مطالب آموزشی در مورد ساز ها, مقالات

راهنمای انتخاب گام در ساز هنگ درام

راهنمای انتخاب گام در ساز هنگ درام

هنگ درام؛ سازی است ترکیبی (کوبه ای و ملودیک) که برای نواختن آن به علم ریتم شناسی و نت شناسی نیاز دارید. این ساز با دارا بودن صدای جادویی و دلنشین خود، طرفداران زیادی را مجذوب خود کرده است. هر کسی که قصد خرید هنگ درام دارد، مطمئناً با شنیدن نوای زیبا و جادویی آن، به این ساز علاقه مند شده و سعی بر تهیه آن نموده. بعد از تهیه هنگ درام، تازه متوجه خواهید شد که هنگ درام نواهای متفاوتی مثل آرام و غمگین، شاد، زیر و بم دارد و در واقع با دنیای پیچیده این ساز روبرو خواهید شد.

حال نکته مورد نظر در اینجا که قرار است درباره ی آن صحبت کنیم آشنایی با گام و اسکیل هنگ درام است و اینکه وقتی می خواهید هنگ درام را خریداری کنید اگر احیاناً از شما سوال میشود که هنگ درام چند نت می خواهید؟ و یا چه نوع گام و اسکیلی را مد نظر را دارید؟ باید بدانید چه پاسخی دهید. حال فارغ از مسئله یادگیری گام و اسکیل هنگ درام که در اینجا به طور خلاصه و کاربردی آن را بازگو خواهیم کرد، در ادامه نیز می خواهیم چند نکته مهم برای انتخاب گام و اسکیل هنگ درام را نیز در اختیارتان قرار دهیم که می تواند کمک مفیدی برای انتخاب هر چه بهتر هنگ درام تان باشد.

آشنایی با گام یا اسکیل در هنگ درام

به تعداد نت‌ های متوالی موجود در یک هنگ درام گام یا اسکیل ‌گویند. در واقع گام و اسکیل از نظر معنایی یکی هستند و تفاوتشان در این است که گام لغتی فرانسوی است و اسکیل لغتی انگلیسی، و به دلیل وجود سلیقه ها و آواهای متفاوت محلی در نقاط مختلف دنیا، اسکیل های هنگ درام زیاد بوده و صدا در هنگ درام های مختلف، متفاوت است. همچنین این ساز از نوع سازهای دارای گام کروماتیک به حساب می آید و در هنگ درام  اسکیل ثابت بوده و قابلیت تغییر ندارد.

معمولا هنگ درام را با 8 نت ساخته که می توانید تعداد دایره ‌های روی هنگ درام را به عنوان تعداد نت‌ های آن در نظر بگیرید و دایره مرکزی آن را که گنبدی مانند است یک دینگ بنامید. بنابراین وقتی می گوییم هنگ درام ۸ نت دارد یعنی ۷ نت و یک دینگ. و هنگ درام ۹ نت دارای یک گام کامل است. که هنگ درام ۹ نتی که دارای یک گام  کامل و یک دینگ است میتواند گزینه مناسبی برای خرید باشد. همچنین بعضی هنگ درام ها می توانند تا ۱۶ نت داشته باشند که بعضی از نت ها در صفحه زیری کار گذاشته شده اند. برخی مدل ها دو نت بیس دارند و بعضی ها در کل سه یا چهار نت بم دارند.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای خرید هنگ درام

انتخاب گام در هنگ درام

بهتر است برای انتخاب گام در هنگ درام این نکات را بدانید

به طور خلاصه با گام و اسکیل آشنا شدید حال این سوال پیش می آید که چه نوع گام هنگ درامی برای من مناسب است؟ سوال این پاسخ آنقدرها هم سخت نیست چون اولاً: انتخاب اسکیل و ملودینگ می تواند سلیقه ای باشد دوماً: بعد از اعمال سلیقه، می توانید با مطالعه نکاتی که در این راهنما در اختیارتان قرار داده میشود به چیزی که مد نظرتان است پی ببرید و در انتخاب هنگ درام مناسب کمکتان کند.

نکته اول، گام ها را بشناسید

همانطور که میدانید صدای هنگ درام به دلیل ماورایی و منحصر به فرد بودنش، می تواند حسی عجیب که نتیجه آن رسیدن به آرامش درونی است را در آدمها ایجاد کند. اغلب به همین دلیل است که از این ساز به عنوان یکی از روش های موثر در مدیتیشن و یوگا استفاده می شود. که هر گام و اسکیلی حس و صدای مخصوص به خود را دارد و بسته به نوع اسکیل، احساسات مختلفی را تجربه خواهید کرد. پس قبل از انتخاب گام مورد نظرتان این سوالات را از خود بپرسید که اسکیل شاد را دوست دارید؟ یا به دنبال گام های غم انگیز و عاشقانه هستید؟ یا صداهایی که حس امید را در شما پدیدار میکنند؟ چرا که هنگ درام مانند سایر سازهای دیگر، کوک قابل تنظیم ندارد و شما برای انتخاب با انواع گام و اسکیل روبرو خواهید شد.

