مطالب آموزشی در مورد ساز ها, مقالات

راهنمای خرید سازدهنی مبتدی تا حرفه ای

راهنمای خرید سازدهنی

سازدهنی یا هارمونیکا، یکی از سازهای بسیار خاص و پرفروش دنیا است و در ایران نیز محبوبیت زیادی دارد. ویژگیهایی چون زیبایی و جذابیت، داشتن صدای دلنشین و لطیف و دم دست بودن این ساز باعث گردیده تا طرفداران زیادی داشته باشد.

شاید مشکل بسیاری از متقاضیان این باشد که نمی دانند از کجا بایستی شروع کنند، چه سازی و با چه سبکی را انتخاب و خریداری کنند؟ به همین دلیل ما در این راهنما می خواهیم توصیه ها و نکاتی را که لازم است قبل از خرید ساز دهنی بدانید در اختیارتان قرار دهیم تا در خرید ساز دهنی به شما کمک کرده باشیم.

ساز دهنی و انواع آن را بشناسید:

سازدهنی، سازی است که نیاز به تعریف خاصی ندارد، چون تقریبا همه ما با نوعی از سازدهنی آشنایی داریم. به طور خلاصه و تخصصی باید بگوییم که سازدهنی از دسته سازهای زبانه آزاد است که در آنها صدای تولید شده، نتیجه ارتعاش تیغه ای است.

مواردی که می تواند تاثیر بسزایی در صدای سازدهنی داشته باشد جنس تیغه ها و کیفیت بدنه و نوع ساخت ساز است. به همین دلیل است که خرید هر سازدهنی توصیه نمی گردد.

انواع سازدهنی عبارت است از:

  1. ساز دهنی ترمولو.
  2. ساز دهنی کروماتیک.
  3. ساز دهنی دیاتونیک.

مشاهده قیمت harmonica : قیمت ساز دهنی

مهمترین نکاتی که هنگام خرید سازدهنی باید بدانید:

راهنما خرید سازدهنی خوب

1- انتخاب سبک موسیقی

اولین نکته مهم هنگام خرید سازدهنی، انتخاب سبک موسیقی ای است که قصد نواختن آن را دارید. چرا که هر یک از سازهای دهنی معرفی شده، مناسب استفاده در سبک موسیقی مخصوص به خود می باشد که حتما باید به آن توجه کنید.

2- کیفیت ساخت

منظور از کیفیت ساخت، جنس بدنه و قطعات به کار رفته در ساخت ساز، طراحی مناسب و همچنین میزان استحکام ساز در برابر فشارهای مختلف و تغییرات آب و هوایی است.

3- برند تولید کننده

مورد بعدی که باید برای خرید ساز به آن توجه کنید، کمپانی های تولید کننده سازدهنی است که در این بین می توان به شرکت هایی نظیر: سیدل، سوزوکی، هوهنر و غیره اشاره داشت.

4- تعداد سوراخ های سازدهنی

تعداد سوراخ های تعبیه شده در ساز که شامل یک یا دو ردیف روی ساز می باشد. و توجه به این موضوع و دقت در مورد تعداد سوراخ ‌های ساز دهنی مهم است، بنابراین کیفیت کار را هنگام خرید سازهای ۱۶ سوراخه کنترل نمایید، زیرا برخی از مدلهای ساز ممکن است کُندی کلید و یا تاب را به همراه داشته باشد. همچنین سازی که 12 سوراخ داشته باشد، سازی استاندارد است.

5- قدرت صدای ساز

یکی از قابلیت های مهم ساز، بلندی و عمق صدای آن است که می توانید در سطوح بالاتر تجربه و نوازندگی، این ویژگی را تشخیص دهید، همچنین لطیف بودن صدای ساز در هنگام اجرا کار شما را زیباتر نشان می‌ دهد.

این مسئله مهم است که اگر برای دل خودتان می نوازید، توجه به این موضوع شاید اهمیت نداشته باشید اما اگر عضوی از یک گروه ارکست و موسیقی هستید، باید حتما به جنس صدا و قدرت خروجی که قرار است در هنگام اجرا و یا در ضبط استودیویی از سازتان بگیرید، دقت داشته باشید.

6- توان و مقاومت ساز

ممکن است برخی از سازها با ضربه‌ ای آرام از ناحیه ‌ی تیغه دچار شکستگی ‌شوند لذا این امر باعث صرف هزینه و وقت می ‌شود، بنابراین سازی با کیفیت مطلوب و مقاوم انتخاب و خریداری نمایید.

7- قیمت سازدهنی

تمامی موارد ذکر شده بالا کیفیت ساخت ساز، برند تولید کننده، قدرت صدای ساز و … می تواند بر قیمت سازدهنی تاثیر گذار باشد. لذا این شما هستید که باید با در نظر گرفتن سطح مبتدی و یا حرفه ای خود در نوازندگی، به سراغ خرید یک سازدهنی با کیفیت و با قیمتی مناسب یا گران بروید.

پیشنهاد مطالعه: تفاوت سازدهنی کروماتیک و دیاتونیک

در نهایت باید گفت که:

همه نکات ذکر شده در این راهنما هنگام انتخاب سازدهنی مناسب اهمیت دارد و می تواند به شما در تهیه ساز مناسب کمک کند.

همه ی سازدهنی ‌ها از کیفیت بالا و قیمت مناسبی برخوردار هستند. نکته پایانی در خصوص نوازندگان تازه کار است که حائز اهمیت می باشد. و این است که لازم نیست برای شروع آموزش به سراغ یک سازدهنی گران قیمت با کیفیت ممتاز بروند بلکه می توانند کار نواختن را با یک سازدهنی معمولی و قیمت مناسب نیز شروع کنند. چرا که سازدهنی ظریف است و نواختن صحیح و اصولی آن مستلزم داشتن مهارت و ظرافت ‌های اجرایی است که فقط با گذشت زمان و به مدد تجربه حاصل می شود.‌

کلام آخر اینکه

مطالعه باعث بهتر شدن سبک زندگی کردن در جامعه میشود. همانطور که میدانید لذت مطالعه در خواندن مطلبی جذاب، مفید و قابل درک است که کمک شایانی به بازدهی مغز شما میکند. پس سعی ما تولید کنندگان محتوای متنی در وب سایتها، بازنویسی مطالب مهم و کاربردی به صورت جذاب و کاملتر است. امیدوارم مطالب گفته شده در این مطلب برای شما مفید واقع شود.

مطالعه باعث بهتر شدن سبک زندگی کردن در جامعه میشود. همانطور که میدانید لذت مطالعه در خواندن مطلبی جذاب، مفید و قابل درک است که کمک شایانی به بازدهی مغز شما میکند. پس سعی ما تولید کنندگان محتوای متنی در وب سایتها، بازنویسی مطالب مهم و کاربردی به صورت جذاب و کاملتر است. امیدوارم مطالب گفته شده در این مطلب برای شما مفید واقع شود.

گردآوری شده توسط: فروشگاه لوازم موسیقی آلیک موزیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *