تاریخچه کوتاهی از رولند
تاریخچه رولند تاریخی پر هیجان و پر افتخاری است از شرکتی که نوآوری هایش دنیای امروزی در حوزه موسیقی را بنیان گذارده
تاریخچه رولند

 

تاریخچه کوتاهی از محصولات دیجیتال رولند

 

کمپانی رولند ، یک شرکت تولیدکننده‌ی ابزار آلات موسیقی الکترونیکی، تجهیزات الکترونیکی و نرم افزارهای موسیقی است که توسط Ikutaro Kakehashi در 1972 و در اوزاکا-ژاپن با ارزشی در حدود 33میلیون ین تاسیس شد.

کاکاشی،  موسس برند رولند، صنایع الکترونیک Ace را در سال 1960 تاسیس کرد که وظیفه تولید ارگان های ترکیبی متعدد و تقویت کننده های گیتار و پدال های موثر آن را بر عهده داشت. همچنین وی توسط هاموند، قرارداری برای تولید ماشین آلات ریتمی برای خط تولید شرکت های خانگی امضا نمود. در سال 1973، کاکاشی با هر دو شرکت قطع همکاری نمود تا بتواند جایگاه رولند را تثبیت کند.

امروزه این برند مشهور و پرطرفدار خط تولیدهایی در تایوان، ژاپن و ایالات متحده آمریکا دارد و تعداد کارمندان آن به حدود 3000نفر می‌رسد. رولند امروزه محصولات خود را در سرتاسر دنیا به فروش می‌رساند .

تاثیر‌گذاری رولند از گذشته تا کنون

رولند آلات و ابزارهای موسیقیایی متعددی مانند سینتی‌سایزر ، سینتی‌سایزر باس و دستگاه های TR-808 و TR-909 را تولید کرده که تاثیرات ارزشمند و ماندگاری بر روی موسیقی‌های معروف و محبوب داشته‌اند. در سال 2016 مجله فاکتیو نوشت که رولند مسلما بیشترین تاثیر را در شکل دهی به موسیقی الکترونیک نسبت به هر شرکت دیگری در تاریخ موسیقی دنیا داشته است.

همانند بسیاری از استارتاپ های دیگر ژاپنی، کاکاشی نام رولند را با اهداف جهانی انتخاب کرد. شایعاتی مبنی بر این وجود دارد که کاکاشی نام شرکتش را از یک شعر حماسی فرانسوی با نام La Chanson de Roland برگرفته است.

برندهای تجاری رولند

پس از اینکه کمپانی رولند به اندازه کافی توسعه یافت، این شرکت به تدریج دست به ایجاد شرکت یا خرید آن‌ها در زمینه‌های مختلفی کرد که امروزه هرکدام جایگاه مخصوص به خود را دارند. در ادامه با آن‌ها به طور خلاصه آشنا خواهیم شد.

Roland

بزرگترین نام تجاری مجموعه رولند و شاخه اصلی آن است که طیف وسیعی از محصولات را تولید می‌کند. از تولیدات آن می‌توان به سینتیسایزرها، پیانوهای دیجیتال، سیستم‌های درام الکترونیک، لوازم مربوط به DJ، امپلیفایرها، محصولات ضبط صدا و سینتیسایزر مخصوص گیتار اشاره کرد.

Boss

این شاخه کمپانی بیشتر در حوزه پدال‌ها و پخش‌کننده‌های گیتار، یونیت‌های صداگذاری، دستگاه‌های ریتم، امپلیفایرهای گیتار و دستگاه‌های قابل حمل ضبط صدا اشاره کرد.

Edirol

این شرکت عمده فعالیتش در زمینه نرم‌افزارهای ویرایش‌های ویدئویی بود تا اینکه رولند تصمیم به خرید آن گرفت. با خرید این کمپانی توسط رولند، عمده فعالیت های آن تحت نام Cakewalk Software، با کمپانی Roland Systems Group که در زمینه محتوای صوتی و تصویری تبلیغاتی فعالیت می‌کرد، ادغام شد. در سال 2013 این برند به Gibson واگذار شد.

Roland DG

این زیرشاخه از کمپانی رولند، عمده فعالیت‌هایش را در زمینه پرینترهای 3بعدی، چاپگرهای صنعتی و دستگاه‌های حکاکی دنبال می‌کند.

V-moda

این کمپانی که مرکزیت آن در امریکاست، یک شرکت خصوصی است که متخصص در طراحی و تولید محصولات صوتی با کیفیت بالا از جمله هدفون، گوشی، تقویت کننده های قابل حمل، محافظ گوش و لوازم جانبی موبایل است.

 

تکنولوژی های مورد استفاده در پیانوهای دیجیتال رولند

تاریخچه رولند همواره در ابداعات و نوآوری ها سرآمد بوده و همواره مدل‌های جدید و نواوری های خوبی را به جامعه هنری عرضه کرده است. از تکنولوژی های به کار رفته توسط این شرکت، سیستم ورودی جدید صدا به صورت آنالوگ و midi و امکان تغییر تونالیته صدای آنالوگ ورودی به صورت همزمان بوده است که جزو بزرگترین نوآوری های این شرکت در سال های اخیر محسوب می‌شود. همچنین استفاده و به کارگرفتن تراشه BMC در محصولات این شرکت، توان پردازش را افزایش و کیفیت صدا را به میزان بسیار زیادی بهبود داده است.

یکی دیگر از فناوری‌هایی که در پیانوها و خصوصا پیانوهای کنسرتی کمپانی رولند به چشم می‌خورد، تکنولوژی PHA یا Progressive Hammer Action در کلاویه‌های این پیانوهاست. در فناوری pha هر نقطه از کلید حس بخصوصی دارد و احساس چکشی که نوازنده حس می‌کند متغیر است. در پیانوهایی که به تکنولوژی PHA مجهز هستند، هرچقدر که به سمت پایین کلید حرکت می‌کنید، صدا به سمت صدای باس و هرچقدر که به سمت بالاتر کلید حرکت می‌کنید، صدا به سمت صدای تربل حرکت می‌کند.

نحوه عملکرد این تکنولوژی بدین شکل است که رشته‌های صوتی پیانو در قسمت تربل هر کلید نازک‌تر است و هرچه به سمت پایین‌تر کلید و صدای باس حرکت کنید، رشته‌ها ضخیم‌تر می‌شوند و صدا بم تر می‌شود.

رولند با استفاده از جدیدترین تکنولوژی پیشرفته خود یعنی سیستم تولید صدای فوق طبیعی (super natural sound engine) و با تعبیه بلند گوهای مختلف و نحوه قرارگرفتن آن ها در قسمت های مختلف ساز به صورت هوشمندانه، سبب شده است که طبیعی بودن صدا در این محصولات بسیار ملموس باشد و صدایی بی رقیب و استثنایی خلق کند.

رولند ادعا می‌کند که پولیفونی (چند صدایی) در  محصولات این شرکت حد قابل توجهی قابل لمس است. نکته جالب توجه اینجاست که تمامی هارمونیک ها و ویژگی‌های پیچیده‌ی صوتی سیم ها در این حجم از پولیفونی به طور کامل شبیه سازی می‌شود.

علاوه بر صدای بسیار طبیعی که در این راستا شبيه سازي نويز چكشها،‌ رزونانس سيمها، سفتي چكش ها و نحوه قرارگيري سيمهاي پيانو ،‌همه و همه در آن دخیل و سهیم هستند، رولند عزم خود را جزم کرده است که رقابتی جدی با پیانوهای آکوستیک به راه اندازد که در همین راستا تمامی محصولات خود را تا 10 سال گارانتی می‌کند.