ویولن بخش دوم ارسال دیدگاه

همانطور که بخاطر دارید در قسمت اول این مقاله تاریخچه و انواع ویولن را شرح دادیم. در این قسمت هم به اجزای مختلف این ساز می‌پردازیم.

قسمت های مختلف ویولن

آرشه: ترکه‌ای چوبیست که رشته‌هایی از جنس دم اسب در طول آن کشیده شده است.

رشته‌های مو در نوک آرشه با قطعه‌ای از جنس عاج یا استیل به چوب آرشه می‌چسبند.

در انتهای آرشه قطعه‌ای به نام موگیر از جنس چوب و صدف تعبیه شده است که کشیدگی موهای آرشه را تنظیم می‌کند.

وزن آرشه‌ها برای ویولن‌های مختلف متفاوت است

ویولن : 56 تا 65 گرم

ویولا : 66 تا 76 گرم

ویولنسل : 76 تا 85 گرم

کنترباس : 115 تا 150 گرم

تنه: جعبه‌ای است که بین تخته‌ی رویی و تخته‌ی زیرین و جداره‌های طرفین قرار گرفته است.

دسته یا گردن: دسته یا گردان به دنباله‌ی چوب آبنوس تکیه سیم گفته مي‌شود که محل انگشت‌گذاری نوازنده در قسمت بالای آن قرار دارد. نوازنده‌ی ویولن مي‌تواند، در تمام طول چوب آبنوس انگشت‌گذاری نمايد انتهای دسته به جعبه‌ی کوچکی ختم می‌شود که سیم‌ها در درون آن به دورگوشی‌های کوک پیچیده می‌شوند.

خرک: بین سیم‌ها و طبله‌ی ویولن قرار گرفته است و فشار سیم ها آن راعمود نگه می‌دارد. نقش خرک آن است که ارتعاش سیم ها را به طبله و به جعبه‌ی ویولن منتقل کند و نیز در داخل جعبه میله‌ای چوبیت قریبا زیر خرک، اندکی بلندتر از جدار طرفی قرار داده شده که شکل گرده ماهی، طبله و زیره را حفظ می‌کند.

گریف: از آبنوس ساخته شده  و در طول گردن ویولن چسپیده است و تا میانه‌ی جعبه‌ی ساز ادامه دارد. گریف جایی است که نوازنده با انگشت خود سیم را به آن می‌چسباند و به این ترتیب طول سیم را کوتاه كرده و نت‌های مختلف را می‌نوازد. تا آخر تنه‌ی ویولن کشیده شده است. با زهی از جنس روده یا پلاستیک به دکمه‌ای که در قسمت پایین جدار تعبیه شده بند می‌شود.

سیم‌ها: سیم‌ها از جعبه‌ی کوچک سر ساز آغاز شده در طول چوب آبنوس، تکیه‌گاه سیم‌ها ادامه یافته ۷ از روی خرک عبور کرده و درسیم گیر مهار می‌شود. سیم‌های ویولن قبلا از روده‌ی گوسفند«زه» ساخته می‌شدند. امروزه در سیم‌های بم‌تر، روی روده سیم فلزی نازکی می‌پیچند و در سیم‌های زیرتر از مفتول فلزی تنها استفاده می‌شود.

نخستین سازندگان معروف ویولن در ایتالیا بودند.«گاسپارو داسالو» نخستین ویولن حقیقی را ساخت، اما معروفترین ویولن‌ها در شهر کرمونا ساخته شدند.

«آندره اماتی» و فرزندش «نیکولا اماتی» و شاگردش «آنتونیو استرادیواریوس» بهترین ویولن‌های دنیا را تا کنون ساخته‌اند.

سیم گیر: از آبنوس ساخته شده و در فاصله‌ی اندکی با خرک. نقش این ساز چه در کنسرت‌های بزرگ و چه به طور جمعی وانفرادی، آنقدر پر اهمیت است، که آن را «شاه سازها» مي‌گفتند.

دیدگاهتان را بنویسید

Click to Hide Advanced Floating Content