پیانو آکوستیک را بهتر بشناسیم

پیانو یک ابزار موسیقی سیمی آکوستیک است که حول و حوش قرن 18 میلادی در ایتالیا توسط Bartolomeo Cristofori اختراع شد .

پیانو با استفاده از صفحه‌کلید نواخته می شود که شامل یک ردیف از کلیدها (اهرم های کوچک) است که نوازنده با زدن انگشتان دست بر آن باعث می شود که چکش های متصل به زیر کلیدها به سیم ها برخورد کند و صدا تولید شود.

پیانو (piano) برگرفته از کلمه پیانوفورته (pianoforte) بوده و در زبان ایتالیایی piano و forte به ترتیب به معنای آرام و بلند است که در این زمینه به تغییرات حجم (به عنوان مثال، صدای بلند) تولید‌شده در پاسخ به لمس پیانست یا فشار بر روی کلید اشاره می کند: هر چه سرعت فشردن کلید بیشتر باشد، فشار ضربه زدن چکش نیز بیشتر می شود و صدای نت تولید‌شده بلند تر و قوی تر خواهد بود. این نام در مقابل harpsichord (نوعی چنگ که مانند پیانو بشکل میز است) و یک ابزار موسیقی که اجازه تغییر در حجم را نمی‌داد ساخته شد. fortepiano های اولیه صدای آرام‌تر و محدوده دینامیکی کمتری داشتند.

یک پیانو آکوستیک معمولا یک حفاظ چوبی در اطراف جعبه صدا و سیم های فلزی دارد، که تحت‌فشار زیاد در یک قاب فلزی سنگین قرار دارند. فشردن یک یا چند کلیک روی صفحه‌کلید پیانو باعث می شود چکش پد دار(معمولا پد با نمد سفت) به سیم ها ضربه بزند.

چکش از سیم ها رد می شود و رشته ها در فرکانس رزونانس خود ارتعاش می کنند. این ارتعاشات از طریق یک پل به soundboard انتقال داده می‌شود که با‌اتصال موثر تر انرژی آکوستیک به هوا تقویت می شود. وقتی کلید آزاد می‌شود، مانع یا دمپر ارتعاش سیم‌ها را متوقف می‌کند و صدا را پایان می‌دهد.

حتی زمانی که کلیدها توسط دست ها و انگشت ها آزاد شوند، نت ها را می توان با استفاده از پدال‌ها در پایه دستگاه نگه داشت. پدال نگه‌دارنده پیانیست ها را قادر می سازد تا قطعات موسیقی را که نواختنشان در غیر این صورت غیرممکن است، پخش کنند. مانند صدای آکورد نت 10 در رجیستر پایین تر و سپس، در‌حالی‌که این آکورد با پدال نگه‌دارنده ادامه می یابد، هر دو دست را به محدوده سه‌گانه برای پخش یک ملودی و صدای نت آکورد پیاپی در بالای این تار نگه‌دارنده تغییر مکان دهید.

 

برخلاف pipe organ و harpsichord دو دستگاه بزرگ کیبورد دار که قبل از پیانو به‌صورت گسترده مورد‌استفاده قرار می گرفتند، پیانو امکان درجه‌بندی تُن و صدا‌بر طبق فشردن یا ضربه زدن به کلید توسط نوازنده را می دهد.

یک پیانو آکوستیک دارای تار یا زه است، معمولا به‌عنوان یک ابزار پرکاشن به‌جای ابزار زهی طبقه‌بندی می‌شود، زیرا تارها به‌جای اینکه کشیده شوند، ضربه می خورند (مانند یک harpsichord  یاspinet ).

 

دو نوع اصلی پیانو وجود دارد: پیانو رویال (grand) و پیانوی دیواری (upright).

پیانو رویال برای تک‌خوانی، موسیقی مجلسی و ترانه هنری به‌کار می‌رود و اغلب در کنسرت‌های جاز و پاپ به‌کار می‌رود.

پیانوی دیواری که جمع و جورتر است، محبوب‌تر از بقیه است، چون اندازه بهتر برای استفاده در خانه‌های شخصی برای موسیقی خانگی و تمرین است.

 

بهترین برند های پیانو در سال 2018

زمانی که برای خرید پیانو به بازار می روید، دانستن اینکه کدام برندها بهترین هستند می تواند روند خرید شما‌را آسان تر کند. با پیانوهای دارای برند معتبر می‌دانید که پیانو ای که می خرید با دقت و سرسختی استاندارد بالایی که فقط سازندگان معتبر پیانو آن را حفظ می کنند، ساخته می شود. با‌وجود صدها مارک معتبر پیانو، خواندن این مقاله به انتخاب بهترین برند به شما کمک می کند.

چیزهایی که باید در نظر بگیرید

انتخاب

خرید پیانو یک تصمیم بزرگ است ، بنابراین مهم است که کمی نحوه کار پیانو را درک کنید. دو دسته اصلی از پیانو برای انتخاب وجود دارد. بسته به نیازهای شما ، ممکن است یک سبک برای شما مفیدتر از دیگری باشد.

 

 

پیانو دیواری (upright):

این پیانو به‌طور کلی ارزان ترین است. همچنین فضای کمی از اتاق را می گیرند. اگر شما قصد ندارید یک پیانیست کنسرت باشید یا اگر فقط می خواهید برای سرگرمی بنوازید و بودجه محدودی دارید، پیانو دیواری بسیار مهم تر می شود. این پیانو صدای کامل مشابه پیانو رویال (grand) تولید نمی کنند. با‌این‌حال، honkytonk و دیگر سبک های محبوب موسیقی ممکن است صدایی از صدا داشته باشند.

 

پیانو رویال (grand):

به‌طور‌کلی، نوع دیگر پیانو، پیانو رویال است. پیانوهای رویال کوچک و پیانوهای رویال کنسرت موجود است.

این پیانوها معمولا از بودجه طیف وسیعی از علاقه‌مندان خارج است. اما برای پیانیست های حرفه ای که موسیقی خود را ضبط می کنند، این پیانو یک گزینه ایده آل است. این پیانوها صدای عالی به شما می دهند و فقط باید تصمیم بگیرید که چه اندازه ای برای شما مناسب است.

 

مزایا

فرآیند تولید یک پیانو چیزی نیست که به‌آرامی انجام شود. پیانو های رویال زیادی از مارک های عمومی وجود ندارد. فرآیند ایجاد یک پیانو رویال گسترده است و تارها نهایتا تن های فشرده بر روی قاب پیانو قرار می گیرند. هر‌تار یک تنش 160 تا 200 پوند ایجاد می کند و کل پیانو دارای فشار ترکیبی بیش از 35،000 پوند است. با این تنش زیاد، تولیدکنندگان معتبر، مراقبت ویژه ای را برای ایجاد ابزارهای با‌کیفیت انجام می دهند. به همین دلیل پیدا کردن پیانوهای رویال ارزان دشوار است زیرا برای تولید گران هستند.

 

معیارهای خرید

چند معیار وجود دارد که زمانی که در بازار برای خرید یک پیانو هستید باید در نظر بگیرید. اولین چیزی که باید به آن پی برد این است که یک پیانو باید دارای یک صفحه‌کلید 88 کلیده با اندازه کامل باشد تا بتواند متون استاندارد را نمایش دهد. اگر می خواهید آتش به مالتان بزنید، همیشه می‌توانید به دنبال یک پیانوی Boesendorfer باشید که محدوده وسیعی دارد، اما این فقط برای حرفه‌ای واقعی مورد‌نیاز است که اغلب باید در زیرزمین بنوازند. هنگام خریدن چیزهای جدید، اگر یک برند با‌کیفیت خوب انتخاب کنید، نگرانی زیادی در مورد این‌که آیا شما یک برند خوب را انتخاب می‌کنید، ندارید. با‌این‌حال، خریدن یک پیانوی دست‌دوم به مراقبت بیشتر نیاز دارد. تارهای مربوط به خوردگی را بررسی کرده و به دنبال هر گونه خرابی در ساختار بگردید. بهتر است که اگر بخواهید یک پیانوی دست‌دوم بخرید، یک کوک کننده پیانو به همراه شما بیاید.

بهترین برندهای پیانو

Steinway & Sons

Steinway & Sons بیش از 160 سال فعالیت در‌زمینه تولید پیانو داشته است. این شرکت متعهد به ارائه پیانو های دقیق است که نیازهای هنرمندان حرفه ای را برآورده می کنند. محبوب ترین مدل آن، Steinway D است که مسلما بهترین پیانو در جهان است. سایر گزینه های قابل‌توجه شامل Boston Performance Edition و پیانو دیواری Essex studio است. پیانو Boston Performance Edition برای دانش آموزان مناسب است. پیانوی Essex studio برای معلم یا نوازنده پیانو که فضای محدودی دارند ، عالی است.

Baldwin

بالدوین یکی از بزرگ ترین تولید‌کنندگان پیانو در ایالات‌متحده است. این شرکت در سال 1862 در سینسیناتی تاسیس شد. این پیانو به‌طور‌کلی مقرون‌به‌صرفه تر از Steinway است، و آنها قابلیت اطمینان و تن صدای خوب تولید می کنند.

 

Bosendorfer

Bösendorfer در سال 1828 در اتریش تاسیس شد. بسندورف بیشتر پیانوهای رویال را می سازد. مدل امپراطور گراند این برند، یکی از بزرگ ترین پیانو های جهان است.  ویژگی متمایز پیانو های بسندورف این است که تعدادی از مدل های آنها کلید های اضافی دارند. پیانو 225 آنها 92 کلید دارد و امپریال گراند 97 است. با توجه به اینکه چقدر آرام رشته ها بر روی نت های پایین تر ارتعاش می دهند، ممکن است صدای هر لرزش منحصر‌به‌فرد را بشنود. تقریبا غیرممکن است که نت های اضافی را با گوش کوک کرد، اما این نت ها به‌شدت مورد‌استفاده قرار می گیرند. کلید ها “نسبتا” “ظریف” هستند. صدای Bösendorfer برای کلاسیک مناسب تر است، اما این بدان معنا نیست که نمیتواند همه کارها را انجام دهد.

Blüthner

از سال 1953 میلادی از بلغارستان شرقی، بلنتنر متعلق به خانواده بلیتنر است. آنها در سبک های مختلف و نهایتا دو نسخه ویژه آمده اند: نسخه 150 سالگرد و نسخه جولیوس بلایتنر. رشته های aliquot در بالاترین بخش سوم است و به‌جای سه نمونه چهار تار دارد. تار چهارم فقط بالاتر از دیگری است که به‌سادگی با‌هم تکان می خورد. این یک اثر مشابه مقیاس دوبلکس ایجاد می کند. آنها همچنین دارای چکش های زاویه ای هستند که به‌طور مساوی نیروی تار ها و چکش ها را توزیع می کنند. بنتنر، اولین پیانو مخصوص برای افراد چپ‌دست ساخته است. کلید ها به‌عقب تنظیم می شوند. Blüthner دارای صدایی است که می تواند به‌عنوان گرم و عاشقانه توصیف شود.

 

Yamaha

این احتمالا راحت ترین مارک قابل‌شناسایی پیانو است، اما بهترین آنها نیست. هنگامی‌که در لیست تولید‌کنندگان پیانو می آید، در رتبه دهم قرار می گیرد. بسته به اینکه شما با چه کسی صحبت می کنید، Yamaha حتی ممکن است به‌صورت درجه‌دو بیاید. بهترین قیمت برای بودجه یک نفر، سری YAMAHA YDP است. اگر شما یک پیانو رویال کوچک را دوست دارید، سری CX به‌احتمال‌زیاد به شما گزینه ارزان تر را ارائه می دهد.