نحوه نگهداری از پیانو آکوستیک و پیانو دیجیتال

نگهداری از پیانو

شرایط نگهداری از پیانو در خانه

فرقی نمیکندکه قیمت پیانویی که دارید برایتان مهم است یا از داشتن یک قطعه هنری در محیط خانه لذت میبرید. پیانو ،از هر نوعی که باشد، نیاز به نگهداری دارد. اینکه باید از پیانو نگهداری کنید به این معنی است که پیانو و به خصوص پیانو آکوستیک مانند هر قطعه حساس دیگری در خانه نیاز به نگهداری طبق اصولی خاص خودش را دارد. پیانوهای دیجیتال به دلیل ساختار الکترونیکی خود نیاز به توجه کمتری دارند و اگر بخواهیم خیلی ساده درباره آن بگوییم، همین کافی است که آن‌ها را از ریختن آب و نوسانات برق و مواردی این‌چنینی حفظ کنید. اما در مورد پیانو آکوستیک قضیه متفاوت است. پیانوهای آکوستیک در واقع یک شاهکار مهندسی شده هستند که فقط درست کار کردن تک تک اجزای آن می‌تواند صدای دلنشینی که از یک پیانو آکوستیک  را انتظار دارید برای شما تولید کند.

در ادامه نگاهی خواهیم داشت به شرایط اصولی نگهداری از پیانوهای آکوستیک.

 

حفظ پیانو آکوستیک از آسیب های فیزیکی و محیطی

 

متریال یک پیانو آکوستیک مشخص است. صفحه آهنی، سیم های استیل، چوب، نمد و چسب اسکلت یک پیانو را تشکیل می‌دهند. با نگاه کردن به مجموعه این موارد در نگاه اول، اولین نکته‌ای که به ذهن می‌رسد، آسیب پذیری تمام این متریال در برابر رطوبت، گرما و تغییرات محیط است. با تغییر شدید در رطوبت و دما، اجزای پیانو منقبض و منبسط شده و صدا و کارایی خود را به مرور زمان از دست می‌دهند.

رطوبت استاندارد برای نگهداری پیانو آکوستیک در بازه 35 تا 55 درصد و دمای مطلوب برای آن حدود 20درجه سانتیگراد است. همانطور که در تصویر هم مشخص است، در هوای خشک کوک افت خواهد کرد  و در هوای مرطوب کوک بالا خواهد رفت.

در این تصویر قسمت متعادل رطوبتی جهت نگهداری پیانو آکوستیک و پیانو دیجیتال نمایش داده شده است
نمودار رطوبتی در نگهداری از پیانو

استفاده از پیانو آکوستیک در محیط‌های خیلی خشک باعث خارج شدن پیانو از کوک و آسیب به Soundboard پیانو خواهد شد. برای این‌که پیانو در محیط پایدارتری از نظر دمایی قرار داشته باشد، بهتر است تا پیانو را به دور از خروجی‌های کولر، شومینه، درهای پر رفت و آمد و اتاق‌هایی با پنجره‌های بزرگ قرار داد. چراکه این نقاط از نظر دمایی پایداری لازم را ندارند.

برای تنظیم دما و رطوبت پیانو آکوستیک، بهترین روش استفاده از تنظیم کننده خودکار رطوبت روی پیانو است. این دستگاه رطوبت و دمای محیط را اندازه می‌گیرد و به طور خودکار، المان های مورد نیاز پیانو شما را تنظیم خواهد کرد.

قرار گرفتن پیانو در معرض نور نیز یکی از عواملی است که به پیانو و پولیش روکش شده روی پیانو در دراز مدت آسیب می‌زند، پس بهتر است پیانو را از نزدیکی پنجره دور کنید.

یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه کنید این است که پیانو آکوستیک باید تا حد امکان از دسترس حیوانات خانگی به دور باشد.

