دنیای موسیقی, مقالات

راحت ترین ساز برای یادگیری

راحت ترین ساز برای یادگیری

کم نیستند افرادی که با رفتن به کنسرتها و دیدن اجراهای حرفه ای یا غیر حرفه ای در هر مکانی، به سازها و یادگیری آنها علاقه مند میشوند اما شاید مشکل اکثر این افراد انتخاب ساز مورد نظر است و شاید با خود فکر کنند که برای ابتدای راه به دلیل متنوع بودن سازها بهتر است آسان ترین ساز را انتخاب کنند. حال در کنار این مورد مهمترین نکته در انتخاب ساز، علاقه است چرا که شما هر چه با ساز مورد نظر ارتباط برقرار کنید و به آن علاقه مند شوید مطمئناً راحت ترین ساز برای شما خواهد بود و یادگیری آن نیز آسان میشود.

پس سعی کنید همیشه به دنبال سازی باشید که صدای دلنشین آن روح شما آرام کند و با آن ارتباط برقرار کنید و با روحیات شما سازگاری داشته باشد. حال در این مقاله می خواهیم 7 ساز آسان که هم یادگیری آن ها راحت است و هم می توانید به آنها علاقه مند شوید را معرفی کرده که امیدوارم با مطالعه آن به انتخاب ساز ایده آل تان دست یابید.

معرفی 7 ساز راحت برای یادگیری

آسان ترین ساز برای یادگیری

معرفی 7 ساز راحت برای یادگیری

1. ساز پیانو؛ شروعی هیجان انگیز

میتوان گفت پیانو از کاملترین سازها است چرا که به دلیل داشتن گستردگی صوتی ای که دارد به عنوان مادر سازها نیز شناخته میشود. این ساز میتواند به افراد تازه کار کمک ‌کند تا درک درستی از موسیقی به دست آورند. این ساز دارای کلیدهای سیاه و سفیدی است که هر کدامشان میتوانند با نواخته شدن یکی از نت های موسیقی را به اجرا درآورند. از این ساز میشود هم در تک نوازی استفاده نمود و هم گروه نوازی و اینکه سازی رایج در انواع فرهنگ ها و سبک های موسیقی است. لذا بعد از یادگیری پیانو، میتوانید برخی سازهای دیگر که جزو خانواده پیانو هستند (مثل ارگ، سینتی سایزر و…) را نیز با کمی تمرین یاد بگیرید و بنوازید.

2. گیتار برای عاشقان

هرچی میخوای ببر گیتارمو با خودت نبر …

پیانو سازی دوست داشتنی است اما مشکلی که دارد گران بودن و یا شاید بزرگ و جاگیر بودن آن باشد که در این صورت گیتار میتواند پیشنهاد خوبی باشد که جزو ساز‌های زهی زخمه‌ ای است و در انواع آکوستیک، الکتریک و کلاسیک در بازار یافت میشود. با یادگیری و نواختن گیتار می توانید بسیاری از سبک ها از کلاسیک گرفته تا دِ متال را یاد بگیرید. از این ساز در تک نوازی‌ها و در گروه نوازی‌ ها بهره می برند. حمل آن آسان است و به راحتی در تمام سفرها و مراسم ها می تواند از آن استفاده کرد.

پیشنهاد مطالعه: انواع سبک های گیتار

3. سازهای کوبه ای، بهترین راه برای درک ضرب آهنگ ها

برای اینکه درک درستی از ریتم (ضرب‌ آهنگ) داشته باشید از سازهای کوبه ای کمک بگیرید که در گروه ‌های موسیقی مختلف، این کار با درام و ترکیب ابزارهای دیگر انجام می‌ شود. از جمله سازهای کوبه ‌ای میتوان به درام، زیلوفون، سنج، بانگو و در میان سازهای سنتی ایرانی، دایره، تنبک، دف و … را نام برد. که آسان ترین بین آنها ساز تنبک و دف میباشد.

دف

از ساز‌های کوبه ‌ای پر طرفدار که بیشتر در آهنگ‌های محلی مورد استفاده قرار می ‌گیرد. به دلیل ساختار دایره‌ ای شکل و وزن کمی که دارد برای نواختن باید آن را بین کف ‌های دو دست قرار داد و اجرا نمود. دف سازی آسان بوده که تولید صدا در آن نیز راحت است به دلیل ریتمیک بودن آن، یعنی نت‌ های موسیقی در نواختن آن دخالتی نداشته و صدای تولید شده در آن تنوع و ارتفاع ‌های صوتی متفاوتی ندارد. همچنین از این ساز بیشتر در کار‌های گروهی بهره میبرند.

تنبک

نیز جزو سازهای کوبه ‌ای است که تولید صدا در آن توسط ضربات انگشتان به پوست آن صورت میگیرد. این ساز هم مانند ساز دف به دلایل ذکر شده در بالا راحت است و طرفداران زیادی دارد.

4. در دست گرفتن سازهای بادی مثل فلوت ریکوردر

راحت ترین ساز بادی ای که میتوانید به آن علاقه مند شوید، ساز‌ بادی فلوت ریکوردر است. از مشخصه های مثبت این ساز میتوان سبک، کوچک و قابل حمل بودن آن را نام برد همچنین برای آموزش به کودکان نیز گزینه مناسبی محسوب میشود. سازهای بادی فلوت‌ مانند انواع مختلفی دارند که نحوه‌ ی فوت کردن و تولید صدا در هر کدام متفاوت است و آسان ترینشان فلوت ریکوردر است.

5. از این ساز (ساز دهنی، هارمونیکا) غافل نشوید

هارمونیکا هم مانند فلوت ریکورد جزو خانواده سازهای بادی است که میتوان آن را در انواع مختلفی از جمله هارمونیکا کروماتیک، دیاتونیک، ترموله، اکتاو و … در بازار یافت. هارمونیکا از نوع کروماتیک آن میتواند گزینه مناسبی برای شروع یادگیری باشد چرا که در سازهای کروماتیک، کلیدی در کنار ساز تعبیه شده و شما به کمک آن می ‌توانید تمامی فواصل میان پرده ای را بنوازید؛ یعنی تمامی گام ها فقط با یک ساز قابل اجرا است و همین امر یادگیری و نواختن ساز را برای هنرجویان مبتدی بسیار آسان تر میکند.

6- ساز ارگ؛ کیبورد همه کاره مهمانی ها و مراسم شاد

ارگ؛ سازی است کلاویه دار همانند پیانو، که هر کلاویه نام نت مخصوص به خود را دارد و با ضربه زدن به هر کلاویه همان نت به صدا در می ‌آید و همین کار باعث راحتی کار نوازنده میشود. مثبت ترین مشخصه ارگ ها این است که میتوانند از خفیف ترین صداها گرفته تا قویترین آنها را تولید نمایند، صدا‌هایی مانند پیانو، ارگ کلیسا، فلوت و صدای ساز‌های بادی، شیپور یا حتی ساز‌های زهی.

7. و اما سازهای جادویی سنتی خودمان

سه تار را بعنوان سازی اصیل و دلنشین در موسیقی ایرانی میشناسند که جزو سازهای زهی زخمه ای است یعنی تولید صدا در آن از طریق زخمه زدن (مضراب) بر سیم (زه) صورت میگیرد. سازی است سبک و ظریف و برای خلوت و رسیدن به آرامش درونی گزینه مناسبی است و شاید به همین دلیل است به آن لقب «ساز تنهایی» را داده اند. از این ساز میتوان برای تک نوازی و گروه نوازی نیز استفاده نمود.

سازهای ایرانی اصیل:

دیوان، تار، دوتار، سه تار ، عود (بربط)، تنبور، چگور، رباب، قانون، چنگ، کمانچه، قیچک سرود، ویولن ایرانی، سنتور، نرمه‌نای، فلوت، نی، قره نی، نی انبان، کرنا، بالابان، دوزله، سرنا، نفیر، دونیه، شمشال، دایره، دهل، تنبک، نقاره، سنج، طاس، دف

پیشنهاد مطالعه: از کجا بفهمم به چه سازی علاقه دارم

در نهایت جمع بندی راحت ترین ساز برای یادگیری

با برخی از سازها که آسان و راحت هستند آشنا شدید و حتما این نکته را بخاطر داشته باشید که اگر علاقه ای نباشد حتی سازهای آسان نیز نمیتوانند به شما در یادگیری و اجرای موسیقی کمک کنند. و در کنار علاقه به نکته های دیگری نظیر امتحان کردن سازها قبل از خرید، سبک مورد علاقه یتان، در نظر گرفتن شرایط جسمانی تان و بودجه مورد نظرتان نیز توجه کنید تا بتوانید انتخاب رضایت بخش تری داشته باشید.

همچنین مایه خرسندی ما است اگر شما نیز ساز آسان و راحتی که میتواند علاقه را نیز با صدای دلنشینش ایجاد کند را به ما و دیگر کاربران از طریق اشتراک گذاری در قسمت نظرات معرفی کنید.

مطالعه باعث بهتر شدن سبک زندگی کردن در جامعه میشود. همانطور که میدانید لذت مطالعه در خواندن مطلبی جذاب، مفید و قابل درک است که کمک شایانی به بازدهی مغز شما میکند. پس سعی ما تولید کنندگان محتوای متنی در وب سایتها، بازنویسی مطالب مهم و کاربردی به صورت جذاب و کاملتر است. امیدوارم مطالب گفته شده در این مطلب برای شما مفید واقع شود.

گردآوری شده توسط: فروشگاه آلیک موزیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *