روشهای مقابله با اضطراب برای نوازنده

روشهای مقابله با اضطراب برای نوازنده

خب شاید برای همه شما اتفاق افتاده باشه که وقتی تنهایید و در خلوت خودتون در حال نواختن پیانو یا هر ساز دیگری هستید فکر می‌کنید که مثل ربنشتاین می‌نوازید اما وفتی تماشاگر (حتی اگر یک نفر باشد)‌ وارد اتاق می‌شود تمام تکنیک‌هایی که بلد بودید یادتان می‌رود و ضربان قلبتان افزایش می‌یابد و اشتباهاتتان چندین برابر می‌شوند.

باید بدانید که همه‌ی اینها ناشی از اضطراب است و عوامل متعددی در به وجود آمدن اضطراب نقش دارند. عواملی مانند ترس از اشتباه، توجه به حاضرین و تغییرات فیزیولوژیکی.

اصلا نگران نباشید؛ این اتفاق برای پیانیست های بزرگ در دنیا نیز اتفاق افتاده و حتی باعث شده آن‌ها بارها و بارها کار خود را از دست بدهند. پیانیست‌هایی مانند مایکل رول (پیانیست منتخب اولین دوره‌ی رقابت‌های لیدز در سال 1963)،‌ ولادیمیر هورویتز، استیون اوبرن و … همگی با این مشکل مواجه شده‌اند.

ما در این مقاله روش‌هایی را برای مقابله با ترس و اضطراب، با شما در میان می‌گذاریم.

اضطراب و استرس

معمولا ریشه‌ی اصلی به وجود آمدن اضطراب و استرس عبارتی به نام «عالی بودن» است.

از نظر فاکس (یکی از دو مشاور RNCM)، ما عبارت عالی بودن را به معنای تمام کردن تفسیر می‌کنیم اما در عمل، هر کاری که بشر انجام می‌دهد همواره در حال رشد و تغییر است و هیچ گاه پایان نمی‌یابد.

فاکس می‌گوید: در تمامی موسیقیدانان همواره بین توانایی فعلی و آرزوهای آن‌ها فاصله‌ای وجود دارد که با عنوان کمال از آن یاد می‌شود. مشکل همه‌ی نوازندگان این است که بیشتر بر روی این فاصله تمرکز می‌کنند در حالی که با تمرکز بر تکنیک صحیح استفاده از بازو و ساعد و سایر تکنیک‌ها به سادگی می‌توانند مشکلات تکنیکی خود را برطرف کنند.

خواننده‌ای به نام آلیسون کراوس در مصاحبه‌ای گفت: من نمی‌تونم عالی باشم ولی می‌تونم بهتر باشم.

نکته همین است. به عنوان یک نوازنده ما همواره باید به دنبال بهتر شدن باشیم. یعنی نسبت به آنچه که هستیم بهتر شویم.

زندگی در دنیایی که فقط عالی بودن را با ارزش می‌داند برای نوازندگان موسیقی بسیار مضر است.

بهترین روش برای شروع این تفکر، آگاهی از جریان پیشرفت خود در مسیر یادگیری موسیقی است. پس تمرکز خود را روی پیشرفت روزانه‌ی خود بگذارید.

در زمان حال سپری باشید

استیون اوبرن «بودن تمام و کمال در لحظه‌ی حال» را پیشنهاد می‌کند. به طور خلاصه این بدین معنی است که به جای نگرانی از آینده و اتفاقاتی که رخ خواهد داد، در زمان حال زندگی کنیم. در واقع همین نگرانی از آینده است که نوازنده را آزار می‌دهد.

زندگی در لحظه شخص را تشویق می‌کند که خود و دنیای اطراف خود را به شکلی که هست قبول کند.

اوبرن می‌گوید روش موثری که به کمک آن توانستم به اضطراب غلبه کنم این بود که به هنگام تمرین قطعه را به صورت آواز می‌خواندم. این کار باعث می‌شود که جسم و روح در فضای قطعه شناور بشه، همچنین سعی می‌کردم افکار منفی رو از ذهن خود دور کنم. به جای اینکه هر بار از شکست بترسم، موفقیت رو تو ذهنم تجسم می‌کنم.

پنج روش برای مقابله با اضطراب

اجرا را تمرین کنید

چند نفر از دوستان و یا اقوامتان را دعوت کنید تا شاهد اجرای شما باشند. از اتاق خارج شوید و وقتی همه حضور داشتند وارد اتاق شوید و اجرای خود را شروع کنید. سعی کنید جو صمیمی در عین حال محترمانه باشد.

هنگام تمرین آواز بخوانید

خواندن عبارت‌ها و جملات موسیقی یکی از بهترین راه‌ها برای غرق شدن در موسیقی است. این کار به کشف احساس قطعه و روان‌تر نواختن آن کمک می‌کند. خواندن عبارات باعث می‌شود که شما عمیق‌تر نفس بکشید، در نتیجه میزان اکسیژن در خون افزایش می‌یابد.

با افکار منفی مبارزه کنید

افکار منفی شما را زمین می زنند و باعث شکست در آینده‌ی شما می‌شوند. سعی کنید افکار مثبت وارد دنیای موسیقی شما شوند.

از موسیقی لذت ببرید

نواختن هر سازی کار بسیار لذت بخشی است. هر کس نمی‌تواند این کار را انجام دهد ولی شما می‌توانید. شنوندگان شما علاقه‌ای به یافتن ایرادهای شما ندارند. آن‌ها می‌خواهند تحت تاثیر احساس و نیروی جادویی موسیقی قرار بگیرند.

عاشق اضطراب خود باشید

بدن شما از طریق اضطراب به شما می‌گوید که شما آماده‌ی اجرا هستید. پس با قدرت به روی صحنه بروید.

منبع: سایت pianohouse