تاثیر موسیقی روی ذهن انسان

می‌توان گفت تقریبا همه‌ی افراد در دنیا طرفدار موسیقی هستند و به آن علاقه دارند. موسیقی بخش عظیمی از زندگی ما را تشکیل می‌دهد اما آیا با تاثیراتی که روی ذهن می‌گذارد آشنا هستید؟

ما در این مقاله می‌خواهیم به تاثیراتی که موسیقی روی ذهنمان می‌گذارد بپردازیم.

موسیقی شاد/غمگین بر نحوه‌ی دید ما به مسائل خنثی تاثیر می‌گذارد

وقتی می‌گوییم یک قطعه موسیقی شاد و یا غمگین است تنها به این معنی نیست که موسیقی احساس خاصی در ما به وجود می‌آورد بلکه واکنش مغز ما نیز نسبت به موسیقی شاد و غمگین متفاوت است.

تحقیقات نشان می‌دهد که پس از شنیدن یک قطعه موسیقی (هرچند کوتاه)، شرکت کنندگان بیشتر تمایل داشتند که وضعیت خنثی‌ای را به عنوان وضعیت شاد و غمگین تفسیر می‌کنند تا با موسیقی‌ای که شنیده بودند هماهنگ شود.

یک نکته قابل توجه دیگر این است که دو نوع احساسات با موسیقی در ارتباط هستند: احساسات ادراکی و احساسات عاطفی.

این به این معنی است که بعضی وقت‌ها می‌توانیم احساسات یک قطعه موسیقی را بدون تجربه کردنش درک کنیم.

صدای پس زمینه می‌تواند باعث افزایش خلاقیت شود

همه‌ی ما معمولا در انجام کارهای روزانه ترجیح می‌دهیم موسیقی را با صدای بلند گوش کنیم. اما به این موضوع توجه کنید که اگر می‌خواهید یک کار خلاقانه انجام دهید موسیقی با صدای بلند انتخاب مناسبی نیست.

تحقیقات نشان داده‌اند یک صدای پس زمینه (صدایی در سطح متوسط) تاثیری عالی بر روی خلاقیت افراد دارد. این نوع صداها تمرکز را بالا می‌برند و بر خلاف صدای بلند موجب حواسپرتی نمی‌شوند.

صدای پس زمینه مغز را بیشتر درگیر می‌کند و باعث می‌شود عملیات پردازش در سطح بالاتری انجام شود و همین مسئله موجب خلاقیت بیشتر می‌شود. در حالی که صدای بلند برما غلبه می‌کند و ما برای پردازش موثر اطلاعات نیاز به تلاش بیشتری داریم‌.

سلیقه‌ی موسیقایی و رابطه آن با شخصیت افراد

برخی از ویژگی‌های افراد را می‌توان از سلیقه‌ی موسیقی آن‌ها پیش‌بینی کرد. مثلا اینکه تمایل به تجربه‌های جدید دارند یا نه؟ یا ویژگی‌های دیگری مثل درون‌گرایی و برون‌گرایی و ویژگی‌هایی از این قبیل به سادگی از روی سلیقه‌ی موسیقی افراد قابل تشخیص هستند.

به طور مثال:

– طرفداران موسیقی بلوز دارای اعتماد به نفس بالا، خلاق، اهل گردش، مهربان و راحت هستند.

– طرفداران موسیقی جز دارای اعتماد به نفس بالا، خلاق، اهل گردش و راحت هستند.

– طرفداران موسیقی کلاسیک دارای اعتماد به نفس بالا، خلاق، درونگرا و راحت هستند.

– طرفداران موسیقی رپ دارای اعتماد به نفس بالا و اهل گردش هستند.

– طرفداران موسیقی اپرا دارای اعتماد به نفس بالا، خلاق و مهربان هستند.

– طرفداران موسیقی کانتری و وسترن سخت کوش و اهل گردش هستند.

– طرفداران موسیقی رِگِی دارای اعتماد به نفس بالا، خلاق، اهل گردش، مهربان و راحت هستند و اصلا اهل سخت کوشی نیستند.

– طرفداران موسیقی دنس خلاق و اهل گردش هستند، اما مهربان نیستند.

طرفداران موسیقی ایندی دارای اعتماد به نفس پایین و خلاق هستند، اما مهربان و سخت کوش نیستند.

– طرفداران موسیقی بالیوود خلاق و اهل گردش هستند.