دومین نکته، انتخاب تعداد نت است

بعد از انتخاب گام و اسکیل، میرسیم به انتخاب تعداد نت های هنگ درام و همانطور که در بالا ذکر شد، تعداد دایره های موجود روی هنگ درام را نت در نظر میگیریم و دایره مرکزی که گنبدی شکل است را بعنوان دینگ میشناسند. که هر چه با تعداد نت کمتر شروع کنید بهتر است و بعدها برای حرفه ای شدن می توانید تعداد نت های خود را افزایش دهید که این امر 2، 3 سال زمان می طلبد. بنابراین از هنگ درامی با تعداد نت، 8 نت شروع کنید یعنی یک دینگ با 7 نت اطراف آن و یا اینکه سعی کنید تعداد نت های انتخابی طوری باشند که یک گام و اسکیل کامل را به شما بدهند. مثلا نه نت در گام رِ مینور، یک گام کامل را به شما میدهد.

پیشنهاد مطالعه: تفاوت هنگ درام و تانگ درام

نکته سوم، کدام یک؟ هنگ درام 440 هرتز یا 432 هرتز؟

فرکانس استاندارد انتخابی برای تیون کردن سازها 440 هرتز می باشد و 90 درصد از هنگ درام های ساخته شده در این فرکانس تیون می شوند. تفاوت این دو فرکانس در این است که فرکانس 440 هرتز را فرکانس مدرن می دانند و فرکانس 432 هرتز، فرکانسی نزدیک به صدای طبیعت است و هنگ درام 440 هرتز از نظر قیمتی نیز ارزان تر است. مهمترین تفاوت بین این دو فرکانس 8 لرزش در ثانیه است.

حال برای انتخاب، اگر به دنبال ساز 432 هرتز هستید بدانید که دیگر نمی توانید با سازهای دیگر همنوازی کنید! چرا که این فرکانس گزینه خوبی برای تک نوازی است. که شاید به همین دلیل است برخی سازندگان ایرانی در این فرکانس هنگ درام خود را تیون نمی کنند. لذا انتخاب هنگ درام با فرکانس 440 هرتز، استاندارد است. انتخاب بین این دو فرکانس به خودتان بستگی دارد که کدام یک برای گوش شما بهتر بوده و حس بهتری به شما میدهد.

نکته چهارم، انتخاب مینور و ماژور

مینور؛ صدای سازی که عموماً غمگین است و حس آرامش خاصی را انتقال میدهد و در مقابل ماژور؛ صدای سازی دارای هیجان بوده و شما را شاد میکند. پس اگر به دنبال حس عرفانی، آرام و اسرارآمیز هستید باید سراغ ماینور بروید. و اگر به دنبال حس نشاط، سرزندگی و فضای خوب هستید ساز ماژور گزینه مناسبی است. و فرم دیگری که تقریبا مابین مینور و ماژور وجود دارد به آن Mixolydian میگویند. فرمی شاد که تقریبا می تواند موسیقی ای شبیه جاز را برای شما تداعی کند.

نکته پنجم، بشنوید و به ندای درونتان گوش دهید

توصیه مهم این است که قبل از خرید هنگ درام و یا هر ساز دیگری به مدت یکی دو ماه به صدای ساز مورد نظر گوش دهید. چرا که با گوش دادن به صداها و نواهای مختلف می توانید قدرت تشخیص خود را بالا برده و گام های هنگ درام را از یکدیگر متمایز کنید و اسکیل دلخواه خود را از بین صدها اسکیل انتخاب کنید.

ندای درون هم می تواند به شما کمک کند تا گام دلخواهتان را انتخاب کنید. چرا که با شنیدن صدا و ملودی های متفاوت، ذهن شما می تواند شما را به دنیاهای مختلفی برده و هر یک از آهنگ ها و صداها یادآور خاطره ای برای شما باشد. گام ها و سبک هایی چون بلوز، جاز، سلتیک، اسپانیایی، آسیایی و عربی و یا نواهای شرقی هستند که می توانید از بین اینها نیز گام مورد نظر خود را با گوش دادن انتخاب کنید.

پیشنهاد شنید آهنگ هنگ درام: صدای هنگ درام

نتیجه اینکه در مورد گام هنگ درام

هنگ درام؛ سازی است حسی و ذاتی که شاید زمان زیادی برای یادگیری نطلبد و این را نیز بدانید که داشتن پیش زمینه موسیقیایی و آشنایی با گام ها و ریتم یک ساز می تواند کمک بزرگی در هر چه بهتر یادگیری شما باشد و برای نواختن هنگ درام مهمترین چیزی که لازم است و به آن نیاز دارید، داشتن گوش های قوی و دستانی حساس برای لمس ملایم است.

 

مطالعه باعث بهتر شدن سبک زندگی کردن در جامعه میشود. همانطور که میدانید لذت مطالعه در خواندن مطلبی جذاب، مفید و قابل درک است که کمک شایانی به بازدهی مغز شما میکند. پس سعی ما تولید کنندگان محتوای متنی در وب سایتها، بازنویسی مطالب مهم و کاربردی به صورت جذاب و کاملتر است. امیدوارم مطالب گفته شده در این مطلب برای شما مفید واقع شود.

گردآوری شده توسط: فروشگاه لوازم موسیقی آلیک موزیک

1 دیدگاه در “راهنمای انتخاب گام در ساز هنگ درام

  1. علی گفت:

    سلام ممنون از مطالب مفید و خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *