مطالب آموزشی در مورد ساز ها, مقالات

آیا با ارگ میتوان پیانو یاد گرفت؟

آموزش-پیانو-با-کیبورد-ارگ

گاهی والدین چون خیلی مطمئن نیستند که کودکشان یادگیری پیانو را ادامه می دهد یا خیر و خرید پیانو نیز مستلزم هزینه زیاد است، از این رو می خواهند که فرزندشان آموزش اولیه را با کیبورد یا ارگ شروع کند و در ادامه برای او پیانو تهیه کنند.

برخی هم به دلایل دیگر از قبیل جابجایی و … می خواهند که این کار را انجام دهند اما؛ دلیل هر چه که باشد باید بگوییم که کیبورد و پیانو شاید شباهت های بسیاری با یکدیگر داشته باشند، از سویی تفاوت هایی هم با هم دارند که این خود باعث می شود؛ این کار در کنار مزایایی که دارد معایبی نیز داشته باشد و اینکه امکان دارد آموزش صحیح و اصولی را تحت شعاع قرار دهد از این رو می خواهیم در ادامه به مقایسه ی پیانو و ارگ بپردازیم و همچنین مزایا و معایب هر یک، تا با مطالعه ی آن به پاسخ سوال خود برسید که آیا میتوان با ارگ پیانو یاد گرفت؟ توصیه می کنیم حتما مطالعه نمایید.

تفاوت های موجود در پیانو و ارگ در چیست؟

کیبورد(ارگ) و پیانو دو ساز کاملا متفاوت با صدا دهی و ساختمان مختلف هستند. این دو تفاوتهای عمده ای با یکدیگر دارند و همچنین مزایا و معایبی که در اینجا به برخی از آنها اشاره میکنیم:

یادگیری پیانو با ارگ

1-یکی از مهمترین فاکتورهای مقایسه ای پیانو آکوستیک و پیانو دیجیتال آن، تفاوت اندازه و احساس کلاویه ها است. کلاویه های پیانو دارای ارتفاع و وزن هستند و هرچه به سمت کلاویه های نت های بم تر پیش میرویم این سنگینی بیشتر احساس می شود.

ولی کلاویه های کیبورد این ارتفاع و وزن را ندارند و در نتیجه عکس العملی که کلاویه های پیانو به ضربه انگشتان شما دارند با عکس العمل کلاویه های کیبورد متفاوت است. اگر هدفتان نواختن پیانو به شکل اصولی و کلاسیک است یک کیبورد یا همان ارگ نمیتواند انگشتان شما را به شکل اصولی بار بیاورد، چون در صورتی که بخواهید از کلاس ارگ  تغییر ساز به کلاس پیانو دهید اصطلاحا انگشتان شما کیبوردی شده است!! و این تغییر، خصوصا در ابتدای کار باعث ایجاد مشکلاتی در آموزش شما میشود.

2-در پیانو آکورد گیری توسط خود نوازنده انجام میشود بنابراین قادر است تا تمامی دستگاههای مختلف موسیقی را اجرا کند و قطعات کلاسیک و ایرانی مختلفی را با آن بنوازد اما در ارگ آکورد گیری معمولا به کمک دستگاه انجام میشود.

پیشنهاد مطالعه:  تفاوت پیانو دیجیتال و کیبورد در چیست؟

3-پیانو از کیبورد اکتاوهای بیشتری دارد که این خود موجب می شود تا پیانو گستره ی صدا و طنین بالاتری داشته باشد و همچنین بتواند محدوده فرکانسی تقریبا کاملی را پوشش دهد. در مقابل کیبورد تنها بخشی از این محدوده صدا را میتواند تولید کند. پیانو در شکل فعلی اش به طور معمول 7 اکتاو دارد و قادر به تولید فرکانس هایی از حدود 20 تا 5000 هرتز میباشد.

4-کیبورد (ارگ امروزی) سازی الکترونیکی است که می توان تمام صداها و ملودی های دلخواه را از قبل در حافظه آن ذخیره نمود، به وسیله برق و با فشار کلیدها منجر به تولید صدا شده و سپس از طریق اسپیکرها و یا خروجی صدا شنیده میشود. اما صدای پیانو طبیعی تر است و تولید صدا در آن با فشار دادن کلیدها و برخورد چکشی کوچک و نرم  به سیمی قوی می باشد.

البته این نکته در پیانوهای آکوستیک است و در پیانو دیجیتال سیستم تولید صدا برقی است.

