مقالات

سینتی سایزر ، کهکشانی بی حد و مرز در جهان موسیقی

سینتی سایزر

سینتی سایزر ، کهکشانی بی حد و مرز در جهان موسیقی!

سینتی سایزر ، یک ابزار موسیقیایی منحصر بفرد با قابلیت تولید صداهایی است که به هیچ صورت دیگر خلق آنها ممکن نیست. تولید صدای پیانو کلاسیک و فلوت، صداهای الکترونیک، اصوات طبیعی مانند موج دریا، و حتی تبدیل صدای خودتان به نت موسیقی، همگی در گستره قابلیت های این ساز قرار دارد.

سینتی سایزر رولند

Roland Synthesizer

سینتی سایزر (Synthesizer / Synthesiser) یک تجهیز الکترونیکی است که می تواند هر صدایی را ایجاد و یا کپی کند و در ساده ترین حالت، از یک یا چند نوسان ساز به عنوان مولد صدا (Oscillator) تشکیل می شود. با استفاده از این ساز می توان هر نوع صدایی، از جمله ادوات موسیقی کلاسیک و مدرن، و یا موارد جدید و نا مشخص، مانند صدای قدم زدن بر روی سطح مریخ  را تولید کرد. در واقع، نام این ساز به معنی ساختن موارد جدید است که غالبا با ترکیب آیتم های موجود صورت می پذیرد.

در ویدئوی زیر، با بخشی از کارکرد پیانو رولند دیجیتال آشنا می شوید.

ابزاری کاربردی با پیشینه تاریخی

روایت است که پیش از اختراع سینتی سایزر الکترونیک، مخترعینی بوده اند که سازهای اکوستیکی را به شیوه ی خاصی با هم ترکیب کرده و ساز جدیدی خلق کرده بودند. آن ها می توانستند این ساز را با دست و پاهای خود کنترل کنند و چندین صدا را همزمان ایجاد کرده و به اجرا بپردازند. در واقع این دستگاه ها نسل اول سینتی سایزرهای اکوستیکی به شمار می آیند که برخی تاریخ اختراع آن را سال 1748 میلادی می دانند؛ اما مستندات فیریکی لازم برای اثبات آن در دسترس نیست.

سیر تکاملی سینتی سایزر

یکی از نمونه های اولیه این ساز، وسیله ایی بود که توسط Rudolph Koenig در سال 1865 با استفاده از چندین مگنت، رزونانس هلمهولتز، و دیاپازون ساخته شد و توسط آن قادر بودند نوسانات صوتی را کنترل کنند.

سینتی سایزر قدیمی

با گذشت زمان و پیشرفت علوم فیزیکی، ساز های الکتریکی ابداء شدند که اولین نمونه آن ها، Musical Telegraph نام داشت. این دستگاه در سال 1876 توسط یک مهندس آمریکایی به نام Elisha Gray ساخته شد. او به طور تصادفی متوجه شد که با عبور دادن سیگنال صوتی از یک مدار الکترومغناطیس، می تواند فرم صدا و لرزش آن را کنترل کند.

الیشا گری

Elisha Gray

در آن زمان او موفق به ساخت ساده ترین مدار اوسیلاتور (Oscillator) شده بود. در واقع دستگاه اختراعی وی یک سینتی سایزر پلی فونی ( چند صدایی ) بود. الیشا گری با اضافه کردن یک استاپر مکانیکی به تلگراف موزیکال خود، با فشردن هر کلید توانسته بود یک صدای صاف (Clean) را ایجاد کند. وی با ادامه کارهای خود، او در سال 1976 موفق به دریافت گواهینامه اختراع تلگراف موزیکال و ثبت آن شد. دستگاه ابداعی او در واقع اولین سینتی سایزری بود که مکانیزمی بسیار نزدیک به سینتی سایزر های آنالوگ امروزی داشت.

موزیکال تلگراف ساخته شده توسط Elisha Gray

موزیکال تلگراف

اولین نمونه های پرکاربرد

در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ سینتی‌سایزرهای ارزان‌تر ترانزیستوری ساخته شدند که موگ  (Moog) و باچلا (Buchla) نمونه‌هایی از آن ها هستند. چنین سینتی سایزرهایی در استودیوهای موسیقی الکترونیک، دانشگاه‌ها و بنگاه‌های تبلیغاتی نصب شد. همچنین در کنسرت‌های زنده راک و موسیقی الکترونیک، و برای خلق موسیقی فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی به‌کار گرفته می شدند. در این میان Moog، به اولین طراح سینتی سایزر که تکنیک کنترل ولتاژ در ادوات موسیقی الکترونیکی آنالوگ را رایج کرد، شهرت دارد.

سینتی سایزر ساخته شده توسط موگ در دهه 1960

سینتی سایزر موگ

در ادامه، دستگاه Moog و کارکرد آن را مشاهده می کنید.

تاثیر گذاری سینتی سایزر بر تحولات موسیقی

“سینتی سایزر در موسیقی مدرن به اندازه اهمیت صدای انسان، مهم و فراگیر است. این ساز یکی از مهمترین ادوات در صنعت موسیقی به شمار می آید.”

مجله موسیقی Fact

در دهه 1970 سازندگان موسیقی الکترونیک از جمله Vangelis برای اولین بار، آلبوم های تهیه شده با سینتی سایزر را روانه بازار کردند و موج جدیدی در دنیای موسیقی ایجاد شد. بازخورد های مثبت و رضایت بخش حاصله، باعث شد خوانندگان و گروه های موسیقی زیادی از جمله Kraftwerk، Tangerine Dream،  John Foxx، David Bowie، و Gary Numan نیز آثار خود را با استفاده از این ساز تهیه و عرضه کنند.

یک نمونه از سینتی سایزرهای استفاده شده در دهه 1970

سینتی سایزر های اولیه

در ویدئوی زیر، یک نمونه از آثار Gary Numan که توسط سینتی سایزر Minimoog ضبط و پخش شده است را مشاهده می کنید.

سینتی سایزر های امروزی، غول های همه فن حریف

سینتی سایزر ها با استفاده از تکنیک های مختلف دیجیتال و آنالوگ، تولید صدا را انجام می دهند. ابزارهای ساخته شده اولیه بر پایه آنالوگ سخت افزاری کار می کردند اما سینتی سایزر های امروزی با استفاده از نرم افزار و سخت افزارهای مختلف، امواج آنالوگ و صدای دیجیتال تولید می کنند. برخی از اجزای تشکیل دهنده آن ها عبارتند از اوسیلاتور الکترونیک، فیلتر کنترل ولتاژ، آمپلیفایر VCA، ADSR و انواع مختلف ماژول و واسط های کنترل کننده. همچنین به لطف اختراع و پیشرفت تکنولوژی واسط دیجیتال ادوات موسیقی ، امکان همگام سازی و استفاده بهینه از این ساز با سایر ادوات موسیقی نیز فراهم شده است.

چه تفاوتی بین سینتی سایزر و کیبورد وجود دارد؟

سینتی سایزر و کیبورد

تفاوت کیبورد و سینتی سایزر

ممکن است این سوال ذهن شما را درگیر کرده باشد که تفاوت این ساز با کیبور در چیست؟ به صورت کلی، سینتی سایزر ها را می توان کیبورد هایی قلمداد کرد که در آن ها امکانات صداسازی (Sound Design) فراهم آمده است. در واقع سینتی سایزر، یک ساز الکترونیکی است که به کاربر اجازه می دهد صداهای خاص و منحصر بفردی را با استفاده از روش های مختلف ایجاد کند. در کیبورد نمونه های صدا، محدود و از پیش تعریف شده است در حالیکه در سینتی سایزر محدودیتی وجود ندارد و امکان تولید هر صدایی فراهم آمده است.

امروزه با پیشرفت دنیای الکترونیک، نمونه های مدرن این ساز با دربرگیری مجموعه صداهای متنوع و تکنولوژی های تولید صدای قوی به بازار روانه شده است. این تجهیز می تواند به تنهایی شما را از وجود هر ساز دیگری بی نیاز سازد و به کمک آن منزل خود را به یک استودیو ضبط موسیقی تبدیل کنید! برند های متعددی به تولید این ساز می پردازند که یکی از موفق ترین و پیشرفته ترین آن ها، برند رولند (Roland) در کشور ژاپن است.

کیفیتی بی نظیر از سرزمین سامورائی ها

سینتی سایزر Roland FA06

سینتی سایزر Roland FA06

سینتی سایزرهای پیشرفته رولند (Roland Synthesizers) سری FA از پردازنده های قوی و بانک صدای غنی بهره می برند. این تجهیزات کیفیتی باورنکردنی را در غالب یک پالت از صداهای متنوع با بهره گیری از تکنولوژی های مختلفی از جمله INTEGRA-7’s SuperNATURAL و  XV-5080 PCM در اختیار شما قرار می دهند.

Figure 1 استفاده از سینتی سایزر رولند در کنسرت و اجرای زنده

سینتی سایزر رولند در کنسرت

امکانات متنوع

با در اختیار داشتن این ساز مدرن رولند، طرفدار هر سبکی از موسیقی که باشید قادر خواهید بود قطعات و سازهای مختلف را به آسانی نواخته، ویرایش کنید، و به ضبط آهنگ های ساخت خود بپردازید.

Figure 2 استفاده از سینتی سایزر رولند با کامپیوتر برای ساخت قطعات دلخواه موسیقی

سینتی سایزر متصل به کامپیوتر

همچنین این برند، وب سایتی را برای مجموعه صداهای مختلف با عنوان Roland’s Axial Sound فراهم آورده است. با استفاده از آن می توانید به رایگان قطعات و حتی الگوهای onboard جدید را برای دستگاه خود دانلود کرده و کارایی آن را چندین برابر کنید. در واقع شما با دنیای نامحدودی از صدا و امکانات روبرو هستید که هرگز شما را نا امید نخواهد کرد!

بانک صدای Axial رولند

بانک صدای Axial رولند

در این ویدئو، نمونه ایی از نوازندگی با این ساز را ملاحظه می کنید.

نمایندگی رسمی محصولات رولند

مجموعه آلیک موزیک با بیش از 15 سال تجربه در زمینه فروش ادوات موسیقی، یکی از  نمایندگان رسمی فروش پیانو دیجیتال محصولات Roland در ایران می باشد و برای شما اطمینان خاطر از خرید محصول اصلی و با کیفیت را فراهم می آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *