مطالب آموزشی در مورد ساز ها, مقالات

آموزش نت خوانی موسیقی

آموزش نت خوانی

طبیعتا همه ما توانایی این را داریم که بدون دانستن الفبای فارسی حرف بزنیم. در موسیقی هم چنین امری امکان پذیر است، یعنی بدون اینکه نت ها را بلد باشیم بتوانیم روی سیم ها یا کلیدها آهنگی را بنوازیم. ولی موضوع مهم این است که اگر می خواهید به صورت حرفه ای وارد دنیای موسیقی شوید بهتر است تفاوتی بین شما و افراد عادی باشد و برای اینکه در آینده پیشرفت بهتری و بیشتری داشته باشید و حتی اکثر کشورها شما را به دلیل استعداد موسیقی تان بخواهند باید اصولی، با پایه و اساس الفبای نت ها آشنا شوید.

موسیقی از نمادهای متنوعی ساخته شده است که اساسی ترین آنها خطوط حامل، کلیدها و نت ها است. تمامی انواع موسیقی حاوی این اصول میباشند و برای نحوه ی خواندن و یادگیری موسیقی باید این اصول را فرا بگیرید.

آشنایی ابتدایی با نت های موسیقی

نت موسیقی

برای آموزش نت خوانی ابتدا بایستی بدانیم که نت چیست؟

نت خوانی یا Solfege  (دو، ر، می، و غیره) یک روش برای معرفی و آموزش گام است که تاریخ نت خوانی به قرن ۱۱ ام و اثر نظریه پرداز موسیقی Guido D’AArezo بر می گردد. نت ها را الفبای موسیقی می دانند که آموزش موسیقی صحیح و اصولی بدون آن ها میسر نخواهد بود.

در واقعیت هر صدایی که تولید می شود، (البته غیر از صداهای گوش خراش و خارج از ارتعاش های با نظم) صداهایی که با یک ارتعاش تقریبا منظم به گوش می رسند در یکی از هفت نت موسیقی قرار می گیرند که نت های موسیقی از چپ به راست اینگونه خوانده می شود:

Si  La  Sol  Fa  Mi  Re  Do

B    A    G     F    E    D   C

مانند زبان انگلیسی که یک زبان بین المللی است و شما با سفر کردن به هرجای دنیا می توانید به زبان انگلیسی صحبت کنید، با یادگیری نت های موسیقی در کل دنیا می توانید هر نتی که جلو شما قرار می گیرد بخوانید و بنوازید.

خطوط حامل

خطوطی هستن که نت های موسیقی روی آن ها و یا بینشان قرار می گیرند. خطوط حامل از پنج خط و چهار فضا تشکیل شده اند. هر یک از سطرها و هر یک از فاصله ها حرف دیگری را نشان میدهند که به نوبه ی خود نشانگر یک نت است. این خطوط و فضاها نشانگرهایی برای نت ها هستند که به ترتیب اسامی نت ها پشت سر هم می آیند.

پیشنهاد مطالعه: بهترین پیانیست حال حاضر ایران

آشنایی با انواع نت (شکل نت) و ارزش زمانی نت ها:

نت ها را شناختیم و جای آنها روی خطوط حامل را هم یاد گرفتیم. حال می توانید نت ها را به راحتی بخوانید اما برای اینکه بتوانید یک قطعه را به درستی بنوازید و آموزش نت خوانی را درست بدانید، غیر از جای نت ها به چیز دیگری هم نیاز دارید و آن این است که هر نت را از لحاظ زمانی چقدر بایستی بنوازید در واقع ارزش زمانی نت ها را باید بدانید.

در یک قطعه برخی نت ها بسیار کوتاه و برخی نت ها بلندتر هستند و برخی جاها نیز سکوت هست که آن نیز زمان مشخصی را باید داشته باشد.

نت گرد

نت گرد، در واقع مبنا و ملاک تقسیم بندی انواع دیگر زمان ها در موسیقی است. همچنین بیشترین ارزش زمانی را دارا میباشد و معمولا رعایت ارزش زمانی نت ها را با ضرب پا آموزش می دهند.

نت سفید

نت سفید، از لحاظ ارزش زمانی، ½  نت گرد محسوب می شود. که به صورت یک دایره و یک خط راست در خطوط حامل قرار می گیرد. این خط راست می تواند در سمت راست به سوی بالا یا در سمت چپ به سوی پایین کشیده شود.

پیشنهاد مطالعه: تاثیر موسیقی بر کودکان

نت سیاه

نت سیاه، از لحاظ ارزش زمانی، ¼ نت گرد محسوب می شود. یک دایره سیاه رنگ تو پر که یک خط مستقیم از یک سمت آن به یک سو کشیده شده است.

چنگ

از لحاظ ارزش زمانی، 1/8 نت گرد محسوب می شود.

دو لا چنگ

از لحاظ ارزش زمانی 1/16 نت گرد یا نصف نت چنگ محسوب می شود.

سکوت ها

یک خط اریب که در انتهایش چیزی شبیه به پرچم به سمت چپ و مابین خطوط حامل دوم و سوم کشیده شده است. ارزش زمانی سکوت چنگ معادل نت چنگ است.

نت کامل سکوت کامل 

نکته هایی که هنگام یادگیری نت ها باید بدانید:

  1. برای یادگیری صحیح و سریعتر موسیقی، بهتر است زیر نظر یک استاد با تجربه و تایید شده آموزش ببینید. همچنین می توانید از کتاب تئوری موسیقی استفاده کنید، کامل ترین کتاب آموزش نت و الفبای موسیقی، کتاب تئوری موسیقی از مصطفی کمال پور تراب می باشد. این کتاب به صورت بخش بخش و به زبانی ساده الفبای موسیقی را آموزش داده و تئوری موسیقی را به شما علاقه مندان آموزش می دهد.
  2. هنگام خواندن و نواختن نت های موسیقی از یک مترونوم استفاده کنید. زیرا مترونوم به شما کمک می کند تا نت ها را با ارزش زمانی صحیح بنوازید.
  3. یادگیری خواندن و نواختن نت های موسیقی ممکن است در ابتدا با کندی صورت گیرد. اما زمانی که روی نواختن موسیقی تمرکز کنید، به مانند خواندن و نوشتن بعد از مدتی، جزئی از وجود شما خواهد شد و خواهید توانست نت های موسیقی را بدون فکر کردن بخوانید.
  4. خواندن نت های موسیقی در صورتی که به نواختن یک ساز موسیقی، گام ها، تکنیک ها و نت ها آشنایی داشته باشید بسیار ساده تر و قابل فهم تر خواهد بود.

مطالعه باعث بهتر شدن سبک زندگی کردن در جامعه میشود. همانطور که میدانید لذت مطالعه در خواندن مطلبی جذاب، مفید و قابل درک است که کمک شایانی به بازدهی مغز شما میکند. پس سعی ما تولید کنندگان محتوای متنی در وب سایتها، بازنویسی مطالب مهم و کاربردی به صورت جذاب و کاملتر است. امیدوارم مطالب گفته شده در این مطلب برای شما مفید واقع شود.

گردآوری شده توسط: فروشگاه موسیقی آلیک

1 دیدگاه در “آموزش نت خوانی موسیقی

  1. ستایش گفت:

    خیلی مطلب خوبی رو ارائه دادین اطلاعات مفیدی داره. برای کسایی که دنبال ساز و موسیقی و یادگیریش هستن آموزش این موارد خیلی لازمه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *