دشیفر

معمولا افراد موفقی که در دنیا هستند ، در عرصه‌ی کاری خود سعی داشتند که اصول آن کار را به طور کامل یاد بگیرند و همیشه با برنامه پیش بروند.

در دنیای موسیقی هم همینطور است. اگر شما به یک سری از اصول اولیه موسیقی توجه داشته باشید و آن‌ها را یاد بگیرید فرد موفق‌تری در این زمینه خواهید بود.

دشیفر کردن یکی از مهارت‌هایی است که همه‌ی آهنگسازان، موسیقیدانان و استادان بزرگ موسیقی به آن توجه زیادی می‌کنند.

دشیفر (sight-reading):

به عمل اجرا کردن یک قطعه ی موسیقی در صورتی که اجرا کننده قبلا آن قطعه را نشنیده باشد دشیفر می‌گویند. به عبارت دیگر دشیفر تبدیل دریافت‌های موسیقی از چشم به اصوات است. برخی از نویسندگان از واژه‌های دیگری مانند دشیفرنوازی (sight-playing) و دشیفرخوانی (sight-singing) استفاده می کنند و واژه‌ی (sight-reading) را در زمانی که می‌خواهند قطعه‌ی موسیقی را در ذهن و بدون ایجاد صدا اجرا کنند، استفاده می‌کنند.

آهنگسازان و موسیقیدانان حرفه‌ای معمولا می‌توانند بدون اینکه چیزی بخوانند یا سازی بنوازند به یک نت موسیقی نگاه کنند و آن را در ذهن خود بشنوند اما مبتدیان و و هنرجویانی که در حال یادگیری دشیفر هستند معمولا نت‌ها را زمزمه می‌کنند و یا آن را با سازی می‌نوازند.

به طور کلی می‌توان گفت دشیفر کردن پیش نیاز یک اجرای خوب است و اگر هنرجو برای نواختن و شنیدن کمپوزسیون هیچ تلاشی نکند اشتباه بسیار بزرگی مرتکب شده است و اجرای او تنها ارائه‌ی مکانیکی نت‌هاست.

دشیفرنوازی (sight-playing): به انجام عمل دشیفر توسط ساز را دشیفرنوازی می‌گویند.

دشیفرخوانی (sight-singing): وقتی که خواننده‌ها عمل دشیفر را انجام می‌دهند به آن دشیفرخوانی می‌گویند.

محققان آزمایش‌هایی را به وسیله‌ی دستگاه دنبال کننده‌ی چشم انجام دادند و به این نتیجه رسیدند که چشم نوازندگان ماهر جلوتر از موسیقی‌ای که اجرا می‌کنند حرکت می‌کند. آنها نت‌هایی که می‌بینند را به ذهن می‌سپارند تا زمانی که به اجرای آن برسند.

البته باید بدانید که توانایی دشیفرخوانی به حافظه‌ی کوتاه مدت شما هم بستگی دارد. شما باید نت‌هایی را که دیده‌اید را به خاطر بسپارید.

بسیاری از استادان و معلمان موسیقی دشیفر را یکی از مهمترین مهارت‌ها برای نوازنده می‌دانند اما به دلیل کمبود مواد آموزشی و همچنین ضعف خود استادان در مهارت دشیفر خیلی کم به آن توجه می‌شود.

تقویت دشیفرخوانی

اتودهای آموزشی زیاد بنوازید تا انگشتانتان به راحتی روی ساز حرکت کند تا در هنگام دشیفرنوازی با مشکل انگشت گذاری  مواجه نشوید.

  • وقتی نتی را می‌خوانید قبل از اجرا کردن سعی کنید صدای آن را در ذهن خود بشنوید. این کار در ابتدا سخت و دشوار است اما به مرور زمان گوش شما به صداها عادت می‌کند و می‌توانید آن‌ها را در ذهن پردازش کنید.
  • وقتی موسیقی‌ای را می‌شنوید سعی کنید خط نت آن را در جلوی چشمان خود ببینید.
  • در هنگام دشیفرنوازی وقتی نتی را اشتباه اجرا کردید برای جبران آن به عقب برنگردید و تمام سعی خود را بکنید که ادامه قطعه را بنوازید. فکر کنید در یک گروه موسیقی هستید و تمام گروه با زمان جلو می‌روند و امکان برگشت وجود ندارد.
  • همچنین اپلیکیشن‌هایی برای سیستم عامل های اندروید و ios وجود دارند که شما می‌توانید آن‌ها را دانلود کنید و مهارت نت‌خوانی و دشیفرخوانی خود را با استفاده از آن‌ها تقویت کنید.