مزایای کار با کیبورد به جای پیانو:

در حقیقت می توان گفت شما با خرید کیبورد یا همان ارگ موسیقی هزینه کمتری می کنید نسبت به خرید یک پیانو؛ ولی توصیه می کنیم که اگر برای خرید پیانو مشکلی ندارید حتما از همان ابتدا پیانو تهیه کنید چرا که در ازای شباهت هایی که این دو ساز با یکدیگر دارند، تفاوت های بسیاری هم دارند که باعث می شود تا برای تمرین پیانو خیلی مناسب نباشد و توصیه می کنیم که اگر مجبور به این کار هستید فقط به طور موقتی از کیبورد به جای پیانو استفاده نمایید.

معایب کار با کیبورد به جای پیانو:

  • کلاویه های کیبورد مانند پیانو نیست و بسیار سبک تر هستند که این باعث شکل گیری نادرست انگشتان نوازنده می شود.
  • صدای کیبورد به هیچ عنوان کیفیت صدای پیانو را ندارد از این رو برای شنیداری نوازنده اصلا مناسب نیست.
  • حالت کلیدها انعطاف پیانو را در برخی حرکات و تکنیک ها ندارد.
  • استایل و حالت نشستن در کیبورد بسیار متفاوت با پیانو است.
  • پدال در کیبورد وجود ندارد یا مواردی که روی کیبورد نصب می شود کارایی مناسبی ندارند.

آیا ارگ (کیبورد) برای یادگیری نواختن پیانو مناسب است؟

با تمام مطالبی که گفته شد درباره ی پیانو و ارگ (کیبورد) و تفاوت های موجود بین آنها، شاید تصمیم قطعی برای خرید پیانو داشته باشید؛ برای افرادی که توان مالی دارند بهترین کار خرید پیانو است، اما!!! خرید ارگ و تمرین کردن با آن برای افراد علاقه مند و همچنین افرادی که نمی خواهند هزینه زیادی را برای خرید یک پیانو بکنند نیز پیشنهاد دهیم. بدین معنی که پیانو جزء ساز های گران می باشد و خیلی از علاقمندان از یادگیری این ساز خودداری می کنند. و این باعث میشود که به هیچ عنوان حتی سمت این ساز هم نروند.

یادگیری پیانو با کیبوردا

گر واقعا به پیانو علاقه مند هستید قطعا می توانید نسبت به خرید یک کیبورد پنج اکتاو اقدام کنید و شک نداشته باشید که آیا بعدا با کلاویه های پیانو دچار مشکل میشوید یا نه؟ زیرا که بین سایز کلاویه های کیبورد و کلاویه های پیانو تفاوت چندانی نیست. پس موقع خرید کیبورد به این مسئله دقت کنید. البته معمولا کلاویه های کیبورد پنج اکتاو با کلاویه های پیانو تقریبا هم سایز است. آموزش پیانو با ارگی که دارای 88 کلید وزن ‌دار است را آغاز نمایید که یک مزیت بزرگ محسوب میشود. چرا که کلیدهای  وزن‌ دار به دست قدرت می ‌دهند و بیشتر شبیه به کلیدهای پیانو آکوستیک هستند.

همچنین پیشرفت را برای هنرآموز آسان ‌تر می‌ کند. اغلب ارگ‌ ها کلید وزن ‌دار ندارند. اگر ارگ با 88 کلید وزن ‌دار هنوز هم خارج از محدوده‌ ی بودجه ‌ی شماست، توصیه می ‌کنیم که هنرآموز از یک ارگ که حداقل 61 کلید دارد برای انجام تمرینات استفاده کند.

بعد از مدتی اگه استعداد نواختن در شما بود میتوانید نسبت به خرید پیانو اقدام کنید. مطمئن باشید تمام نواخته ها و یادگیری های شما با کیبورد، قابل اجرا در پیانو نیز میباشد و چیزی را از دست نخواهید داد.

مطالعه باعث بهتر شدن سبک زندگی کردن در جامعه میشود. همانطور که میدانید لذت مطالعه در خواندن مطلبی جذاب، مفید و قابل درک است که کمک شایانی به بازدهی مغز شما میکند. پس سعی ما تولید کنندگان محتوای متنی در وب سایتها، بازنویسی مطالب مهم و کاربردی به صورت جذاب و کاملتر است. امیدوارم مطالب گفته شده در این مطلب برای شما مفید واقع شود.

گردآوری توسط آلیک

1 دیدگاه در “آیا با ارگ میتوان پیانو یاد گرفت؟

  1. فاراب گفت:

    مطلب خوبی بود، خود من کیبورد مدل رولند گرفتم چون واقعا هزینه ی پیانو رو نداشتم، ولی الان قصد خرید پیانو رو دارم هزینشم جور کردم. اگه بشه میخوام یاماها بخرم چون تعریفش زیاد شنیدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *