بارکارول

بارکارول که در زبان ایتالیایی به آن Barcarola یا Barcarole هم گفته می‌شود نوعی از موسیقی – معمولآ با کلام – است که توسط ملوانان و قایقرانان زمزمه یا خوانده می‌شود. این نوع موسیقی معمولآ کوتاه است و علاوه بر مردم عادی آهنگسازان دوره های مختلف – باروک تا رمانتیک و مدرن – از این فرم برای ساخت موسیقی استفاده کرده‌اند.

بسیاری معتقد هستند که ریشه این فرم موسیقی به ایتالیا و شهر ونیز بازمی‌گردد. قایقرانان هنگامی که مردم را برای بردن از جایی به جایی دیگر سوار قایق خود می‌کردند اینگونه ترانه‌ها را زمزمه می‌کردند.

ویژگی اصلی یک بارکارول ریتم آن است که از بالا و پایین آمدن یک قایق روی امواج ملایم رودخانه یا دریا الهام گرفته شده است. تمپوی متوسط با ضرب میزان – معمولآ – ۸/۶ از خصوصیاتی است که دقیقآ چنین فضایی را شبیه‌سازی می‌کند.

باوجود آنکه مشهورترین بارکارول‌ها به زمان رمانتیک باز می‌گردد؛ بارکارول از اواسط قرن هجدم بعنوان یکی از انواع فرم‌هایی که در اپرا استفاده می‌شود، به کرار مورد نظر آهنگسازان بوده است.

وجود احساس زیاد و نیز تمپوی آرام و متوسط امکان قرار دادن کلام روی این فرم از موسیقی را بیشتر فراهم می‌کند. وبر (Weber)، روسینی (Rossini) و وردی (Verdi) از جمله آهنگسازانی هستند که آریاهایی با استفاده از این فرم تهیه کرده‌اند.

شوبرت نیز در کارهای خود از این فرم بسیار استفاده کرده اما بطور مشخص نام بارکارول را برای آنها بکار نبرده است. مندلسون (Mendelson)، چایکوفسکی (Tchaikovsky)، روبنشتین (Rubenstein) و … بسیاری دیگر از آهنگسازان رمانتیک به بعد نیز بارکارول‌های زیبایی را به رشته تحریر درآورده‌اند.

  • بارکارول از آفن باخ

یکی از زیباترین و مشهورترین بارکارول‌ها، توسط آفن باخ (Jacques Offenbach) آهنگساز و نوازنده ویلن سل آلمانی در قرن نوزدهم نوشته شده است. وی را یکی از بنیان گزاران اپراهای کوچک (Operetta) در تاریخ موسیقی می‌دانند.

این بارکارول مربوط به قسمتی از یک اپرا بنام “داستان‌های هوفمن” (Les contes d&#۰۳۹;Hoffmann) است که برای اولین بار در سال ۱۸۸۱ در پاریس اجرا شد.

E.T.A. Hoffmann نویسنده رمانتیک آلمانی در قرن هجدهم است که آفن باخ از سه داستان کوتاه او، برای ساخت اپرای خود در سه پرده استفاده کرده است. متاسفانه مرگ به آفن باخ اجازه نداد که حتی اولین اجرای این اپرا را شاهد باشد، او در ۵ اکتبر سال ۱۸۸۰ از دنیا رفت. آفن باخ قبل از مرگ نسخه پیانو و ارکسترال پرده اول این اپرا را بطور کامل تهیه کرد و مابقی نسخه‌ها بصورت پیش نویس در مدارک او پیدا شدند، به همین دلیل در حال حاضر گونه‌های متفاوتی از این اپرا موجود است.

منبع: گفت و گوی هارمونیک