 

مراقبت از کلاویه ها

پوشاندن کلیدهای پیانو وقتی در حال استفاده نیستند، باعث می‌شود تا خاک و گرد و غبار بین کلیدهای پیانو ننشیند. اگر پیانو شما با خود فالبرد یا همان پارچه مخصوص را به همراه داشت، حتما از همان استفاده کنید چراکه جنس این پارچه های به گونه‌ای است که غبار موجود در هوا را بر روی خود جذب می‌کند و اجازه نفوذ آنها را لابه لای پیانوهای آکوستیک نمی‌دهد. البته یک تکه پارچه هم در حد نیاز کار شما را راه خواهد انداخت. برای پاک کردن کلیدهای پیانو نیز از یک پارچه لطیف و مواد پاک کننده رقیق شده  استفاده کنید. یادتان باشد که به هیچ وجه از مواد سفید کنند استفاده نکنید. برای پاک کردن کلیدها، کمی از مایع پاک کننده را روی پارچه اسپری کنید و پارچه را روی کلیدها بکشید. به این صورت کلیدها بدون آسیب تمیز خواهند شد.

این نکته را هم فراموش نکنید که پس از استفاده و قراردادن فالبرد، درب پیانو را نیز ببندید.

 

مایعات دشمن پیانو

ریختن مایعات بر روی پیانو آکوستیک می‌تواند به قسمت‌های چوبی و فلزی آسیب‌هایی غیر قابل برگشت بزند. هیچوقت روی سطح پیانو خوراکی یا نوشیدنی قرار ندهید. نفوذ خرده‌های خوراکی و یا قطرات نوشیدنی می‌تواند صدای پیانو شما را برای همیشه تغییر دهد.

 

پیانو را دکور نکنید

توضیح این موضوع بسیار ساده است. استفاده نکردن هیچوقت باعث عمر بیشتر آن نمی‌شود و فقط فرسودگی آن را تسریع می‌کند. نواختن پیانو باعث می‌شود خود به خود به آن توجه بیشتری کنید و همیشه کوک و رگلاژ آن را انجام دهید. اگر حتی هفته‌ای یکبار از پیانو استفاده کنید، این کار باعث خواهد شد تا ایرادات احتمالی آن را نیز پیدا کنید.

 

به طور منظم پیانو را کوک و رگلاژ کنید

اگر مبتدی هستید و با کوک و رگلاژ آشنایی لازم را ندارید، اصلا خودتان را با این موارد درگیر نکنید. تنها کاری که نیاز است انجام دهید، پیدا کردن یک تکنسین با تجربه و کار بلد است. این که بیش از 200 رشته پیانو را به درستی تنظیم کنید، کاری نیست که هر کسی از پس آن بر بیاید. این‌که هر چند وقت یکبار پیانو آکوستیک شما نیاز به این تنظیمات داشته باشد، به میزان استفاده شما از پیانو مربوط است.

در سال اول به دلیل تازگی و خشکی اجزای پیانو، شاید نیاز باشد 4 بار این کار را انجام دهید اما به مرور این نیاز کمتر می‌شود و اگر به طور معمول از پیانو استفاده می‌کنید، در بهترین حالت سالی 2 باز نیاز است کوک و رگلاژ را به طور کامل ارزیابی کنید.

البته این را هم یادآوری کنیم که رطوبت و دمای غیر استاندارد محیط، احتمالا میزان نیاز شما به این موارد مخصوصا کوک پیانو را افزایش خواهد داد.

 

چطور متوجه شویم که پیانو درست کار می‌کند؟

تجربه در این تشخیص به شما کمک خواهد کرد. شناختن صدای صحیح به شما کمک می‌کند تا ایرادات کوک پیانو آکوستیک خود را بهتری متوجه شوید. برای بررسی عملکرد صحیح کوک پیانو نت هایی که به صدای آنها کاملا آشنایی دارید را تک تک نواخته و صدا را بررسی کنید. برای بررسی طنین و اکوی صحیح صدا و تشخصی محل درست قرار گیری پیانو از یک نفر بخواهید تا در فاصله یکسان نسبت به پیانو در محل های مختلف بایستد و به صدا گوش دهد. از این طریق می‌توانید بهترین نقطه برای ایجاد صدایی دلنشین از یک پیانو آکوستیک را بیابید.

برای جا به جا کردن پیانو مراقب باشید به آن آسیب نزنید و میتوانید از تغییر مکان یا چرخاندن جهت قرارگیری پیانو برای رسیدن به صدایی بهتر استفاده کنید.

بالا نیامدن به موقع کلیدها پس از ضربه و کاهش سرعت پاسخ پیانو به حرکات دست شما، عملکرد نامطلوب پدال‌ها و وجود صداهای اضافی در هنگام نواختن نیز از مواردی هستند که باید توجه شما را به رگلاژ مجدد پیانو جلب کند.