مقالات

عمر پیانو دیجیتال و پیانو آکوستیک چقدر است؟

عمر پیانو

اگر بخواهیم عمر پیانو دیجیتال و پیانو آکوستیک را مورد بررسی قرار دهیم، باید اطلاعاتی هر چند کم اما مفید و مختصر درباره ی ساختمان پیانو دیجیتال و پیانو آکوستیک و ابعاد و ساختار آن دو داشته باشیم و در ادامه بتوانیم عمر آنها را مورد مقایسه قرار داد و به طور تقریبی تخمین بزنیم که چقدر ممکن است عمر کنند، زیرا که عمر پیانوها بستگی به عواملی چون مواد به کاررفته و نحوه ی مراقبت و نگهداری از آنها دارد.

آیا می دانید پیانو چقدر عمر می کند؟

برای پاسخ به این سوال باید اول در مورد ساختار پیانو آکوستیک و دیجیتال اطلاع داشته باشید تا بتوانید در مورد عمر آن صحبت کنید.

عمر پیانو آکوستیکمعرفی ساختمان پیانو آکوستیک:

پیانو یک ساز زهی-کوبه ای است. که با فشردن دکمه های پیانو، نیروی وارد شده به “چکش” هایی منتقل می شود که بر روی “سیم” ها ضربه وارد می کنند و با ارتعاش سیم ها و تشدید امواج صوتی، صوت منحصر به فرد پیانو ایجاد می شود.

مشاهده محصولات آلیک: پیانو آکوستیک

پیانوهای امروزی دارای ۸۸ کلید متمایز هستند. با فشار دادن هر کلید، دمپر (خفه کن) که قطعه ای از جنس نمد است، از روی سیم مربوط به آن کلید برداشته می شود و یک چکش بر روی سیم ضربه می زند. این ضربه و برگشت آن آنقدر سریع است که سیم می تواند آزادانه به ارتعاش در بیاید و صدا ایجاد کند.

این را هم بدانید که تعداد سیم های پیانو معمولاً حدود ۲۳۰ عدد است! در ساختار این ساز برای نت های میانی و بالا، سه سیم وجود دارد و به سمت نت های بم که می رویم، تعداد سیم هایی که به ازای هر نت قرار گرفته اند ابتدا به دو سیم و در پایین ترین نت ها به یکی می رسد. دلیل سه سیمه بودن نت های میانی و زیر، افزودن به حجم صدا و کیفیت طنین آن است.

عمر پیانو دیجیتالمعرفی ساختمان پیانو دیجیتال:

باید گفت که پیانوهای دیجیتال از داشتن سیم مانند پیانوهای آکوستیک بهره ای نبرده اند. اینطور میتوان گفت که در نوع دیجیتال پیانو، هر کلید یک دکمه الکترونیکی است که صدای مشخصی را تولید می کند. در این ساز، یک مولد الکترونیکی صوت، صداها را بر اساس نمونه های دیجیتالی ضبط شده از پیانوهای آکوستیک گرند تولید می کند و سپس صداها از طریق بلندگو تشدید می شوند.

مشاهده محصولات آلیک: پیانو دیجیتال

در پیانوهای آکوستیک، طنینی که از ساز شنیده می شود تا حد زیادی به نحوه نوازندگی touch پیانیست بستگی دارد، اما در پیانوهای دیجیتال تنها سعی شده است که با شبیه سازی وزن کلیدهای پیانوی آکوستیک و با استفاده از حسگرها و مکانیزم های خاص، تأثیر نحوه نواختن بر صداهای تولید شده واقعی تر به نظر برسد.

مقایسه عمر پیانو آکوستیک و دیجیتال:

همانطور که در بالا گفته شد در مورد ساختار پیانو آکوستیک و دیجیتال، باید گفت که در پیانوهای آکوستیک بدنه اصلی ساز که به آن کابینت می گویند از چوبهای مرغوب ساخته می شود. همچنین ساندبورد، کلیدهای پیانو و بیشتر قطعات اکشن ساز از چوب ساخته می شوند. که پیانوهای آکوستیک از وجود سیم های مسی و شاسی چوبی قوی ای که برای تحمل سیم ها در آن به کار رفته بهره برده اند و این باعث طول عمر بیشتر آنها نسبت به پیانو دیجیتال می شود.

پیشنهاد مطالعه: هزینه کوک پیانو چقدر است؟

اما در مقابل برای کابینت و کلیدهای ساز در پیانوهای دیجیتال از مواد مشابه چوب ولی مرغوب و با استحکام استفاده می شود.

در این نوع ساز به دلیل آنکه از برق و بلندگو به جای سیم مسی جهت پخش کردن صدا استفاده میشود، پس نیازی به صرف هزینه های زیاد برای ساخت و تنظیم دقیق سیم ها و همچنین شاسی چوبی برای تحمل وزن سیم های کشیده شده نمی باشد و همه ی این کارها به وسیله ی کامپیوتر درون پیانوهای دیجیتال انجام میگیرد. که میتوان گفت با توجه به ساختار پیانو دیجیتال و برقی بودن آن، و اینکه عمر وسایل الکتریکی زیاد نمی باشد و دوام و ماندگاری بالا ندارند، بنابراین پیانوهای دیجیتال نیز از دوام و ماندگاری بالا برخوردار نمی باشند.

نتیجه اینکه:

پیانو آکوستیک و پیانو دیجیتال تا چقدر می توانند عمر کنند؟

با توجه به موارد ذکر شده ی بالا، عمر یک پیانوی آکوستیک ممکن است به 30 یا 50 سال نیز برسد. و این نکته را هم باید در نظر بگیرید که نحوه ی مراقبت و نگهداری از پیانو نیز میتواند در ماندگاری آن تاثیر به سزایی داشته باشد.

و درباره ی عمر پیانو دیجیتال نیز میتوان گفت که حدود 5 تا 10 سال می توانند عمر کنند. و همانطور که برای پیانو آکوستیک گفته شد، پیانو دیجیتال نیز به مراقبت صحیح نیاز دارد مخصوصا به خاطر الکتریکی بودن آن، زیرا گرد و خاک و نوسانات برق دشمنان جدی هر وسیله الکتریکی هستند.

مطالعه باعث بهتر شدن سبک زندگی کردن در جامعه میشود. همانطور که میدانید لذت مطالعه در خواندن مطلبی جذاب، مفید و قابل درک است که کمک شایانی به بازدهی مغز شما میکند. پس سعی ما تولید کنندگان محتوای متنی در وب سایتها، بازنویسی مطالب مهم و کاربردی به صورت جذاب و کاملتر است. امیدوارم مطالب گفته شده در این مطلب برای شما مفید واقع شود.

گردآوری شده توسط: فروشگاه آلیک موزیک

1 دیدگاه در “عمر پیانو دیجیتال و پیانو آکوستیک چقدر است؟

  1. سینا خبازی گفت:

    مطلب کامل و مفیدی بود، باید بگم به گفته ی شما پیانو آکوستیک عمر بیشتری میکنه حتی بنظر من اگه زیادم ازش مراقبت نشه ولی بازم دوام و ماندگاریش از پیانو دیجیتال بیشتره، پدر بزرگ خود من تقریبا ۲۷ساله پیانو اکوستیکش نگه داشته که سالم و مرتبه، تازه بقول خودش زیادم مراقبت نکرده ازش.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *