم دارند، معنا میشود. در کل سبک‌ های موسیقی به سه دسته هنری، پاپ و سنتی تقسیم میشوند و مهمترین سبک هایی که می توان نام برد سبک کلاسیک، سبک پاپ، سبک راک، سبک مینیمال، سبک سنتی ایرانی، سبک جز، سبک هیپ هاپ، سبک رپ و … است.

پیشنهاد مطالعه: انواع سبک های گیتار

موسیقی-کلاسیک

سبک موسیقی کلاسیک Classical music؛ مادر سبک های موسیقی

این نوع سبک بعنوان مادر سبک های موسیقی در جهان شناخته میشود که با موسیقی سنتی تفاوت داشته و نوعی موسیقی آکادمیک محسوب میشود و منظور ما از این سبک موسیقی هنری سنتی اروپایی است. در حال حاضر این سبک پرطرفدارترین است که آغاز آن بر میگردد به سده ‌های میانه (حدود ۵۰۰ سال پیش از میلاد). از هنرمندان معروف این سبک می ‌توان به بتهوون، باخ، موتسارت، آنتونیو ویوالدی، پیوتر ایلیچ چایکوفسکی، شوپن و آرنولد شونبرگ اشاره کرد.

سبک موسیقی پاپ

سبک موسیقی پاپ Pop music

این سبک را بعنوان سبکی عامه پسند میشناسند که پیدایش آن برمیگردد به دهه ‌های ۱۹۳۰ و ۱۹۵۰ و بیشتر در قاره های آمریکا، اروپا و آفریقا رواج داشته است. از هنرمندان معروف سبک موسیقی پاپ می‌ توان به کریس دی برگ، جان بریون، برایان انو، التون جان، ترنت رنزور و کوجی کوندو اشاره نمود. همچنین برای این نوع سبک از دستگاه های الکترونیکی به عنوان تقویت کننده و ایجاد کننده عنصر ریتمیک سنگین استفاده می شده است.

پیشنهاد مطالعه: از کجا بفهمم به چه سازی علاقه دارم

سبک موسیقی راک

سبک موسیقی راک Rock music

این نوع سبک موسیقی ژانری است از راک اند رول که از کشور آمریکا نشأت گرفته است. سازهایی که در این نوع سبک موسیقی قرار می گیرند شامل گیتار (آکوستیک، الکتریک و باس)، کیبورد، سینتی سایزر و پیانو است. و به همین دلیل است که در این نوع از سبک موسیقی از امواج بلند با ضرب آهنگ یکنواخت استفاده می شود که این امر از بارزترین ویژگی سبک موسیقی راک محسوب میشود.

موسیقی  مینیمال

سبک موسیقی مینیمال Minimal music

این سبک موسیقی از دهه 1960 وارد دنیای موسیقی شد که نام دیگر آن کمینه گرا است. به عنوان ایجاد سادگی در ملودی و هارمونی موسیقی شناخته میشود. تاکید این سبک موسیقی بر روی ثابت ماندن ریتم، ملودی، آکورد و تمپو است تا بدون کوچکترین تغییری اِلمان های پایه موسیقی اجرا شوند.

 

سبک موسیقی سنتی ایرانی

سبک موسیقی سنتی ایرانی Music of Iran Traditional

از قدیمی ترین سبک های موسیقی از دوران باستان تا به امروز است که به دوران پیش از میلاد مسیح مربوط می شود. در این نوع موسیقی از نت هایی بهره می برند که باعث جدایی این سبک از موسیقی قاره های مختلف می شود. سبک موسیقی سنتی ایرانی شامل 7 دستگاه (شور، سه گاه، چهارگاه، همایون، نوا، راست پنجگاه و نوا) و 5 آواز (ابوعطا، افشاری، دشتی، بیات ترک و اصفهان) میباشد.

پیشنهاد مطالعه: فروشگاه لوازم موسیقی خیابان جمهوری

سبک موسیقی جاز

سبک موسیقی جاز Jazz music

دیگر سبک موسیقی که پرطرفدار است، سبک موسیقی جاز یا جَز میباشد که اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم توسط سیاه پوستان آمریکایی آن هم توسط سازهایی نظیر ترومپت، کنترباس، درامز، ترامبون، ساکسیفون، پیانو، گیتار باس و گیتار شکل گرفت. از مشخصه های این سبک می توان به مکث، ضرب های تابدار، چند ضربی بودن، بداهه نوازی، پرسش و پاسخ خوانی اشاره کرد و هنرمندانی نظیر نورا جونز، کرمیت رافینز، جلی رول مورتون، کلمن هاوکینگ، کرمیت رافینز، لوئیس آرمسترانگ و… با این سبک شناخته می شوند.

سبک هیپ هاپ

سبک موسیقی هیپ هاپ Hip hop music

ورود این سبک به دنیای موسیقی برمیگردد به اواسط دهه 70 میلادی که ترکیبی از صدا و اسکرچ و نمایانگر داستان زندگی افراد به صورت ریتمیک است و قطعات موسیقی در آن بصورت بیت اجرا میشود. بدین گونه که بیت ها به وسیله دی جی نواخته و با خواننده همراه می شوند.

سبک رپ

سبک موسیقی رپ Rap music

در دهه 1960 میلادی بود که سیاه پوستان از این نوع موسیقی برای بیان اعتراضات به مشکلات زندگی و تبعیض های نژادی استفاده کردند و در حال حاضر نیز برای بیان اعتراضی (اعتراض به فقر، بیکاری، تبعیض نژادی و بی عدالتی و …) در سراسر جهان از این سبک استفاده میشود. نوع این سبک بصورتی است که ریتم موسیقی در آن بسیار تند و کلمات پشت سر هم بیان می ‌شوند. که سیاه پوستان در آن زمان، سرمایه و امکانات کافی برای ضبط آهنگ ‌های خود نداشتند و به همین دلیل هنر خود را در خیابان به نمایش می گذاشتند.

مردم جهان با کدام سبک موسیقی بیشتر ارتباط برقرار میکنند؟

فقط میتوان به همین نظر بسنده کرد آن هم طبق آمار گرفته شده، که سبک پاپ در اغلب کشورها از محبوبیت زیادی برخوردار است چرا که موسیقی ای عامه پسند و انعطاف پذیر است. یعنی حتی میتوان در یک قطعه موسیقی با سبک های دیگر نیز از این سبک نیز استفاده کرد. همچنین بعنوان یک موسیقی تجاری شناخته شده که غالبا میزان درآمد زایی از آن نسبت به دیگر سبک های موسیقی بیشتر است. و بعد از این سبک به دیگر سبک های پرطرفدار گه میتوان اشاره نمود سبک کلاسیک، رپ، جز و … است.

همچنین طبق آمار گرفته شده بین ایرانیان، سبکی که طرفداران بیشتری را به خود اختصاص داده، سبک موسیقی سنتی ایرانی است چرا که به قول اهالی هنر، انسان وقتی می‌خواهد حرف دلش را بزند، باید به زبان مادری خود سخن بگوید و از این رو موسیقی اصیل و سنتی ایرانی همان زبان مادری ماست. و دیگر سبک‌ های محبوب که مدرن بوده و ریشه در موسیقی غرب داشته و با فرهنگ و موسیقی اصیل ما فاصله دارند و بیشتر برای قشر نوجوان جذابیت دارند.

در نهایت

باید گفت که زمانی که برای خرید کالا و یا محصولی وارد بازار و فروشگاهها می شوید شاید بتوانید سه یا چهار مدل مشابه پیدا کرده که در اینصورت تصمیم گیری برای شما راحت تر شده نسبت به زمانی که بخواهید از بین ده ها مدل انتخاب کنید. و در حال حاضر به دلیل وجود گستردگی سبک های موسیقی، انتخاب سبک مورد نظر از این قاعده مستثنی نمی باشد و نمی توان با قطعیت کامل گفت که کدام یک از سبک های معرفی شده محبوب ترین هستند چرا که هر یک از آنها مخاطبین خاص خود را دارند.

همچنین مایه خوشحالی ما است که شما نیز سبک موسیقی مورد علاقه یتان را در قسمت نظرات معرفی کرده و ویژگی های آن را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

مطالعه باعث بهتر شدن سبک زندگی کردن در جامعه میشود. همانطور که میدانید لذت مطالعه در خواندن مطلبی جذاب، مفید و قابل درک است که کمک شایانی به بازدهی مغز شما میکند. پس سعی ما تولید کنندگان محتوای متنی در وب سایتها، بازنویسی مطالب مهم و کاربردی به صورت جذاب و کاملتر است. امیدوارم مطالب گفته شده در این مطلب برای شما مفید واقع شود.

گردآوری شده توسط: فروشگاه آلیک موزیک

1 دیدگاه در “محبوب ترین سبک موسیقی در ایران و جهان

  1. سلمان دادیار گفت:

    من خودم ساز نمیزنم ولی به ساز پیانو و گیتار علاقه دارم و شاید ی روزی برم دنبال یادگیریشون و از بین سبک‌های ذکر شده، سبک کلاسیک و پاپ رو دوست دارم و با گوش دادن به آهنگهایی با این سبک ها آروم میشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *