مطالب آموزشی در مورد ساز ها, مقالات

آشنایی با اجزای پیانو دیجیتال

آشنایی با اجزای پیانو دیجیتال

ابزارهای موسیقیایی زیادی در دنیا موجود است که هر کدام علاقه مندان خاص خود را دارند و یکی از آنها پیانو است. پیانو دیجیتال؛ نوعی ابزار موسیقیایی الکترونیکی بوده که به عنوان یک جایگزین برای پیانو آکوستیک طراحی شده، در حالی که هر دو آنها هدفشان تولید صدا و آواهایی منحصر به فرد و برانگیختن احساسات است. تفاوتشان در این است که پیانوهای دیجیتال از نمونه شبیه سازی یا ضبط شده از پیانوی صوتی بهره برده اند و سپس از طریق یک بلندگوی داخلی تقویت می شوند. آنها همچنین دارای کلیدهای وزنی هستند که حس یک پیانوی آکوستیک را از نو ایجاد می کنند. ممکن است گاهاً پیانوهای دیجیتال از لحاظ صدا به پیانو آکوستیک نرسند، اما از جمله مزایای که موجب شده تا طرفداران زیادی را به خود اختصاص دهد می توان به کوچک و قابل حمل بودن، وزن بسیار کمتر و هزینه کمتر نسبت به پیانوی آکوستیک اشاره نمود. حال در ادامه قرار است به ساختار و اجزایی که در طراحی و ساخت پیانو دیجیتال به کار برده می شود صحبت کنیم پس ما را از لطف مطالعه این مطلب بی نصیب ننمایید.

قطعات و اجزای پیانوهای دیجیتال

به کلیدهای سفید و سیاه اطلاق میشوند که با هر بار فشار دادن آنها، سوئیچ ها به هم متصل شده و باعث ایجاد مدارهای الکترونیکی برای تولید صدا می شوند

قطعات و اجزای پیانوهای دیجیتال

صفحه کلید دیجیتال یا موزیکال

به کلیدهای سفید و سیاه اطلاق میشوند که با هر بار فشار دادن آنها، سوئیچ ها به هم متصل شده و باعث ایجاد مدارهای الکترونیکی برای تولید صدا می شوند. اکثر صفحه کلیدها از مدار ماتریس صفحه کلید برای کاهش میزان سیم کشی لازم استفاده می کنند. در صفحه کلیدهای الکترونیکی معمولاً برای صرفه جویی در هزینه ها و کاهش وزن ساز از کلیدهای سبک سینتی سایزر بدون وزن استفاده می کنند. در مقابل، پیانوی صحنه ای و پیانوهای دیجیتال معمولاً دارای کلیدهای وزنی یا نیمه وزنی هستند که احساس یک پیانوی آکوستیک را تکرار می کنند.

پیشنهاد مطالعه: تفاوت کیبورد و پیانو

سیستم رابط کاربری

برنامه ای ( که معمولاً در تراشه رایانه تعبیه میشود) و وظیفه آن، ایجاد تعامل کاربر با کنترلرهایی مانند صفحه کلید موسیقی، منوها و دکمه ها است. این کنترل کننده ها، کاربر را قادر می سازد تا صداهای مختلف ساز مثلا پیانو، گیتار، سیم ها، کیت درام، جلوه های دیجیتال (ریور، اکو، کر یا حفظ) را فعال نماید. همچنین سیستم رابط کاربری معمولاً شامل یک صفحه LCD است که به کاربر اطلاعاتی درباره صدای ترکیبی را که مانند سرعت انتخاب کرده یا افکت هایی که فعال می شوند را میدهد.

تنظیم کننده موسیقی کامپیوتری

برنامه ای نرم افزاری است که با استفاده از دستورات رایانه ای، معمولاً MIDI، ریتم و آکورد را تولید می کند. سخت افزار الکترونیکی نیز می تواند این کار را انجام دهد. بیشتر تنظیم کنندگان رایانه ای می توانند مجموعه ای از ریتم ها مثلا راک، پاپ و جاز را اجرا نمایند.

ژنراتور صدا

یک ماژول صدای دیجیتال است که به طور معمول در یک حافظه فقط خواندنی (ROM) یکپارچه وجود دارد، که توانایی پذیرش دستورات MIDI و تولید صداهای الکترونیکی را دارد. صفحه کلیدهای الکترونیکی معمولاً ترکیبی مبتنی بر نمونه را در خود دارند، اما در صفحه کلیدهای پیشرفته تر ممکن است گاهی اوقات از ترکیب مدل سازی فیزیکی استفاده شود.

تقویت کننده و بلندگوها

یک تقویت کننده داخلی قدرت صوتی، به طور معمول چند وات، به تراشه تولید کننده صدا متصل است. سپس آمپلی فایر به بلندگوهای کوچک و کم مصرف متصل شده که صداهای سنتز شده را بازتولید نموده تا شنونده بتواند آنها را بشنود. سازهای ارزان تر ممکن است دارای یک بلندگوی مونو باشند و در مدل های گران قیمت ممکن است دو بلندگو تولید صدای استریو وجود داشته باشد.

منبع تغذیه

صفحه کلیدها ممکن است به یک سیستم منبع تغذیه داخلی در برد مدار اصلی مجهز باشند یا نباشند، در هر حال صفحه کلیدهای مدرن اغلب به آداپتور برق متناوب مجهز هستند.

پدال ها

در بسیاری از پیانوهای دیجیتال، به ویژه آنهایی که به پیانوی آکوستیک شباهت دارند، پدال داخلی تعبیه شده است که عملکردی مشابه پیانوی صوتی دارند. علاوه بر این، از سوئیچ های پدال موجود در بازار که معمولاً برای کیبوردهای الکترونیکی معمولی استفاده می شوند، به ویژه در مدل های قابل حمل نیز می توان استفاده کرد. روی یک پیانوی آکوستیک، پدال نگهدارنده میراگرها را برای همه سیم ها بلند می کند و به آنها اجازه می دهد تا با نت های نواخته شده طنین انداز شوند. فقط پیانوهای دیجیتالی حرفه ای و پیشرفته می توانند این اثر تشدید دلسوزانه را تولید کنند.

پیشنهاد مطالعه: پیانو چند پدال دارد

پایه موسیقی

قفسه ای متال یا پلاستیکی برای نگه داشتن عمودی نت موسیقی یا کتابهای موسیقی. پایه موسیقی معمولاً برای سهولت در نگهداری و حمل و نقل قابل جدا شدن است.

برخی از دانستنی ها و نکات لازم درباره پیانو دیجیتال

تا اینجا با اجزای و قطعاتی که در پیانو دیجبتال به کار میرود آشنا شدید، در ادامه می خواهیم به بحث در مورد چند نکته بپردازیم که می تواند به شما برای خرید پیانو دیجیتال کمک کند که به این موارد به شرح زیر است.

تعداد کلاویه ها

پیانوهای دیجیتال دقیقاً مانند یک پیانوی آکوستیک سنتی از یک صفحه کلید موسیقی با 88 کلید تشکیل شده اند. با این حال برخی از مدل های پیانو دیجیتال تنها دارای 61 کلاویه و یا کمتر هستند. این کلیدها برای شبیه سازی عملکرد پیانوی صوتی، وزن می شوند و به میزان سرعت نواخته شدن حساس هستند به طوری که میزان صدا و صدای نت نواخته شده به میزان فشار کلید بستگی دارد. توصیه ما به شما این است که اگر مبتدی هستید و مصمم در رابطه با یادگیری و نواختن پیانو، بهتر است یک پیانو کلاویه کامل تهیه کنید.

پلی فونی

حداکثر تعداد صداهایی که یک پیانو می‌تواند در هر زمان تولید کند را پلیفونی گویند. یعنی یک پیانو با پلی فونی ۳۲ نت می ‌تواند به طور همزمان ۳۲ نت را تولید کند. و نوازندگان نیمه حرفه ‌ای باید حداقل با پلی فونی ۶۴ نت کار خود را آغاز کنند و برای پیانیست‌ های حرفه‌ ای، پلی فونی ۱۲۸ نت یا بیشتر مناسب است.

پیشنهاد مطالعه: پلی فونی چیست

صداهای متعدد و گوناگون

در اصطلاح موسیقی دیجیتال، صداهای متعدد و گوناگون به حداکثر تعداد یادداشت ها که می تواند توسط مولد صدا در یک بار تولید شود، اشاره دارد. چند صدایی به طور قابل توجهی نرم تر و طبیعی تر است و می تواند بین نت ها تغییر کند. صفحه کلیدهای الکترونیکی ارزان قیمت اسباب بازی که برای کودکان طراحی می شوند معمولاً فقط می توانند همزمان پنج تا ده نت را پخش کنند. بسیاری از صفحه کلیدهای ارزان قیمت می توانند همزمان 24 یا 32 نت را انجام دهند. صفحه کلیدهای پیشرفته تر می توانند بیش از 48 نت را همزمان با 64 یا 128 نت رایج انجام دهند. پیانوهای دیجیتال، سیستم چند صدایی پیچیده تری دارند و می توانند تا 256 نت را اجرا کنند.

حساسیت لمسی کلاویه ‌ها

حساسیت لمسی؛ به نحوه پاسخگویی پیانو در زمان نواختن یک کلاویه با مقدار نیروی مشخص گفته می‌شود. که یک پیانوی دیجیتال از کلاویه ‌های بدون وزن اضافه یا غیر وزنی، کلاویه ‌های نیمه سنگین، یا تمام سنگین تشکیل شده است. صفحه کلیدهای غیر وزنی؛ از حس سبکی برخوردارند. کمترین گرین صفحه کلیدها، غالباً با کلیدهای کاملاً بزرگ، از کلیدهایی استفاده می کنند که روی پدهای لاستیکی نرم سوار شده اند و به عنوان سوئیچ الکترونیکی نیز عمل می کنند. اکثر صفحه کلیدهای الکترونیکی از کلیدهای فنری استفاده می کنند که برخی از انواع تکنیک های بازی مانند رفت و برگشت با دست را غیر ممکن می کند، اما حمل و نقل را سبک تر و آسان تر می کند.

کیبوردهای سنگین؛ نشان می دهند که نوعی تلاش برای ایجاد مقاومت و احساس پاسخگویی بیشتر به کیبورد شبیه پیانوی صوتی انجام شده است.

کلیدهای نیمه سنگین؛ اصطلاحی است که روی صفحه کلیدهایی با عملکرد فنر مانند صفحه کلید غیر وزنی اعمال می شود اما دارای وزن اضافی به کلیدها هستند تا مقاومت و احساس پاسخگویی بیشتری به آنها بدهد.

کلیدهای اکشن Hammer از نوعی سازوکار برای تکرار عملکرد یک پیانوی مکانیکی استفاده می کند. این امر اغلب با نوعی مکانیسم اهرم متصل به کلید حاصل می شود.

کلیدهای اکشن درجه بندی شده چکش همان کاری را انجام می دهد که کلیدهای اکشن چکش انجام می دهند، اما در نت های کم در مقایسه با صدای بالا نیز احساسی متفاوت با صفحه کلید پیانوی مکانیکی دارد. کلیدهای نت پایین مقاومت بالاتری نسبت به کلیدهای یادداشت بالاتر دارند.

در نهایت

میتوان گفت که با پیشرفت در دنیای علم و فناوری، پیانوهای دیجیتال نیز در حال پیشرفت بوده و می توانند جا پای پیانوهای آکوستیک بگذارند و شما می توانید از بین مدل های مختلف این ساز، محصول مورد نظر خود را انتخاب کرده و برای تهیه و خرید آن اقدام نمایید. امیدواریم مطلب ارائه شده مفید واقع شود و ما سهمی در پیشرفت شما در زمینه انتخاب و یادگیری نواختن پیانو برای شما نیز داشته باشیم.

مطالعه باعث بهتر شدن سبک زندگی کردن در جامعه میشود. همانطور که میدانید لذت مطالعه در خواندن مطلبی جذاب، مفید و قابل درک است که کمک شایانی به بازدهی مغز شما میکند. پس سعی ما تولید کنندگان محتوای متنی در وب سایتها، بازنویسی مطالب مهم و کاربردی به صورت جذاب و کاملتر است. امیدوارم مطالب گفته شده در این مطلب برای شما مفید واقع شود.

گردآوری شده توسط: فروشگاه آلیک موزیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.