مقالات

روش نگهداری از ساز ویولون

روش نگهداری از ساز ویولون

چنانچه میخواهید ساز آرشه ای ویولن شما صدای خوبی داشته باشد باید به خوبی از آن مراقبت نمایید. از آنجایی که ممکن است که شما هزینه زیادی را برای خرید یک ویولن پرداخته باشید، احساس می کنید که فقط نباید به دنبال یادگیری نواختن ساز باشید، بلکه یادگیری طریقه نگهداری از ساز نیز ضروری به نظر میرسد.

برخی از آسیب های رایج که ممکن است برای یک ویولن اتفاق بیافتد عبارتند از:
· ممکن است سیم گیر ویولن بشکند.
· ممکن است چسبندگی و اتصال دماغه از بین برود و از دسته جدا شود.
· ممکن است خرک ویولن به طور ناگهانی شکسته و از جایش دربرود.
· ممکن است آرشه بشکند و از هم گسیخته شود.
در ادامه نکاتی در مورد چگونگی نگهداری از ویولن آورده شده است:
دور نمودن ویولن از محیط هایی با دمای بالا:
ویولن را در محیط هایی که از نظر دما دارای تغییرات شدیدی هستند، مانند زیرزمین و یااتاق های زیر شیروانی، نگه داری نکنید. ویولن ها بسیار شکننده هستند، بنابراین اگربه طور مداوم در معرض تغییرات دمایی و یا رطوبت قرار بگیرند، سرانجام شکسته و یاقطعات مختلف آن از هم جدا می شود.

نگهداری خوب و مناسب:

زمانی که از ویولن خود استفاده نمی کنید، آن را درون یک محفظه با کیفیت خوب وقابل اطمینان قرار دهید. بسیاری از آسیب هایی که برای یک ویولن به وجود می آید دراثر غفلت و سهل انگاری صاحبان آنهاست. برای مثال نگهداری آنها در محیط هایی امکان آسیب رسیدن به آنها زیاد است، مانند نزدیک سینک آشپزخانه و یا پشت در اتاق خواب.

اجتناب از زدن کلیفون زیاد:

زدن کلیفون به تارهای آرشه باعث تماس بهتر تارها با سیم های ویولن می شود (در اصطلاح کلیفون باعث می شود که سیمهای ویولن تارهای آرشه را گیر بیاندازند)، بدون کلیفون تارهابرروی سیم ها سر خورده و صدایی تولید نخواهد شد. دو نوع کلیفون وجود دارد: کلیفون روشن که مناسب آب و هوای گرم است. این نوع کلیفون سفت تر است و به چسبندگی کلیفون تیره نیز نیست. کلیفون تیره مناسب آب و هوای سرد است و نرم تر از کلیفون روشن است.از ریختن یا مالیدن کلیفون زیاد برروی تارهای آرشه اجتناب کنید، زیرا هنگام کشیدن آرشه برروی سیم ها، گرد این کلیفون ها برروی ویولن می ریزد و باعث تغییر رنگ آن خواهد شد.

استفاده از سیمهای با کیفیت:

سیمهای ارزان باعث ایجاد فشار و تنش برروی بدنه ویولن می شوند که ممکن است نتیجه آن شکستن، تاب برداشتن و دیگرآسیب هایی برروی ویولن شود.

مشکلات کوچک را نادیده نگیرید:

اگر یک آسیب جزیی را برروی ویولن خود مشاهده نمودید، منتظر نمانید و فورا به یک سازنده ویا تعمیر کننده متخصص و با تجربه سازهای سیمی مراجعه نمایید. بیشتر آسیب های بزرگ از همین مشکلات کوچک به وجود می آید که ممکن است باعث صرف هزینه های بالاتری نیزبشوند.

همیشه به افراد متخصص در تعمیر سازهای سیمی مراجعه نمایید:

اگر ویولن شما به تعمیر نیاز دارد، به یک سازنده و یا تعمیر کننده متخصص و با تجربه سازهای سیمی مراجعه نمایید. این افراد قبلا آموزش دیده اند و در تعمیر سازهای سیمی مانند ویولن خبره هستند. البته باید برای پیدا نمودن چنین افرادی مقداری جستجوکنید. برای این منظور می توانید با اقوام، دوستان مورد اطمینان و مدرسین موسیقی مشورت نمایید.

چند نکته مهم در خصوص نگهداری ساز 

۱- در هیچ شرایطی اجازه ندهید رزین (صمغ، کلیفن /Resin/) یا غبار روی بدنه ی ویولن انباشته شود. دائما ویولن را تمیز کنید و این کار را به نرمی انجام دهید. هرگز بخشی از سطح جلا داده شده را با انگشت لمس نکنید، بدنه فقط باید از طریق «زیر-چانه» لمس و نگه داشته شود.
2- می توانید از نرم ترین پارچه ی کهنه ی ابریشمی، کلینکس یا کتان استفاده کنید. مخصوصآ کتان برای پاک کردن زیر گریف، سیم گیر،زیر-چانه و خرک بسیار مفید است. فضا های باریک شکافهای f و خرک را با یک تکه کاغذ نازک تمیز کنید. برای جلا دادن ویولن خود، از روغن جلای هیل (Hill) یا سایر روغن های مشهور به ندرت استفاده کنید، و دقت کنید هیچ گونه روغن یا گریس در چوب نفوذ نکند. گریف وسیم ها را هر روز با بنزین تصفیه شده و بدنبال آن با الکل یا ادوکلن بسایید و پاکیزه نگه دارید.سیم ها هنگامی که رزین از آنها روفته وپاک شده باشد بهتر صدا می دهند و آزاد تر ارتعاش می کنند.
3- تعویض موی آرشه عملی بسیار دقیق و ظریف است و چنین کاری را باید فقط به متخصصان واجد صلاحیت سپرد.
4- جعبه ی گوشی باید هنگام تعویض سیم پاک شود، و دقت شود که گوشی ها محکم ثابت شده اند.
5- از سیم های خوب استفاده کنید.
6- چوب آرشه باید کاملا مستقیم باشد. به محض آنکه موها شروع به پاره شدن کنند، باید موی آرشه را تعویض کرد. چون اولین موهایی که از دست می روند همیشه در لبه ی خارجی آرشه هستند، موهای باقیمانده اغلب چوب آرشه را می پیچانند و کج می کنند.
7- چوب آرشه را با الکل پاک کن ید، و دقت کنید که رطوبت به موی آرشه نرسد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *