نقش انوانسیون‌های باخ در تمرینات

شاید برای شما جای سوال باشد که چرا در آموزشگاه‌های معتبر موسیقی استادان تاکید زیادی می‌کنند که قطعاتی از باخ به خصوص انوانسیون‌های این آهنگساز بزرگ را تمرین کنید. می‌توان گفت که هدف اصلی باخ از ساخت انوانسیون‌ها بیشتر تمرین آهنگسازی بوده تا نوازندگی. در این مقاله به نقش انوانسیون‌های باخ در تمرینات پیانو می‌پردازیم.

نقش انوانسیون‌های باخ
انوانسیون‌های باخ

انوانسیون‌های باخ چه نقشی در تمرینات پیانو دارند؟‌

در آن دوران يك موسيقيدان حرفه‌اي نه تنها مي‌بايست آثار ديگران را اجرا مي‌كرد، بلكه خود نيز باید آثاري را خلق مي‌كرد. حتي اگر او استعدادي در آهنگسازي نداشت، بايد بر اساس قوانين آهنگسازي آن دوره قطعاتي را مي‌ساخت. توانايي بداهه نوازي بر روي آثار ديگران، خلق آكومپانيمان  basso continuo توسط خود نوازنده و نيز اضافه كردن نت‌هاي زينتي به قطعه از جمله وظايف يك موسيقيدان حرفه‌اي به شمار مي‌آمد. در آن دوره موسيقي به عنوان يك حرفه شناخته مي‌شد و بر طبق قوانين مشخص و تدوين شده‌اي آموزش داده مي‌شد.

بنابراين انواسيون‌ها براي ارتقاء تكينيك نوازندگي و به عنوان الگوي آهنگسازي مورد استفاده قرار مي‌گرفت. باخ در ديباچه اين اثر عنوان مي‌كند: “انوانسيون‌ها تمريناتي هستند كه به نوازنده كمك مي‌كنند تا بتواند دو بخش مجزا را به طور شفاف و واضح اجرا كند. اين قطعات نه تنها هنرجو را با ايده‌هاي خوب (انوانسيون‌ها!) آشنا مي‌كند، بلكه راه گسترش آن را نيز به خوبي به او نشان مي‌دهد. با تمرين اين قطعات هنرجو  مي‌تواند به تكنينك اجرايي آوازگونه دست پيدا كرده و همچنين استعداد آهنگسازي خود را نيز محك بزند در حال حاضر چه كسي آهنگسازي را با استفاده از انوانسيون تدريس مي‌كند؟‌ درواقع انوانسيون‌ها اغلب براي كسب تكنيك نوازندگي در پيانو و كيبورد مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

تصور كنيد كه در دشت بزرگي در حال قدم زدن هستيد و به يك مزرعه‌اي كه كاملا محصور و جدا شده مي‌رسيد. مزرعه‌دار شخصي عجيب است كه به تماشاي تلویزيون و پيشرفت هيچ اعتقادي ندارد و فقط مي‌خواهد تنها باشد. او مرد خوبي است ولي از نظر فرهنگ و تمدن به سبك قرون وسطا زندگي مي‌كند. او به شما خوش آمد مي‌گويد و مزرعه‌اش را به شما نشان مي‌دهد. در يكي از انبارهاي كاه و يونجه ناگهان با صحنه‌اي مواجه مي‌شويد كه شما را شوكه مي‌كند. يه ماشين فراري قرمز رنگ !!!! شما با حيرت از مزرعه دار مي‌پرسيد: “اون چيه ؟” او در پاسخ مي‌گويد:‌ ” يه روز چند تا مشتري كه از اين جا رد مي‌شدند اين گاري رو آوردن و اينجا گذاشتن و از من پرسيدن كه آيا من بنزين دارم… من هم گفتم ندارم. اونها رفتن و گفتن به زودي بر مي‌گرديم و اينو با خودمون مي‌بريم ولي هيچ وقت برنگشتن. براي همين من ازش براي انتقال كاه و يونجه از مزرعه به اين انبارا استفاده مي‌كنم “‌. بعد شما با تعجب مي‌پرسين: ” شما از فراري براي جابجايي يونجه استفاده مي‌كنين؟‌” او  مي‌خندد  و مي‌گويد:‌ “مي‌دونم كه گاري خوبي نيست.. مگه نه؟‌ اسب‌هاي ما دوست ندارن اين گاري رو بكشن… ولي چون گاري خودمون شكسته و تا حالا درستش نكرديم يه مدتيه كه از اين گاري استفاده مي‌كنيم”. بعد از اين گفتگو شما متوجه مي‌شويد كه مزرعه دار واقعا نمي‌داند كه از چه چيزي استفاده مي‌كند. او نمي‌داند كه فراري موتور دارد و اگه بنزين آن را تامين كند، اين ماشين خود حركت كرده و نيازي به استفاده از اسب نيست. او واقعا نمي‌داند كه اين ماشين چه قدرتي مي‌تواند داشته باشد.

استفاده از انوانسيون‌هاي دو یا سه صدايي به عنوان تمرينات پيانو، مانند اين است كه كاه‌هايي را كه قبلا با اسب جابجا مي‌كرديم با ماشين فراري (البته با استفاده از بنزين) جابجا كنيم.!

منبع: pianohouse.ir

در واقع استفاده از انواسيون‌ها نتايج بسيار خوبي خواهد داشت. به طور كلي تمرين انوانسيون‌ها براي كسب مهارت‌هاي زير بسيار مفيد است:

 استقلال دست‌ها

تفكر كنترپواني

 چالاكي انگشتان و استقلال آنها

 گسترش مهارت‌هاي اجراي آوازگونه بر روي كيبورد

 پيشرفت متعادل هر دو طرف بدن (‌چپ و راست)‌. زيرا هر دو بخش به طور كاملا متوازن پيش مي‌روند

 تربيت گوش

 دشيفر

 فوق العاده مناسب براي تقويت حافظه اجرايي

برخي از انوانسيون‌ها سرعت بالايي دارند و نوازنده را با تكنيك‌هاي جديد نوازندگي آشنا مي‌كنند. برخي ديگر هم سرعتي آرام و حالتي شاعرانه دارند و براي ارتقاء جنبه‌هاي احساسي اجرا مفيد هستند. در جمع‌بندي كلي دو نكته را هميشه در مورد تمرين انوانسيون‌ها مد نظر قرار مي‌دهم:

  1-هنرجويان بايد هر يك از دست‌ها را به طور جداگانه ياد بگيرند به طوري كه قبل از اينكه با دو دوست بخواهند قطعه را اجرا كنند بتوانند هر يك از دست‌ها را به صورت مجزا از ابتدا تا انتها اجرا نمايند

2-هنرجويان بايد بتوانند نت‌هاي هر يك از دست‌ها را با دست ديگر بنوازند (‌نت دست چپ را با دست راست و بالعكس)‌. اين بهترين شروع براي يادگيري كنترپوان است.

آموزش نحوه نواختن انوانسيون‌های باخ