بهترین دانشگاه موسیقی

شاید شما هم یکی از کسانی باشید که دوست دارید در دانشگاه‌های خارج از کشور به تحصیل در رشته‌ی موسیقی یا هر رشته‌ی هنری دیگر بپردازید. در این شرایط اولین سوالی که برای شما پیش می‌آید این است که کدام دانشگاه بهتر است و هزینه‌ی تحصیل در آن مناسب است؟ ما در این مقاله در مورد یکی از بهترین دانشگاه‌های موسیقی در جهان یعنی دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی گراتس اطلاعاتی خواهیم داد.

دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی گراتس (The university of music and Dramatic Arts Graz)

دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی گراتس یا KUG در سال 1585 میلادی در جنوب شرقی کشور اتریش، در شهر گراتس تاسیس شد. امروزه این دانشگاه چیزی حدود 2200 دانشجو در حال تحصیل دارد و یکی از معروف‌ترین و بهترین دانشگاه‌ها در زمینه‌ی موسیقی و هنرهای نمایشی به شمار می‌رود. این دانشگاه هفده انستیتو با کیفیت بسیار بالا دارد.

به طور کلی شهر گراتس حدودا 35 هزار دانشجو دارد و یکی از امن‌ترین و بهترین شهرهای دانشگاهی در اروپا به شمار می‌‌رود.

برخی از رشته‌های دانشگاه گراتس

1- آهنگسازی و تئوری موسیقی:‌ برای دریافت مدرک کارشناسی این رشته 6 ترم (3 سال) در نظر گرفته شده است و برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد 4 ترم (2 سال) در نظر گرفته شده است. در مقطع کارشناسی ارشد این رشته دانشجویان می‌توانند یکی از گرایش‌های آهنگسازی، تئوری موسیقی، موسیقی برای تئاتر و آهنگسازی با گرایش موسیقی کامپیوتری را انتخاب کنند.

2- رهبر اجرا: این رشته دارای دو گرایش رهبر ارکستر و رهبر کر می‌باشد و مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی این رشته 3 سال و در مقطع کارشناسی ارشد 2 سال می‌باشد.

3- مهندسی صدا و موسیقی: این رشته شامل آشنایی و آموزش چگونگی ترکیب صدا، تنظیم آهنگ، صدابرداری، ضبط موسیقی و… است. مدت زمان تحصیل در این رشته 10 ترم (5 سال) است. دانشگاه گراتس مجهزترین تجهیزات استدیویی را در اختیار دانشجویان این رشته گذاشته است.

4- آلات موسیقی: دانشجویان می‌توانند یکی از سازها مانند پیانو، گیتار، آکاردئون، ویولن و هر ساز دیگری را به عنوان ساز تخصصی خود انتخاب کنند و به فراگیری آن به طور تخصصی بپردازند. مدت تحصیل در این رشته در مقطع کارشناسی 8 ترم و در مقطعع کارشناسی ارشد 4 ترم می‌باشد.

5- مدرسی موسیقی: برای دریافت مدرک مدرسی دانشجویان حدود 9 ترم باید به تحصیل بپردازند. بعد از دریافت این مدرک می‌توانند به آموزگاری در مقاطع راهنمایی و دبیرستان بپردازند.

6- آواز: مدت زمان تحصیل در رشته‌ آواز در مقطع کارشناسی 8 ترم و در مقطع کارشناسی ارشد 4 ترم می‌باشد. در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می‌تواند یکی از گرایش‌های آواز، رهبری و آواز، آواز برای تئاتر را انتخاب کند. البته مدت زمان تحصیل در گرایش آواز 8 ترم می‌باشد.

بسیاری از رشته‌ها و گرایش‌های دیگر مانند موسیقی جاز، موسیقی کلیسای کاتولیک و پروتستان و … در این دانشگاه وجود دارد که شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به دفاتر مهاجرتی معتبر رجوع کنید و اطلاعات مورد نیاز را از مشاوران این دفاتر بپرسید.

چند نکته …

باید این را بدانید که زبان این دانشگاه آلمانی است و تمامی کلاس‌ها به زبان آلمانی برگزار می‌شود. پس باید زبان آلمانی را یاد بگیرید.

حداقل سن ورود به این دانشگاه 17 سال است.