برترین آهنگسازان کلاسیک در دنیا بخش اول

رتبه‌بندی برترین فیلم، برترین آهنگ، برترین آهنگساز و یا هر چیز دیگری در سایت‌های مختلف و نظرات مختلف تا حدودی متفاوت با یکدیگر هستند. ما در این مقاله 3 بخشی براساس رتبه‌بندی در سایت listverse پانزده آهنگساز برتر در موسیقی کلاسیک را به شما معرفی خواهیم کرد. از شماره‌ی 15 شروع می‌کنیم تا به رتبه‌ی 1 در این رتبه‌بندی برسیم.

15- فرانتس یوزف هایدن

فرانتس یوزف هایدن آهنگساز و موسیقیدان اتریشی و یکی از پایه گذاران موسیقی کلاسیک بود. او بیش از 340 ساعت موسیقی نوشته که به همین دلیل «پدر سمفونی» نام گرفته است.

او در دربار استرهازی آثار بسیار ساخت و فرم های استاندارد سمفونی، سونات و کوارتت زهی (که خود او مخترع آن بود) را تثبیت کرد.

هایدن عملا در هر ژانری کار می‌کرد، از تنظیم آوازهای عامیانه گرفته تا اپرا، اما بیشترین تاثیر را با نوآوری‌هایش در موسیقی سازی از خود به جا گذاشت.

14- جرج فردریک هندل

جرج فردریک هندل متولد آلمان بود. او در اروپا سفر کرد و در نهایت در انگلیس ساکن شد. تسلط بر تمام پیچیدگی‌های سبک باروک در تمام آثار او مشهود است. هندل حدودا 315 ساعت موسیقی نوشته است.

او برای امرار معاش در دورانی که موسیقی اپرا غیرقانونی تلقی می‌شد از پادشاه وقت درخواست کرد تا داستان‌هایی از انجیل را به صورت اپرا اجرا کند و پادشاه این درخواست او را پذیرفت.

امروزه هندل مشخصا برای قطعه‌ای به نام مسیح شناخته شده است. بزرگترین اوراتوریو که تا کنون ساخته شده است که در آن برخی از معروف‌ترین موسیقی‌های تاریخ نهفته است به ویژه همخوانی شکرگذاری که در پایان عید پاک خوانده می‌شود.

بزرگترین آثار هندل عبارت‌اند از مسیح، موسیقی آب و موسیقی آتش بازی سلطنتی

13- سرگئی راخمانینف

سرگئی راخمانینف نوازنده‌ی پیانو و آهنگساز روس بود.

یکی از معدود آهنگسازانی است که به طور یکسان در اجرای پیانو و تنظیم یک قطعه‌ی ارکستر تبحر داشت. او برای نوشتن آکوردهای بزرگ تا 5 نت در هر دست شناخته شده است که خودش به آسانی با توجه به دستان غول پیکر خود آن‌ها را اجرا می‌کرد.

معروف‌ترین آثار او عبارت‌اند از: کنسرتو دوم پیانو، کنسرتو سوم پیانو، راپسودی در تم پاگانینی و سونات‌های او.

12-پیوتر ایلیچ چایکوفسکی

پیوتر ایلیچ چایکوفسکی یکی از آهنگسازان سرشناس روسی بود. مادر چایکوفسکی پیانو می‌زد و صدای خوبی هم داشت به همین دلیل پیوتر از همان دوران کودکی پشت پیانو نشسته و شروع به نواختن می‌کرد.

علاوه بر استعداد سرشار پیوتر در زمینه‌ی موسیقی پدر و مادرش تصمیم گرفتند که او را به مدرسه‌ی حقوق بفرستند.

او تقریبا در سن بیست و یک سالگی توانست وارد هنرستان موسیقی سن‌پترزبورگ شود. پیشرفت او در موسیقی چنان برق‌آسا بود که پس‌ از پایان دوره‌ی هنرستان در هنرستان مسکو استاد هارمونی شد.

آثار زیادی مانند: چندین سمفونی، کنسرواتور، اپرا، باله و موسیقی مجلسی به جای مانده است.

از بین 6 سمفونی که او نوشته است، سمفونی شماره 6 به نام پانتیک شهرت فراوانی دارد.

11-گوستاو مالر

گوستاو مالر یکی از بهترین و برجسته‌ترین آهنگسازان و رهبران ارکستر دوره‌ی رمانتیک است. او در جمهوری چک متولد شد. آثار وی در دوران خودش مورد استقبال قرار نگرفته بود.

او به خاطر رهبری ارکسترهای بزرگ وین از جمله ارکستر اپرای وین و ساخت 10 سمفونی شهرت داشت. سمفونی‌های او فصل جدیدی در موسیقی سمفونیک اروپا باز کرد.

براساس رتبه‌بندی در سایت لیست ورس