مقالات

بهترین راهنما برای خرید گیتار دست دوم کارکرده

بهترین راهنما برای خرید گیتار دست دوم کارکرده

مطمئنا کار خرید جنس دست دوم ریسک فراوانی دارد، و اگر احتیاط نکنید سود که هیچ، ضرر هم میکنید. خرید و فروش کالای دست دوم به همان اندازه که میتواند به نفع شما باشد، در صورتی که بی احتیاطی کنید، احتمال ضرر و پشیمانی هم برای شما دارد. پس برای اینکه در چنین معاملاتی ضرر نکنید و به عبارتی سرتان کلاه نرود، راهکارهایی وجود دارد.

همانظور که میدانید قیمت گیتار ارزان متفاوت است. یکی از موارد اینکه میتوانید معامله را به یک آدم وارد که سررشته و اطلاعات کافی دارد بسپارید و مورد دیگر اینکه با شناخت تکنیک ها و موارد مهم و داشتن اطلاعات درباره ی جنسی که قرار است خریداری کنید، خودتان برای خرید آن اقدام کنید و جنس مورد نظر را که به دردتان می خورد خریداری کنید.

حال ما در این مقاله قصد داریم تا راهکار دوم، که همان نکات مهم و به درد بخور برای خرید گیتار دست دوم است را بدانید و در اختیار شما قرار دهیم تا با اطمینان، به داشتن اطلاعات لازم و خیال راحت بتوانید گیتار مورد نظر خود را خریداری کنید. زیرا هر چه اطلاعات بیشتری کسب کنید؛ در خرید گیتار مورد نظر موفق تر خواهید بود.

نکاتی که قبل از خرید گیتار دست دوم باید به آنها توجه کنیم:

بدنه و اجزای گیتاربررسی بدنه ی گیتار دست دوم:

سالم بودن بدنه گیتار، نخستین نشانه ی سلامت گیتار است. زیرا که بسیاری از گیتارهای دست دوم بر اثر استفاده ی مداوم کمی تغییر رنگ میدهند، که این بر میگردد به عدم مراقبت صحیح آن، پس بهتر است از خود بپرسید که ممکن است صاحب گیتار چه اشتباهات دیگری را در مراقبت از گیتار انجام داده است.

بررسی کنید که آیا وضعیت ظاهری گیتار با سن آن همخوانی دارد. گیتار را از تمامی زوایا بررسی کنید و برای این کار حتما مکانی روشن را انتخاب کنید که نور مناسب داشته باشد تا بتوانید معایب آن را بخوبی تشخیص دهید.

پیشنهاد ویژه برای خرید یک گیتار آکبند و باکیفیت: گیتار آلمانزا

بررسی سالم بودن بخش های داخلی گیتار:

اینکار کمی دشوار است، هر چند که با نگاه از داخل حفره ی صدا میتوانید وضعیت کلی آن را بررسی کنید. با وجود این اگر نشانه ای از تعمیرات را پیدا کردید نیازی نیست حساسیت به خرج دهید، زیرا که با صحیح انجام شدن تعمیرات، کیفیت گیتار به خوبی روز اول خواهد بود و تعمیرات تاثیری در عملکرد ساز نخواهد داشت.

توجه کرده به فرت های گیتار کارکرده:

بیش از هر بخش دیگری فرت ها هستند که مورد استفاده قرار می گیرند و آسیب میبینند. در میان فرت ها به دنبال نشانه ای از شل شدن یا افزایش ارتفاع بگردید. تمامی نت ها را امتحان کنید و به صدا در آورید. فرت های شل صدایی ناهنجار تولید میکنند،

و فرت های بلند صدای بلند گز می زنند و یا اینکه کاملا ساکت هستند.

نشانه ی کارکرد زیاد روی فرت ها چندان نگران کننده نیست، نهایتا در آینده مجبور می شوید گیتار را مجددا فرت کنید.

نگاه دقیق به دسته ی گیتار:

بعضی مواقع ممکن است گیتار روی زمین بیفتد و به دلیل زاویه ی هد استاک (سر دسته) نسبت به بدنه، این قطعه نخستین مکانی خواهد بود که ضربه پذیر است.

پس سر دسته را برای پیدا کردن آثار شکستگی و یا تعمیر بررسی کنید. هر چند اگر قبلا دسته تعمیر شده باشد و به خوبی تعمیر صورت گرفته شده باشد جای نگرانی نیست، مخصوصا در گیتارهای قدیمی تر که ممکن است حتی ارزش گیتار را تحت تاثیر

قرار ندهد.

به این نکته توجه کنید که صاف بودن دسته را هم چک کنید، دسته در حالت عادی کمی به سمت بالا خمیده است اما نباید به دو سمت زاویه داشته باشد. برای اینکار بهتر است گیتار را به شکل افقی در دستان خود نگه دارید و از بالا به پایین به دسته نگاه کنید.

بررسی بریج (خرک):

افزایش ارتفاع بریج نسبت به بدنه ی گیتار یکی از مهمترین نشانه های خرابی گیتار است. سیم گیتار فشار زیادی (گاهی بیش از 80 کیلوگرم) را به بریج وارد میکنند و به همین دلیل ممکن است طی زمان آنرا به سمت خود بکشند و از بدنه جدا کنند.

و یا اینکه در چوب بدنه انحنا ایجاد کنند. این مشکل امکان دارد با مراجعه به تعمیرکار برطرف شود و مهمتر از همه اینکه آن را جدی بگیرید و به فردا واگذار نکنید.

چک کردن قطعه های الکتریکی گیتار:

با اینکه قطعات الکتریکی گیتار معمولا به خوبی ساخته میشوند و دوام بالایی دارند ولی اگر احیانا گیتار مورد نظر شما پیکاپ دار و یا الکتریک است، حتما از فروشنده و یا صاحب گیتار بخواهید آن را به آمپلی فایر وصل کند تا صدای آن را بشنوید.

همچنین سایر امکانات الکتریکی گیتار مثل پیکاپ گیتار و پیج های صدا را نیز چک کنید.

تا اینجا به بررسی نکات مهم برای خرید گیتار دست دوم پرداختیم و آنها را برای شما بازگو کردیم. حال در کنار بازگو کردن نکات مهم میخواهیم پیشنهاداتی به شما بدهیم تا بهتر بتوانید تصمیم گیری کنید برای خرید یک گیتار دست دوم.

مفیدترین پیشنهادات که میتواند در خرید به شما کمک کند عبارتند از: از نقص ها به نفع خود استفاده کنید.

احتمالا برایتان سوال پیش می آید که چگونه؟

به این صورت که میتوانید با مسئولیت خود گیتار دست دومی را خریداری کنید که دارای معایبی باشد! حال نکته مهم اینجاست که شما روی معایبی دست می گذارید که قابل تعمیر باشند و همچنین قیمت محصول را پایین آورده باشند.

گیتار را خودتان امتحان و بررسی کنید:

تجربه ی کار با جنس جدید خریداری شده برای همه ی ما خوشایند است، ولی در هنگام خرید باید مراقب باشیم که جنس خریداری شده مطابق با نیازهای ما باشد. پس هنگام خرید گیتار دست دوم حتما عملکرد گیتار را نزد فروشنده تست کنید، کمی بنوازید تا بفهمید مورد پسندتان است یا نه.

مطالعه ی منابع نوشتاری و اطلاعات مفید:

اطلاعات زیادی درباره ی گیتارها در اینترنت دست به دست می شود. ممکن است برخی از آنها شایعه باشند و برخی نیز اطلاعات کاربردی و مفید باشند که در تصمیم گیری نهایی به شما کمک خواهند کرد.

اگر بتوانید پیشنهادهای مفید را از شایعه ها جدا کنید میتوانید به اطلاعات کمیاب ولی مفید درباره ی ساز مورد نظرتان برسید. همچنین با استفاده از دانش دیگران و کسان یکه با سازها آشنایی و تجربه کار کردن دارند، می توانید تفاوت کیفیت ساخت گیتارها را در سال های مختلف و با تغییر آنها در این سالها پیدا کنید.

همه ی هزینه ها را در نظر بگیرید:

معامله شما تنها زمانی موفقیت آمیز خواهد بود که تمام هزینه های خرید را در نظر بگیرید. قبل از خریدتان یک بار دیگر به تمام تصاویر و توضیحات محصول مورد نظرتان دقت کنید و آنها را مطالعه کنید تا اگر سوالی پیش آمد برایتان از فروشنده سوال کنید.

کلام آخر اینکه، گیتارهای دست دوم را نادیده نگیرید. اگر گیتار مرغوبی به درستی نگهداری شده باشد، ارزش خرید را دارد.

گاهی اوقات خرید گیتار دست دوم هم پیشنهاد بدی نیست زیرا گیتار هرچه قدیمی تر باشد صدای بهتری دارد.

همچنین اگر بدانید که میخواهید چه کار کنید و جنس مورد نظرتان چیست میتوانید در حراجی ها گیتار دست دوم خوب پیدا کنید.

به هر حال تمامی جوانب را در نظر بگیرید و نکات مهم و پیشنهادات مفید را مطالعه کنید چون تمامی این بررسی ها هنگام خرید محصولی با قیمت پایین مهم است، زیرا کسی حاضر نیست جنس نو را بدون دلیل به فروش برساند.

مطالعه باعث بهتر شدن سبک زندگی کردن در جامعه میشود. همانطور که میدانید لذت مطالعه در خواندن مطلب جذاب، مفید و قابل درک است که کمک شایانی به بازدهی مغز شما می کند. سعی ما تولیدکنندگان محتوای متنی در وب سایت ها؛ بازنویسی مطالب مهم و کاربردی به صورت جذاب تر و کامل تر است. امیدوارم مطالب گفته شده در این مطلب برای شما مفید واقع شود.

2 دیدگاه در “بهترین راهنما برای خرید گیتار دست دوم کارکرده

  1. فرهاد اعلمی گفت:

    راهنماییهاتون خیلی مفید و کاربردی بودن. فقط ی سوال اینکه داشتن خط و یا خش کوچیک روی گیتار به معنی خرابی گیتار هستش؟

    1. فروشگاه آلیک گفت:

      ممنون، خیر هر خط و خشی بستگی به میزان و قسمت خاصی از قیمت گیتار کارکرده کم میکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *