عوامل آسیب‌زا در تمرینات پیانو

عوامل آسیب‌زا در تمرینات پیانو

مقدمه

در این مقاله به عواملی که موجب ایجاد آسیب در تمرینات پیانو می‌شود می‌پردازیم. قبل از هر چیزی باید بدانیم که در هر شرایطی نوازنده پیانو به هیچ عنوان نباید دچار درد دست و یا ضایعات عضلانی شود. البته به ندرت می‌شود پیانیستی را پیدا کرد که با درد دست مواجه نشده باشد ولی با رعایت عواملی که در این مقاله گفته خواهد شد می‌توانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

کشش

بازوهای شل و آزاد با ساعد و مچ های انعطاف پذیر همگی پیش نیاز یک اجرای موثر، سالم و لذت بخش هستند. کشش‌های عضلانی حتی در زیبایی صدایی که با پیانو تولید می‌کنید تاثیر می‌گذارد و به آن آسیب می‌رساند. اگر شانه‌های شما در هنگام تمرین پیانو تحت کشش باشند و بازوها و مچ‌هایتان سفت و بی‌حرکت باشند احتمال بروز ضایعات مفصلی و عضلانی در دستان شما افزایش می‌یابد.
پس توجه داشته باشید که هنگام اجرای هر قطعه‌ای وضعیت اندامتان مناسب باشد و هیچ گونه کششی به خصوص در مچ‌هایتان وجود نداشته باشد.

تمرینات نامنظم

یکی دیگر از عواملی که موجب آسیب می‌شوند تمرینات نامنظم می‌باشند. برخی از هنرجوها ماه‌های متعددی برنامه‌ی مدون و منظم برای تمرین ندارند و هنگامی که زمان امتحان یا کنسرت فرا می‌رسد اضطراب و ترس به سراغ آن‌ها می‌آید. هنرجوها برای جبران زمان از دست رفته شروع به تمرینات طاقت فرسا می‌کنند (بین 5 تا 6 ساعت تمرین در روز). اضطراب باعث می‌شود که آن‌ها تمرینات را به طور صحیح انجام ندهند.
تمرین صحیح عبارت است از: تمرین با سرعت پایین، افزایش تدریجی سرعت، شباهت اجرایشان به قطعه‌ی اصلی و فهم عمیق پیام و مفهوم قطعه.
این را بدانید که این عامل نه تنها به اجرای درست قطعه صدمه می‌زند بلکه موجب صدمات جبران ناپذیر جسمی و فیزیکی نیز می‌شود. همچنین اضطراب و ناراحتی‌های روانی در این شرایط باعث می‌شود که نوازنده نتواند اجرای درستی را به نمایش بگذارد.
نواختن پیانو تنها یک هنر نیست، بلکه یک چالش فیزیکی سطح بالا نیز به شمار می‌رود.

نواختن پیانو با تکیه بر قدرت انگشتان

این کار صدای حاصله از پیانو را آزاردهنده می‌کند و همچنین موجب کشیدگی عضلات نیز می‌شود. باید بدانید که نواختن ساز پیانو باید با مشارکت تمامی اجزای دست (بازو، ساعد، آرنج، مچ و انگشتان) انجام گیرد. اگر تنها از انگشتان دست استفاده کنید سایر عضلات شما دچار کشش می‌شوند و همانطور که گفته شد صدای پیانو نیز ناخوشایند خواهد بود.

فرم نامناسب بدن

داشتن فرم مناسب در اندام‌ها در هنگام نوازندگی پیانو باعث می‌شود هماهنگی بیشتری میان ساختار آناتومی بدن شما به وجود آید. اگر فرم بدنتان در هنگام نوازندگی پیانو نامناسب باشد صدمات جبران ناپذیری به دست شما وارد خواهد شد.
فرم نامناسب شامل: شانه‌های خیلی افتاده یا خیلی بالا برده شده، نزدیک بودن یا دور بودن بیش از حد آرنج‌ها از بدن، کشیدگی مچ یا پایین بودن سطح مفصل مچ نسبت به کف دست.

انجام بیش از حد تمرینات کششی برای باز شدن انگشتان

جالب است بدانید که روبرت شومان پیانیستی بود که برای تقویت انگشت چهارم دست راستش دستگاهی ابداع کرد تا بتواند از تکنیک‌های بیشتری در آهنگ‌های خود استفاده کند و همین دستگاه باعث فلج شدن انگشت او شد.
پس وقتی شما تمرینات کشش و باز شدن انگشتان را انجام می‌دهید مراقب باشید. در هنگام انجام این حرکات کششی، بدن شما باید کاملا ریلکس و آزاد باشد و مانند حرکات یوگا در حین دم و بازدم انجام گیرد. با این روش از وارد شدن فشار ناگهانی به انگشتانتان جلوگیری کنید.

استرس و وضعیت روحی نامناسب

حتی اگر شما تمام عواملی که در بالا گفته شد رو رعایت کنید، تمرینات منظم داشته باشید ، از وزن کل دست برای نواختن پیانو استفاده کنید و غیره، ولی وضعیت روحی مناسبی نداشته باشید باز هم در حین نوازندگی درد دست را تجربه خواهید کرد. همه‌ی ما می دانیم منشا اصلی تمامی مشکلات ما، وضعیت ذهنی و روحی است. پس اگر روحیه ی مناسبی نداشتید سراغ تمرین پیانو یا هر ساز دیگری نروید.