– طرفداران موسیقی راک یا هوی متال دارای اعتماد به نفس پایین، خلاق، مهربان و راحت هستند، اما سخت کوش و اهل گردش نیستند.

– طرفداران موسیقی پاپ دارای اعتماد به نفس بالا، سخت کوش، اهل گردش و مهربان هستند، اما خلاق و راحت نیستند.

– طرفداران موسیقی سول دارای اعتماد به نفس بالا، خلاق، اهل گردش، مهربان و راحت هستند.

موسیقی موجب حواس پرتی در هنگام رانندگی می‌شود

مطالعات نشان دادند وقتی رانندگان در هنگام رانندگی موسیقی مورد علاقه‌شان را گوش می‌کنند بیشتر حواسشان پرت می‌شود و اشتباهات زیادی مرتکب شدند در حالی که موسیقی ناآشنا و یا حتی غیر جذاب کمتر موجب پرتی حواس آن‌ها شد.

موسیقی در بهبود مهارت‌های حرکتی و استدلالی تاثیر می‌گذارد

یادگیری موسیقی بیشتر از چیزی که فکرش را می‌کنیم مزایا دارد. تحقیقات نشان می‌دهند کودکانی که 3 سال یا بیشتر به آموزش موسیقی مشغول بودند توانایی تمایز شنیداری و مهارت‌های حرکتی بهتری نسبت به سایر افراد دارند. همچنین این کودکان در دایره لغات و مهارت‌های منطقی غیر کلامی (تشخیص روابط، تشابه‌ها و تفاوت‌های بین اشکال و الگوها) بهتر عمل کردند.

موسیقی کلاسیک موجب افزایش توجه بصری می‌شود

آزمایشات روی بیمارانی که سکته کرده بودند نشان داد که این بیماران در حال شنیدن موسیقی کلاسیک توجه بصری بهتری از خود نشان دادند. همین آزمایش با صدای سفید (صدایی که از ترکیب شدن صداهایی با فرکانس‌های متفاوت ایجاد می‌شود) و سکوت نیز انجام شد اما هیچکدام مانند موسیقی کلاسیک تاثیرگذار نبودند و حتی سکوت نتایج بدی را به همراه داشت.

موسیقی به ورزش کردن نیز کمک می‌کند

سالیان درازی است که تحقیقات بر روی اثر موسیقی در حین ورزش انجام می‌شود. در سال ۱۹۱۱، محقق آمریکایی لئونارد آیرز (Leonard Ayres) دریافت که دوچرخه‌سواران در زمان گوش دادن به موسیقی، تندتر رکاب می‌زنند.

این اتفاق به این دلیل می‌افتد که گوش دادن به موسیقی باعث می‌شود توجه مغز ما به خستگی کم شود. وقتی بدن‌مان می‌فهمد که خسته شده‌ایم و می‌خواهد ورزش متوقف شود، سیگنال‌هایی به مغز می‌فرستد تا برای یک استراحت توقف کند. گوش دادن به موسیقی برای جلب توجه مغز رقابت می‌کند و می‌تواند به ما کمک کند تا بر سیگنال‌های خستگی غلبه کنیم که این کار بیشترین کارآیی را برای تمرین ورزشی آرام یا ملایم دارد. در حین تمرین شدید، موسیقی آن‌قدر قوی نیست که توجه مغز را از درد ورزش دور کند.

نه‌ تنها در زمان گوش دادن به موسیقی، درد ورزش را بیشتر تحمل کرده و سخت‌تر ورزش می‌کنیم، بلکه از انرژی‌مان نیز به طور کارآمدتری استفاده می‌کنیم. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۲ نشان داد دوچرخه‌سوارانی که به موسیقی گوش می‌دهند، ۷٪ اکسیژن کمتری نسبت به دوچرخه‌سوارانی که در سکوت رکاب می‌زنند، نیاز دارند.

چند تحقیق اخیر نشان داده‌اند که سقف اثر موسیقی حدود ۱۴۵ ضرب در دقیقه است و تعداد بیشتر ضرب در دقیقه، باعث انگیزه‌ی بیشتر نمی‌شود.

بنابراین، همان‌طور که قبلا درباره‌ی رابطه‌ی ورزش و شادی بسیار شنیده‌ایم، عجیب نیست که بدانیم موسیقی همراه با ورزش، تاثیر بیشتری در بهتر شدن روحیه‌ی ما دارد.

منبع : bufferapp