موسیقی کودکان

تحقیقات نشان داده است که کودکانی که موسیقی کار میکنند توانایی بیشتری در خواندن و درک ریاضیات دارند مخصوصا کودکانی که به نواختن پیانو می‌پردازند در این موارد هوش بیشتری نسبت به همسالان خود دارند.

تاثیرات موسیقی بر روی کودکان

موسیقی سه بخش مهم از وجود کودکان یعنی عقل و احساس و جسم آن هارا به تکاپو می اندازد همچنین مطالعات نشان داده که نواختن موسیقی قبل از سن هفت سالگی باعث باهوش تر شدن کودکان و موجب تقویت اعتماد به نفس آن ها می شود و حس شجاعت و جسارت را در کودکان پرورش میدهد و در سرعت یادگیری کودکان نقش به سزایی دارد

موسیقی باعث ایجاد آرامش در کودکان میشود و اضطراب و استرس را در آنها کاهش میدهد. این امر در دوران درسی آن‌ها نیز بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

سرگرمی برای کودکان شما

یکی دیگر از فواید موسیقی برای کودکان سرگرم نگه داشتن آنهاست. وفتی کودک شما در حال یادگیری و تمرین کردن سازی باشد کمتر به تماشا کردن تلویزیون یا کارها و بازی های بیهوده میپردازد.

نوزادان و موسیقی

نوزاد قبل از اینکه بتواند کلمات را درک کند میتواند ملودی یک آواز را کاملا درک کند.میتوانید از همین سنین نوزادی موسیقی را وارد زندگی فرزند خود کنید. مثلا همانطور که معمولا برای خوابیدن او لالایی میخوانید برای کارهای دیگر مانند حمام کردن و یا لباس پوشیدن شعری کوتاه بخوانید تا او از همان دوران با ریتم و آواز موسیقی آشنا شود.

سن مناسب برای شروع موسیقی

یادگیری موسیقی از همان دوران بارداری مادر شروع می شود.

محققان بر این باورند که برای شروع موسیقی سن 2 تا 4 سال بسیار مناسب است. البته کلاسها برای این گروه سنی فقط جنبه ی آشنایی با موسیقی را دارند و جنبه آموزشی ندارند. معمولا برای این گروه سنی کلاسهای رقص بسیار مناسب است. پس موسیقی در این سنین برای کودکان همراه رقص و تحرک است.

از سن 4 سالگی به بعد کودک میتواند به فراگیری و نواختن ساز بپردازد.

چه سازی برای شروع مناسب است؟

بسیاری از استادان موسیقی میگویند که بهتر است کودکان برای فراگیری موسیقی بهتر است با ساز پیانو شروع به کار کنند. اگرچه نواختن پیانو در این سنین برای کودک سخت خواهد بود اما از جهتی خیلی بهتر و راحت تر با موسیقی آشنا میشود و در تقویت هوش او بسیار کمک میکند.

کودکان از زمانی که میتوانند انگشتان خود را کنترل کنند به فراگیری ساز فلوت ریکوردر نیز بپردازند

پس از چند سال آشنایی با تمرین موسیقی اجازه دهید کودکان به سراغ ساز مورد علاقه ی خود بروند.

تاثیرات موسیقی بر رو ی جنین

آزمایش هایی بر روی یک خواننده ی اپرا به نام کاترین سنگلتن انجام شد و مشخص شد که اپرا، باعث تغییر ضربان قلب کودک می شود و این امر زمانی که تنالیته و ریتم موسیقی عوض می شود محسوس است. به همین خاطر استفاده از موسیقی های کلاسیک به ویژه موسیقی موتسارت بر جنین تاثیر بسزایی دارد.

کاترین سنگلتن معتقد است که موسیقی که کودک در رحم مادر گوش می دهد بیش از 12 ماه هم تاثیر می گذارد.او گفته است : زمانی که در ماه پنجم بارداری بودم موسیقی ای را اجرا میکردم و جنین در درون رحم این موسیقی را می شنیده است.هنگامی که 5 ساله شده بود بار دیگر آن قطعه را اجرا کردم و او به مدت 3 ساعت بدون اینکه خسته شود به این اجرا گوش داد.

چرا موسیقی موتسارت

ریتم موسیقی موتسارت 60 بار در یک دقیقه است که ضربان قلب کودک هم برابر با این ریتم است به همین دلیل است که تاکید زیادی به موسیقی موتسارت می شود.

موسیقی موتسارت بر رشد فکری و خلاقیت کودکان تاثیر زیادی میگذارد و باعث آرامش و تمرکز کودک شده و خلاقیت او را افزایش می دهد.

کیفیت ساز

کیفیت ساز همیشه برای نوازندگان موسیقی امری بسیار مهم به شمار می رود. برای کودکان هم همینطور است. اگر ساز از کیفیت خوبی برخوردار نباشد صدای آن ساز برای کودک شما خسته کننده خواهد بود و اشتیاقی برای تمرین برای او ایجاد نمی کند. اگر کودک شما از ساز خود و صدای آن راضی باشد بیشتر سراغ تمرین خواهد رفت.

پس اطمینان داشته باشید سازی که برای فرزند خود انتخاب و خریداری مینمایید از کیفیت مطلوبی برخوردار است.