پدال‌های پیانو و اجزای مختلف آن

پدال های پیانو:

در پیانوهای رویال و گرند، سه نوع پدال وجود دارند.

پدال سمت راست (sustain pedal): با نگه داشتن این پدال بعد از برداشتن انگشت از روی کلاویه سیم به ارتعاش خود ادامه میدهد تا زمانی که خود به خود از ارتعاش بازماند.

پدال چپ (soft pedal or una corda): این پدال در پیانوهای رویال چکش هارا به گونه ای جابه جا میکند که به یک یا دو سیم ضربه بزنند و در پیانو های عمودی چکش ها را به سیم نزدیک تر میکند تا صدا خفیف و گنگ به گوش برسد به همین دلیل به این پدال una corda یا همان تک سیمی نیز گفته میشود.

پدال میانی (sostenuto pedal): این پدال در پیانوهای رویال و عمودی کارکرد متفاوت دارد. در پیانوهای عمودی این پدال یک پرده ی نمدی را بین چکش و سیم ها قرار میدهد تا صداا آهسته تر به گوش برسد و در پیانوهای رویال با نگه داشتن این پدال میتوان چند نت را برای پایدار بودن صدا انتخاب کرد پس  از برداشتن پا از روی پدال نت های انتخاب شده به صورت ممتد خواهند ماند در حالی که نت های دیگری که مینوازید خاتمه پذیر خواهند بود.

ناگفته نماند که  پیانوهای دیجیتال معمولا از دو نوع پدال راست یا sustain pedal و پدال چپ یا soft pedal بهره مند هستند.

 

 فریم یا چارچوب پیانو

اسکلتی است که سایر بخش های داخلی این ساز را در خود نگه می دارد. فریم های پیانو معمولاً از چوب ساخته میشوند ولی گاهی برای افزایش استحکام از میله های آهنی در درون آن ها استفاده می شود. در پیانوهای رویال، فریم از زیر پیانو و در پیانوهای دیواری از پشت قابل رویت می باشد.

ساند بورد (Sound Board)

یکی از اصلی ترین بخش های پیانو است.تقویت، رزونانس و پخش صدای تولید شد توسط سیم ها از وظایف ساند بورد است . ساند بورد از یک صفحه چوبی به قطر تقریبا 10 میلیمتر ساخته شده که با ارتعاش سیم ها به لرزه در می آید و صدا را تقویت می کند. بر روی ساند بورد قطعات بلندی از چوب به شکل نوار نصب می شود که به آنها پل یا بریج (Bridge) می گویند.نگه داشتن یک سر سیم پیانو وظیفه ی بریج است. سر دیگر سیم ها به سیمگیرها بسته شده است.

تغییر ناگهانی دما و رطوبت موجب انبساط و انقباض ساند بورد می شود.این تغییرات موجب می شود کوک ساز عوض شود و حتی در مواقعی موجب ترک برداشتن آن می شود.

برای ساخت ساند بورد معمولا از چوب صنوبر استفاده می شود و هر چه رگه ها و شیار های روی چ.ب بیشتر باشد کیفیت ساند بورد و همینطور کیفیت صدا بهتر است.

ساند بورد های مرغوب معمولا 7 تا 8 شیار در هر سانتیمتر دارند.

صفحه چدنی (Cast-Iron Plate)

در گذشته فریم های پیانو برای تحمل فشار زیاد سیم ها به اندازه کافی مقاوم نبودند.در اوایل قرن بیستم میلادی با طراحی و ورود فریم های آهنی تحول عظیمی در صنعت تولید پیانو به وجود آمد.امروزه همه ی پیانو ها دارای یک صفحه ی یکپارچه چدنی هستند.صفحه های چدنی به دلیل مقاومت بیشترشان در مقابل فشار سیم ها امکان کوک پیانو به استاندارد A-440 یا همون کوک کنسرتی فراهم کرد.

به طور کلی صفحه های چدنی طراحی شدند تا بتوانند فشار بسیار بالای سیم هارا متحمل باشند.

 

اکشن (Action)

مهمترین بخش پیانو اکشن این ساز است. بیشتر بخش های ساز پیانو مانند چکش ها،کلید ها ، دمپر ها ، اهرم های تکرار و … در این بخش از ساز جای گرفته اند.

تخته سیمگیرها (Pin-Block)

یک بلوک چوبی سخت و چند لایه است که سیمگیر های پیانو رو در خود نگه می دارد.خود سیم گیر قطعه ی کوچک میله ای شکل است که یک سوراخ در یک سر آن قرار دارد که سیم پیانو سر آن بسته می شود.سر دیگر این میله درون تخته محکم می شود. در این تخته لایه های مختلفی از چوب با جهات مختلف محکم به هم چسبانده می شوند تا مقاومت بیشتری در برابر چرخش سیمگیر ها داشته باشند.تخته سیمگیر ها بین صفحه چدنی و فریم چسبانده میشوند.