مطالب آموزشی در مورد ساز ها, مقالات

اشتباهات رایج در تمرینات مبتدی گیتار

اشتباهات رایج در تمرینات مبتدی گیتار

این روزها ساز گیتار به دلیل صدای دلنشین و هارمونی خارق العاده ای که دارد، در بین جوانان جزو محبوب ترینها می باشد. همچنین توانسته در بیشتر سبک های موسیقی نظیر موسیقی کلاسیک، جز، پاپ و فلامنکو رشد داشته باشد و هر روزه به علاقه مندان آن اضافه شود.
خوبی ساز گیتار این است که میتوان آنرا در سطوح مختلف بنوازید و یا آنرا با خود حمل نموده و از آن به عنوان ساز همراه استفاده کنید. شاید دلتان بخواهد قطعات مشکل کلاسیک و یا قطعات پرشور و سریع را اجرا کنید، به هر حال فرقی نمیکند، نکته مهم در رابطه با نواختن گیتار و یادگیری آن، انجام صحیح تمرینات است. چرا که وجود اشتباه در تمرینات، مانع از پیشرفت گیتاریست ها میشود و تمرینات غلط ممکن است شما را از مسیر درست نوازندگی دور کرده و در نتیجه باعث دلسردی شما شود. لذا هر هنرآموزی باید به شیوه ی درست تمرین کردن اهمیت دهد. زیرا که با تمرینات صحیح می توانید پیشرفت سریع تری داشته باشید.
در ادامه می خواهیم تا برخی از اشتباهات رایج هنرآموزان در تمرین گیتار را برایتان بازگو کنیم تا با مطالعه این راهنما، با این اشباهات آشنا شده و یا اگر در تمرین کردن هر یک از اشتباهات ذکر شده را دارید، آنرا برطرف نمایید.

پیشنهاد مطالعه: بهترین گیتار برای افراد مبتدی

اشتباهات رایج هنرجویان در تمرینات مبتدی گیتار

اشتباه تمرین گیتار

1- تئوری موسیقی را فرا نگرفتن

بعد از خرید گیتار، قدم بعدی یادگیری تئوری و زبان موسیقی است. که متاسفانه اکثر گیتاریست ها برای فراگیری تئوری موسیقی وقتی را اختصاص نمیدهند و علت آن شاید این باشد که فکر میکنند درک مفاهیم گیتار دشوار بوده و در نتیجه یادگیری آن سخت است و باید تلاش و صبر زیادی را متحمل شوند. ولی این امری اشتباه است. یادگیری تئوری موسیقی مانند یادگیری فرمول های فیزیک و یا ریاضی است و مسلماً تا زمانی که آنها را درک نکرده، نمی توانند برایتان لذت بخش باشند. پس وقتی  که تئوری موسیقی را درک کنید، بدون شک به لذت ان پی برده و باعث افزایش درک شما از موسیقی خواهد شد. و قادر خواهید بود تا آکوردها و نت های موسیقی را بشناسید و اجرای دلنشین تری داشته باشید.

پیشنهاد مطالعه: وسایل مورد نیاز گیتار

2- صحیح نبودن حالت نشستن و گیتار به دست گرفتن

هر هنرجوی تازه کاری باید این را بداند که در شروع آموزش ها، طرز صحیح نشستن و چطور گرفتن گیتار اهمیت دارد. شاید باشند نوازندگانی که بسیاری از تکنیک های موثر در نواختن گیتار را فرا گرفته اند، اما به علت بدگرفتن گیتار و یا صحیح ننشستن، نمی تواند به مخاطب خود حس خوبی را القا کند. همچنین عیوب ذکر شده باعث ایجاد درد کتف و یا کمر میشود. که خیلی از هنرآموزان گیتار به علت درد و ناراحتی شکایت دارند. بنابراین گیتار زدن مانند هر نوع نوازندگی دیگر نیاز به استقرار صحیح بدن دارد و این امر باید از پایه آموزش داده شود.

3- تمرین نکردن و اهمیت ندادن به این مسئله

برای به دست آوردن مهارت در هر کاری، مخصوصاً موسیقی، نیاز به تمرین آن هم صحیح می باشد. درست است که در زندگی مشغله های زیادی داریم و شاید نواختن و فراگیری گیتار جزو اولویت های ما نباشدف اما باید بهتر است که همواره دقایقی هرچند کوتاه را به تمرین گیتار اختصاص دهیم. و ایده‌ آل ترین زمان برای هر هنرجو 3 یا 4 روز در هفته و حداقل ۳۰ دقیقه تمرین در روز می باشد. و این نکته را مد نظر داشته باشید که تمرین هر چند کم باشد، بهتر از تمرین نکردن است.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای خرید گیتار دست دوم

4- انتظار کامل و بی نقص بودن و اجراهای سریع داشتن

مسلماً اکثر افراد دوست دارند تا در انجام هر کاری بی عیب و نقص باشند و سریع کارشان را انجام دهند. حال این ضرب المثل را حتما شنیده اید که « گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی». در فراگیری قطعات موسیقی نیز باید صبر پیشه کنید و سعی کنید تا نت ها را به آرامی اجرا نموده تا ذهن شما به درستی آموزش را فراگیرد و تمرکز بر تکنیک هایتان را افزایش داده تا اجرای بهتری داشته باشید.

5- استفاده نکردن از مترونوم در تمرینات و درک نکردن ضرب آهنگ

درک ریتم آهنگ برای هنرآموزان امری ضروری است. چرا که اگر ریتم خوانی را به درستی درک نکنید، هر چقدر هم که تمرین کنید و خوشحال باشید که در کارتان در حال پیشرفت هستید در نهایت هیچ آهنگی را نمی توانید بدرستی اجرا نمایید. راه حل ساده برای برطرف کردن این مشکل، استفاده از مترونوم است. مترونوم؛ حس طبیعی از ریتم را در شما ایجاد میکند، همچنین می تواند یک شمارنده مناسب محسوب شود بدین معنی که یک شاخص مناسب به شما میدهد و اگر شما سرعتتان را کم و یا زیاد کنید به شما اطلاع می دهد. پس حتی زمانی که تبدیل به گیتاریست حرفه ای شدید، استفاده از مترونوم را فراموش نکنید.

پیشنهاد مطالعه: لوازم جانبی گیتار

نتیجه گیری

اشتباهات ذکر شده در این راهنما با جنبه های جسمی و ذهنی شما در ارتباط هستند. پس اگر در تمرینات خود این اشتباهات را انجام دهید، مطمئناً عواقب آن را خواهید دید و مانع از پیشرفت شما در فراگیری گیتار خواهد شد.

مطالعه باعث بهتر شدن سبک زندگی کردن در جامعه میشود. همانطور که میدانید لذت مطالعه در خواندن مطلبی جذاب، مفید و قابل درک است که کمک شایانی به بازدهی مغز شما میکند. پس سعی ما تولید کنندگان محتوای متنی در وب سایتها، بازنویسی مطالب مهم و کاربردی به صورت جذاب و کاملتر است. امیدوارم مطالب گفته شده در این مطلب برای شما مفید واقع شود.

گردآوری شده توسط: فروشگاه لوازم موسیقی آلیک موزیک

همچنین خوشحال می شویم تا تجربیات خود را در زمینه تمرین و نواختن گیتار با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

1 دیدگاه در “اشتباهات رایج در تمرینات مبتدی گیتار

  1. سمانه گفت:

    تنبلی کردنم کار درستی نیست. یعنی هر وقت دلت خواست و حوصله داشتی تمرین کنی. باید به زمان بندی تمرینات اهمیت داد تا بتونیم پیشرفت کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *