نادر گلچین

متولد 1 مهر 1315 در رشت

درگذشت 31 شهریور 1396 در تهران

نادر گلچین از خوانندگان صاحب سبک و دارای صدایی بسیار خاص بود. او بیشتر در سال‌های قبل از انقلاب کار می‌کرد. مهم‌ترین آثار او در این دوران: «یوسف گم گشته»، «تصنیف مرغ سحر»، «قصه شهر عشق»، «ناوک مژگان»، «نفس باد صبا» ، «زلف بنفشه» و … هستند.

او بعد از انقلاب از کار کردن در زمینه موسیقی دست کشید. اما بعد 35 سال آلبوم «گریز» با مشارکت فریدون شهبازیان را منتشر کرد. این آلبوم تنها اثر او بعد از دوران انقلاب است.

نادر گلچین با هنرمندان و آهنگسازان زیادی مانند: فریدون شهبازیان، عماد رام، عباس خوشدل، همایون خرم، فرامرز پایور و بسیاری از اساتید دیگر همکاری داشته است.

زندگی

نادر گلچین در اول مهرماه سال 1315 در در رشت متولد شد. او از کودکی به موسیقی بسیار علاقه داشت و در سن دوازده سالگی همکاری با رادیو رشت را آغاز کرد. علی اکبرپور (آلتو، ویولن)، نادر پوردلجو(قره نی) و تعدادی دیگر از هنرمندان از همکاران وی در رادیو رشت بودند و سال‌های زیادی این همکاری ادامه داشت.

او در سال 1339 به تهران آمد و فعالیت خود را در اداره‌ی هنرهای زیبا و وزارت فرهنگ و هنر آغاز کرد.

همچنین در سال 1350 همکاری خود را با رادیو ایران شروع کرد و تا سال 1362 این همکاری ادامه یافت. او در برنامه‌ی گلها که از رادیو پخش می‌شد فعالیت چشمگیری داشت.

از کارهای نادر گلچین که بسیار مورد استقبال واقع شد، اجرای آهنگ «آمد نوبهاری» اثر مهدی خالقی و رهبری فرهاد فخرالدینی بود.

براساس قرارداد فرهنگی-هنری بین ایران و سایر کشورها وی با گروه ارکستر فرامرز پایور به الجزایر رفت و موسیقی سنتی را به هنردوستان آن کشور معرفی کرد. همچنین کنسرتی به نفع زلزله زدگان بوئین زهرا با همکاری ارکستر عمادرام از دیگر کارهای برجسته‌ی این هنرمند بود.

نادر گلچین در طول فعالیت هنری خود بیش از 300 آواز و آهنگ را اجرا کرد.

وی در 4 شهریور سال 1396 براثر تشدید بیماری قلبی در بیمارستان گاندی تهران بستری شد و در 31 شهریور ماه بر اثر ایست قلبی دار فانی را وداع گفت.