مقالات

روش نگهداری از ساز گیتار

روش-نگهداری-از-ساز-گیتار

روش نگهداری از ساز گیتار

چه یک نوازنده گیتار باشید یا یک فروشنده گیتار، یادگیری روش های نگهداری از ساز گیتار می تواند برای شما مفید و آموزنده باشد.

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که ساز شما زود به زود از کوک خارج شود، یا اینکه صدا ساز شما بد باشد و گیتار شما گز بزند، یا زمان هایی که ساز شما تاب برداشته باشد و کیفیت خود را از دست بدهد. در این زمان اولین چیزی که به فکر شما خواهد رسید، یافتن روش هایی برای تعمیر و بهبود صدا ساز می باشد. شاید سراغ یک تعمیرکار حرفه ای بروید، شاید بخواهید ساز خود را کوک کنید، شاید سیم های ساز خود را عوض نمایید. تمام این روش ها منطقی و کاربردی خواهد بود. اما قطعا شما هم این جمله را شنیده اید که پیشگیری بهتر از درمان است.

بسیاری از نوازنده های حرفه ای و حتی افراد مبتدی در آموزش گیتار، فروشنده ها و حتی سازنده ها گیتار رسیدگی به ساز را به زمانی موکول می نمایند، که ساز آنها دچار مشکل شده است. مساله مهم این است که روش های نگهداری از ساز گیتار آنقدر ساده و موثر هستند که می توانند از بروز اکثر مشکلاتی که برای سازهای گیتار کلاسیک و آکوستیک پیش می آیند، پیشگیری نمایند. اما عده کمی به خودشان زحمت می دهند این روش های ساده را بکار ببرند. یک ساز گیتار درست همانند بدن انسان است که اگر به آن رسیدگی و توجه شود، هرگز بیمار نخواهد شد. در این مطلب قصد داریم که با ذکر نکاتی بسیار ساده روش های نگهداری از ساز گیتار را به شما بیاموزیم تا دیگر دچار چنین مسائل پیش پا افتاده ای نشوید.

برای نگهداری از ساز گیتار چه کار باید کرد؟

حال که دلایل مشخصی برای نگهداری از گیتار یافتید، وقت آن رسیده روش های نگهداری گیتار را بیاموزید. برخی از این شیوه ها مربوط به نکات مهمی است که در حین نواختن یا زمان های استراحتی که گیتار را مورد استفاده قرار نمی دهید، می باشند. از این رو همه نکات را با دقت بخوانید.

نکات مهمی که در نواختن ساز گیتار باید رعایت کرد

اولین نکته ای که یک نوازنده گیتار برای نگهداری بهتر ساز خود باید به آن توجه کند، نکاتی است که باید در حین نواختن ساز  رعایت گردد. این نکات شامل موارد زیر می باشند.

  • نگهداری از ساز گیتار

    در حین نواختن ساز تمام فشار بدن خود را روی ساز نیاندازید. این فشار باعث می شود که بدنه ساز آسیب ببیند. نحوه درست در دست گرفتن ساز گیتار و نواختن آن را بیاموزید.

  • از پیک یا مضراب مناسب برای نواخن سیم ها استفاده کنید. پیک های فلزی زبر و خشن هستند و ممکن است به سیم های ساز شما آسیب برسانند. برای شناخت بهتر نسبت به پیک ها، پیشنهاد می کنیم مطلب انواع پیک گیتار را مطالعه کنید. حتی اگر از انگشتان دست خود برای نواختن سیم ها استفاده می کنید، حتما مراقب باشید که ضربات شما زیاد محکم نباشد چون ممکن است به سیم های ساز آسیب برساند.
  • لباس هایی که در حین نواختن ساز می پوشید اگر دارای دکمه، زیپ و بخش های زبر و لوازم زینتی باشد، ممکن است به بدنه ساز شما آسیب برساند. بنابراین لباس های مناسب بپوشید.
  • ساز گیتار علی رغم ظاهر سفت و محکمی که دارد، آسیب پذیر و شکننده است. بنابراین از ضربه زدن به آن خودداری نمایید. حتی در حین شوخی هم مراقب باشید. آن را دم دست کودکان نگذارید چون ممکن است با یک حرکت سیم های ساز شما را پاره کنند.
  • در حین نواختن ساز هیچگونه کرم مرطوب کننده یا روغنی را به دست های خود نزنید چرا که ممکن است سیم ها را چرب کنند و محلی برای جذب آلودگی شود و به مرور زمان زنگ زدن سیم های فلزی را منجر می شوند. اگر در حین تمرین انگشتان شما خشک و دردناک شده بود می توانید با اب ولرم و لوسیون های مرطوب کننده  دست خود را ماساژ دهید. اما دقت کنید اینکار را حتما قبل از تمرینات خود انجام دهید.
  • حتما بعد از هر بار تمرین ساز گیتار خود، خصوصا سیم های آن را تمیز نمایید.

گیتار خود را در یک مکان مناسب قرار دهید

شاید در حین خواندن این تیتر اندکی تعجب کرده باشید. بله درست است محل نگهداری گیتار بر ماندگاری و طول عمر گیتار تاثیر گذار است. از آنجا که جنس بدنه اکثر گیتارها چوبی بوده و سیم های ساز نیز نایلونی و فلزی هستند، عوامل محیطی مانند تغیر دما، رطوبت، آتش و این قبیل عوامل بطور مستقیم بر ساز تاثیر می گذارند. از این جهت نکات زیر را حتما مورد توجه قرا دهید:

چنانچه دما اتاقی بسیار زیاد باشد سیم های ساز شل می شوند و چنانچه بسیار سرد باشد، سیم ها کش می آیند و همین تغییر دما زیاد باعث می شود که کشش سیم های گیتار دچار مشکل گردد و سیم ها کیفیت خود را از دست بدهند. از طرفی زنگ زدن سیم ها به دلیل رطوبت زیاد محیط است. رطوبت کم هم سیم ها را زبر و خشن می کند. بنابراین باید ساز در شرایط مناسب قرار گیرد.

  • جسن بدنه ساز شما از چوب می باشد و چوب در شرایطی باید نگهداری شود که دما و رطوبت کافی داشته باشد. اگر محیط مورد نظر خیلی خشک باشد، چوب گیتار ترک بر می دارد و اگر خیلی مرطوب باشد چوب بدنه باد کرده و یا تاب بر میدارد. بهترین شرایط برای نگهداری ساز دمای ۲۳ درجه اتاق و میزان رطوبت ۵۰ درصد می باشد.
  • چوب گیتار به سادگی قابل اشتعال است مگر آنکه در ساخت ساز از چوب هایی استفاده شده باشد که بسیار دیرتر آتش می گیرند و نسوز هستند. با اینحال باید محل مناسبی برای نگهداری ساز انتخاب کرد.
ساز خود را بموقع کوک کنید

کوک کردن بموقع ساز باعث می شود که از آسیب دیدن سیم های ساز پیشگیری شود. برای همین سعی کنید هر چند وقت یکبار که احساس کردیدم سیم های ساز صدا خوبی نمی دهند و شل یا سفت شده اند، آنها را کوک نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *